Török Gábor: példátlan lesz-e a Jobbik eredménye? - Blog
Tölgyessy Péter március elején azt nyilatkozta: „ma ott tartunk, hogy a Jobbik megelőzheti a szocialistákat, és a nyugati világ egyik legerősebb rendszertagadó pártja lesz". Nem kétséges, ha a Jobbik valóban megismétli, esetleg meghaladja az EP-választáson elért 15 százalék körüli eredményét, a szavazást követő napokban, hetekben minden bizonnyal komoly nemzetközi figyelem irányul majd Magyarországra - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor. „Forgatócsoportok érkeznek, cikkek jelennek meg, s feltehetően erősebb állítások is elhangzanak majd a magyar politika és a pártrendszer változásával kapcsolatban" - véli az elemző. Mint írja: egyesek talán olyan szavakat és kifejezéseket is használnak, mint a „példátlan", a „máshol nem tapasztalt", vagy a „magyar sajátosság".
A politológus szerint éppen itt van tehát az ideje, hogy kicsit körülnézzünk, s ne csupán a bizonyára jobban ismert francia, osztrák, dán és finn példákat soroljuk, hanem a hozzánk számos szempontból hasonlóbb volt kommunista országok kapcsán is feltegyük a kérdést: vajon tényleg példátlan lenne-e, ha egy önmagát radikálisnak tartó, mások által gyakran szélsőségesnek nevezett párt jelentős választási eredményt érne el.
Legutóbbi posztjában az elemző hét példát is megosztott olvasóival arról, hogy más országokban miként alakult a szélsőséges pártok sorsa. A politológus megjegyzi: az egyes pártok között jelentős különbségek vannak, programban és retorikában is, annyi azonban közös bennük, hogy - a Jobbikhoz hasonlóan - gyakran a szélsőséges jelzővel illetik őket.
Török Gábor példaként említi a Lettországi a Haza és Szabadság nevű formációt, amely 2004-ben 29,8 százalékot szerzett az EP-választáson, az 1998-as parlamenti választáson 14,7 százalékot értek el, azóta kevesebbet. Szót ejt Litvániáról, ahol 2003-04-ben még államfõje is volt a populista jobboldalnak. Megemlíti Romániát, ahol a Nagy Románia Párt 2000-ben 19,48 százalékot szerzett, 2004-ben 13 százalékig jutottak, 2008-ban viszont már be sem kerültek a parlamentbe.
Szerbia, Lengyelország és Szlovákia szélsőségesnek titulált politikai erőiről is olvashatunk Török Gábor blogjában, aki még Csehországot is példaként említi a téma kapcsán, ugyanis itt - mint írja - permanensen a harmadik legerősebb erő a választásokon a szélsőbaloldali Kommunista Párt, 13-15 százalék körüli eredménnyel.