Draskovics szerint nem három, tizenhárom csapás kell

Állandó rendőri jelenlét vagy rendszeres járőrözés lesz az ország minden településén ez év végére - mondta az igazságügyi és rendészeti miniszterjelölt az Országgyűlés rendészeti bizottságában szerdán, ahol a testület szocialista, szabad demokrata többsége 9 igen szavazattal támogatta kinevezését, hét Fidesz-KDNP-s nem és egy tartózkodás ellenében.

Szekeres befejezné a haderőreformot

Támogatta Szekeres Imre honvédelmi miniszterré való kinevezését az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának többsége szerdán.

Amerikai segítséget kértek a magyar romáknak

A hátrányos megkülönböztetés állandó félelme, a zaklatás és az erőszakos támadások azt jelentik, hogy a romák társadalmunk minden rétegében állandó terrorban élnek - mondta az USA-ban Bársony Katalin.

Ellenzéki össztűz a titokminiszter-jelöltre

A kormánypárti képviselők és a szabad demokrata Gulyás József igen szavazataival támogatta Juhász Gábor kinevezését az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

'Gondos gazda' lenne a katonai elhárítás új vezetője

Támogatta Kovácsics Ferenc vezérőrnagy kinevezését a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) élére az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága.

 

Varga Zoltán nem lesz igérgetős miniszter

Az önkormányzatoknál egyszerre van jelen a pazarlás és a hiány; minden költségvetésben lehet találni olyan kiadásokat, amelyeket meg lehetne "spórolni" - mondta az Országgyűlés szakbizottsága szerdai ülésén a miniszterjelölt, akit a testület 15:14 arányban támogatott a tárcavezetői posztra.

Varga Zoltán (MSZP) szerint a válságkezelésből nem maradhat ki az önkormányzati szféra sem.
A "megye vagy régió" kérdéséről szólva azt hangoztatta: nem az a  kérdés, hogy minek nevezzük a középszintet, hanem az, milyen  feladatokat rendeljenek erre a szintre. Mint fogalmazott, hatékony,  szolgáltató és együttműködő típusú önkormányzatokat szeretne.

Közölte, nyitott a kétharmados parlamenti támogatást igénylő  önkormányzati törvény módosítására.
A jelölt bevezetőjében azt kérte: nézzek el neki, hogy konkrét  kérdésekre nem fog konkrét válaszokat adni, ezt, mint mondta, most  nem teheti meg. Ezzel összefüggésben úgy fogalmazott, aki őt ismeri, az tudja, hogy ő nem egy "ígérgetős ember". Hozzátette: szeretne  hiteles maradni, ezért azt kérte, tegyék lehetővé, hogy egy későbbi  ülésen válaszoljon a konkrét kérdésekre.

A meghallgatást végigkísérte a "formabontó belépő" szelleme; míg  a szocialista képviselők méltányolták a jelölt őszinteségét, addig  az ellenzékiek úgy vélték, hogy Varga Zoltán még azokra a kérdésekre  sem válaszolt, amelyek nem a válságkezelő kormányprogrammal függtek  össze.

Varga Zoltán egyebek mellett arról beszélt: a már megítélt  panelfelújítási pályázatokra a pénz megvan, és kezdeményezni fogja  azt is, hogy a programra legyen a jövőben is forrás.

Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy ő egyetlen kispostát  sem akar bezárni, és egyetlen vasútvonalat sem akar megszüntetni, de  őt önkormányzati miniszternek kérték fel, így ezekben a kérdésekben  nincs lehetősége dönteni.
Az önkormányzatok törvényességi felügyeletét ellátó, többször átszervezett közigazgatási hivatalok ügyével kapcsolatban azt  mondta: tisztában van azzal, hogy a parlament alkotmányos  mulasztásban van, ezért nyitott minden megoldásra a kétharmados  támogatást igénylő jogi szabályozás megteremtése érdekében.  (Korábban az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek találta, hogy a  kormány előbb feles törvényben, később pedig kormányrendeletben  alakította át hivatalokat. Így jelenleg nincs olyan működő  szervezet, amely az önkormányzatok törvényességét felügyelné.)

A meghallgatás visszatérő kérdése volt az is, hogy a tárca  milyen területeket felügyel majd. Ez azért került szóba, mert több  képviselő is úgy emlékezett, hogy Bajnai Gordon a parlamentben a  tárcát korábbi, területfejlesztéssel kiegészített nevén említette.  Varga Zoltán jelezte: nem tud arról, hogy az önkormányzatokon, a  katasztrófavédelmen, választási ügyeken, a sporton és a turisztikán  kívül mást is rábízott volna a kormányfő.
Kérdésre válaszolva közölte: nem számított arra, hogy miniszteri  felkérést kap Bajnai Gordontól.

Varga Zoltán három éven belül a negyedik önkormányzati  miniszter, elődei között van Lamperth Mónika (MSZP), Bajnai Gordon  jelenlegi kormányfő, valamint Gyenesei István (független) parlamenti  képviselő.

Varga Zoltán jelenleg Orosháza helyi képviselője, a Békés megyei  közgyűlés tagja, szocialista országgyűlési képviselő és a  Dél-alföldi Regionális Tanács elnöke. A miniszterelnök az ülés után  az MTI kérdésére azt mondta, összeférhetetlenség miatt lemond a fejlesztési tanács elnöki posztjáról, ám arról még nem döntött, lemond-e valamelyik önkormányzati képviselői mandátumáról.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.