'Valljon inkább és menjen a sértett kertjébe kapálni!'

A mediáció két éve már bűncselekmények esetén is igénybe vehető, az eljárást azonban a sértettek és a vádlottak nagy része nem ismeri. Pedig a lehetőség új irányt mutathat az igazságszolgáltatásnak.

Élet a nyugaton, ami csak néha vad

Egyre többet hallani a külföldre, javarészt nyugatra vágyódó szívek sóhajait. Valami mindig a fiatalság útjában áll, ez általában a pénz. Akik tényleg messzebbre vágyódnak a határnál, most adunk néhány hasznos információt a „nyugatról”.

Phd és a boszorkányok 2. rész

A demokratikus újságírás szabályainak megfelelően kikértem egy okleveles villamosmérnök szakértői véleményét erről az energiamegtakarítás dologról, amivel az izzóbetiltást indokolják.

Otthoni termesztés vagy legális tudatmódosítás?

Itthon a marihuána tartása, birtoklása, adás-vétele büntetendő cselekmény. Kisebb mennyiség esetén a szerhasználónak fél év elterelés jár, nagyobb mennyiségnél viszont bíróság következik. Ezért sokan döntenek úgy, inkább termesztenek.

Cigányőrök Lyukobányán

Lakatos Attila cigányvajda vezetéséből egy harminc romából álló településőr csoport vigyázza a Miskolc közeli Lyukóbánya rendjét. A megállapodást a várossal kötötték, Miskolc fizeti a településőröket, akik valamennyien romák és kemény fiúk.

 

Utcagyerekek özönlik el Európát?

Az utcagyereknek nem csak azokat nevezik, akik az utcán élnek a nap 24 órájában, hanem azokat a gyerekeket is, akik idejük nagy részét ott töltik, iskolába nem járnak, kisebb bűncselekményeket követnek el, és nagy számban használnak tudatmódosító szereket.

Nemrég Budapesten rendezték meg az Utcagyerekek európai fórumát. Az Utcagyerekek Európai Szövetsége három éves programot indított az Európa Parlament támogatásával, amelynek célja a kíséret nélküli gyerekek migrációjának csökkentése.

Országok közötti kapcsolatépítés

A 24 tagszervezetet tömörítő szövetség a kelet-európai térségben látja a legnagyobb problémákat, ezért összefogást sürget a régi és az új tagállamok között. Céljuk elérni, hogy a munkavállalási céllal illegálisan külföldön tartózkodó gyerekek részesei legyenek az oktatási rendszernek, és megkapják azokat a lehetőségeket korra, nemre és etnikai hovatartozásra való tekintet nélkül. A szervezet ezért szorgalmazza, hogy a tagállamok összefogásával és szakemberek cseréjével biztosítsanak lehetőséget a gyerekekkel kapcsolatot kiépíteni. A szakemberek ezáltal megismernék a másik ország kultúráját, és munkájuk során ezt hasznosítani tudnák.

Ez az együttműködés már elkezdődött Románia és Olaszország között. Az olasz Igazságügyi Minisztérium képviselője a konferencián elmondta, hogy a kiutasításon, és a fiatalkorúak börtönén kívül szeretnének más utat találni, mert e kettő nem jelent megoldást, ugyanakkor nagyon nagy számú emigráns érkezik Olaszországba, és ez társadalmi feszültséget szül.

Gyerek késelő a Blahán

Magyarország ezzel a problémával 2008 januárjában szembesült, amikor egy tizenegy éves kisfiú combon szúrt egy tizenöt évest, hogy megszerezze mp3 lejátszóját. A nagy társadalmi felzúdulást kiváltó esetben úgy tűnt, mindenki tehetetlen. Sokan a büntethetőség korhatárának lecsökkentését követelték - 14 évről 12 évre -, ám a szakemberek szerint ez nem jelent megoldást.

A gyerek nem magyar állampolgár, arra, hogyan került Magyarországra, több variáció is napvilágra került. A család Gyergyószentmiklós mellett él, egy roma közösségben. A pár négyzetméteres viskóban kilenc gyereket nevelő szülők az igazi nyomor megtestesítői. Gyerekeik rendszertelenül járnak iskolába, egy-kettő közülük mindig börtönben ül. Romániát bejárva számtalan ilyen közösséggel lehet találkozni, így leginkább az ő tömeges migrációjuktól tartanak a régi tagországok szakemberei. A bukaresti csatornahálózatban becslések szerint 8 ezer gyerek és felnőtt él, sorsuk előre leírható: bűncselekményeket követnek el, hogy életben maradjanak, drogoznak, hogy kibírják az életet, és betegségeket kapnak el. Az élet legyőzi őket.

A „bohóckodás" segített

A francia fiatalok által létrehozott Parada alapítvány Bukarest utcáin működik. Miloud Oukili, francia bohóc 1989-ben érkezett először Romániába, és találkozott az utcán élő gyerekekkel. Az akkor húsz éves fiú elhatározta, visszatér barátaival, és megpróbál tenni valamit. A „bohóckodáson" keresztül meghódított első gyerekek nagy része azóta felnőtt, iskolába járt és szakmát szerzett. Előadásaikkal bejárták Európát, mindenhol nagy sikerrel szerepeltek. Az alapítvány támogatottsága nő, ezért ma már többféle tevékenységet végeznek.

A „Karaván" éjszakánként járja a várost, elsősegélyt nyújt, ételt oszt, megpróbál hivatalos papírokat beszerezni, egészségügyi szűréseket végez, és tanácsokat ad, milyen problémával hová lehet fordulni. Szociális központjuk 14-18 éves fiataloknak nyújt segítséget, akik elmenekültek családjuktól. Megpróbálják feltárni a konfliktusok okait, végleges helyet keresni a fiataloknak, ha a családba való visszakerülésük lehetetlennek tűnik. Naponta 25-30 gyereket fogadnak. A gyerekek egy része az alapítvány által megvásárolt szociális lakásokba kerül, munkát keresnek nekik, és megpróbálják rábeszélni őket a tanulás folytatására. Ezek a gyerekek valószínűsíthetően nem lesznek azon tömeg részei, amitől Olaszország retteg.

Lehet másképp is élni

A magyarországi utcagyerekek számáról nincs adat. De nálunk nem is jellemző, hogy egy gyerek fedél nélkül legyen. Ennek ellenére nagyon sok a szinte egész napját utcán töltő gyerek. Ők azok, akik hátrányos helyzetű családokban élnek, a szülők munkanélküliek, vagy egyedül nevelik a gyerekeket.

A lakótelepeken élők megóvásáért több szervezett is harcol. A Máltai Szeretetszolgálat játszótér programja 1998-ban indult, a III. kerületben. Mostanáig tizenhárom játszótér készült el, az elkülönített térben kisebbeknek és nagyobbaknak is van hely, rossz idő esetén pedig fedett helyiségbe lehet behúzódni. A program egyik vezetője szerint 3-4 éve érték el céljukat, jelenleg kisgyerekesek és kiskamaszok járnak le, velük lehet megelőző programokat folytatni. A kerületi, utcai szociális munkásokkal havonta rendeznek közös programokat, itt van mód arra, hogy a veszélyeztetett gyerekekre irányuljon a figyelem.

Szintén a III. kerületi gyerekek élvezhetik immár tizenhét éve az éjszakai sportbajnokság révén elhíresült klubot. Az Amerikából hozott ötlet a csellengő fiatalokat próbálja megszólítani - sikerrel. A Jövőbarát Alapítványnál péntek és szombat esténként 40-50 gyerek bulizik. A rendszeresen oda járók száma 100-150, ők évek óta ott töltik szabadidejüket. Az iskolában sikertelen gyerekek itt megélhetik, hogy elértek valamit, hogy ők is jók valamiben. Van itt karate, tánc, nyelvtanfolyam, főzősuli, kézműveskedés. A kezdetek óta odajárók közül akad, aki önkéntesként vesz részt a programokban mint kortárs segítő. Legfiatalabb látogatójuk hat éves. Az alapítvány munkatársai nem akarnak mást, csak megmutatni, lehet másképp is élni.

A moszkvai utcagyerekek című sorozatból
A moszkvai utcagyerekek c. sorozatból
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.