A ballonkabátos kettős azonosítása
Kétséget kizáróan nem tudta megerősíteni Eörsi László történész állítását Marsányi László, aki fegyveresen vett részt a Köztársaság téri pártház 1956. október 30-i ostromán. Eörsi korábban azt közölte, hogy a lapunkban is közölt felvételeken - Szabó István állításával szemben - nem Gábor Pál látható, hanem Marsányi. Az Új-Zélandon élő férfi ott volt a Köztársaság téren, fehér ballonkabátot viselt, és puskája is volt, miként a felvételeken látható felkelőnek, de azt a rendelkezésére bocsátott másolatok segítségével sem tudja megmondani, hogy vajon azonos-e vele a nem túl éles képen megjelenő ember.
Az 1957 óta Új-Zélandon élő nyugdíjas férfi lapunknak elmondta: elképzelhetőnek tartja azt is, hogy a barátja van a képen. Ő huszonegy éves volt akkor. Előző nap a Dohány utcában gyülekeztek, és amikor hallották, mi történik a Rádiónál, elhatározták, hogy fegyvert szereznek. Október 30-án a Nagykörúton, egy szállodában gyülekeztek; ott választották meg őt a csoport vezetőjévé, noha állítása szerint korábban sohasem volt fegyver a kezében. Volt azonban egy első világháborús orosz puskája - afféle családi örökség -, amely aztán csődöt mondott, de egy rendőrőrsön szereztek más fegyvereket.
- Emlékszem, amikor a Köztársaság térre érkeztünk, az ablakokban homokzsákok, géppuskafészkek voltak. Úgy százötvenen gyűltünk össze, mögöttünk a mintegy kétezres, dühöngő tömeggel. A katonák egy ágyút hoztak ki, és néhány lövés után az ávósok felmutatták a fehér zászlót. Amikor délután kijöttek az épületből, az emberek őrjöngtek. Ezért a kapuhoz álltunk, élőláncot alkottunk, hogy a laktanyába menekíthessük őket, hogy a tömeg szét ne tépje a szerencsétleneket. Utána bementünk az épületbe, öszszegyűjtöttük a fegyvereket. Napokkal, hetekkel később tudtam csak meg, hogyan lincselték meg azt az ávóst, akit a lábánál fogva akasztottak fel egy fára (erről szintén készültek felvételek). A forradalomnak erre a részére nem vagyok büszke - tette hozzá Marsányi László.
Mint Marsányi elmondta, Gábor Pálnak a nevét sem ismeri, azt pedig nem tudta megmondani, hogy rajta kívül esetleg más is lehetett-e akkor ott hasonló öltözékben. "Tudja, amikor lőnek, az ember erre nemigen figyel" - jegyezte meg.
Szerkesztőségünket tegnap felkereste egy férfi, Hoffmann György Ákos, aki három évig osztálytársa, barátja volt Marsányinak, és a Köztársaság téren is ott volt 1956-ban. Jelenleg is tartják a kapcsolatot. Munkatársunkkal a Filmhíradó egykori felvételét megnézve Hoffman György Ákos azt közölte: ha ő, aki három évig mellette ült a gimnáziumban, és a forradalom alatt is többször látta, nem képes minden kétséget kizáróan felismerni Marsányi Lászlót, akkor nem tudja, hogy valaki, aki életében nem találkozott vele, hogyan állíthatja ennyire biztosan, hogy ő az.
Eörsi László történész ennek ellenére fenntartja korábbi állítását: a filmkockákon nem Gábor Pál, hanem Marsányi László látható. Szerinte Marsányi lapunknak tett nyilatkozata is őt támasztja alá. Hangsúlyozta: nem most, a történtek hatására jutott erre a következtetésre, már évek óta foglalkozik ezzel a témával. A jelenleg külföldön tartózkodó történész közölte, hogy hazatérte után korabeli fényképek fölhasználásával azonosítási eljárást indít.