Török Gábor: mi kerül az ünnepi asztalra?

A húsvéti ünnep miatt talán több idejük lesz az embereknek családi körben beszélgetni, s a választás közelsége miatt sok helyen bizonyára a politika is előkerül - véli Török Gábor.

Török Gábor javaslata: tegyük lejjebb a lécet - Blog

Miért menjek el szavazni, ha igazán egyik sem tetszik? - kérdezte tegnap az unokahúgom, aki nem mellesleg „első választó" (lenne), s nekem huszonnégy óra kellett, amíg nagyjából megtaláltam a választ...

Török Gábor: példátlan lesz-e a Jobbik eredménye? - Blog

Komoly nemzetközi figyelem irányul majd Magyarországra, amennyiben az országgyűlési választásokon a Jobbik megismétli, esetleg meghaladja az EP-választáson elért 15 százalék körüli eredményét – írja blogjában Török Gábor.

'A korábbi kvázi-kétpárti szerkezet összeomlott' - Blog

Vége a választás első fordulójának, rengeteg dolog történt: végignézhettünk például egy döbbenetes választási bizottsági szerencsétlenkedést – írja blogjában Török Gábor.

'Elkerülhetetlen a belső harc az MSZP-ben'

Az 1994-es tapasztalatok alapján bizton állíthatjuk: nem a világvége jött el az ellenzéki pártoknak, mint ahogy nem is az örök hatalom hullott a Fidesz-KDNP ölébe – írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.

 

Török Gábor: miért jó a Fidesznek?

Az új parlamenti felállás a korábbinál kiszámíthatatlanabbá és érdekesebbé teheti a magyar politikát, az ellenzékbe került három párt speciális – Magyarországon még nem tapasztalt – helyzete ugyanis nagy könnyebbséget jelenthet a kormányzó Fidesz számára – véli Török Gábor.

Az új parlamenti felállás kapcsán legalább két okból beszélhetünk radikálisan új helyzetről - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.

Egyrészt korábban még soha nem fordult elő, hogy az ellenzéki oldal pártjai közötti távolság szinte beláthatatlan: a Jobbik (amely nem 1998-2002-es MIÉP-méretű kis parlamenti párt lett) - politikusi és szavazói szinten egyaránt - egyértelműen a Fideszhez áll sokkal közelebb, mint a másik két ellenzéki párthoz, de még azon pártok is inkább egymás gyengítésében lehetnek érdekeltek (MSZP és LMP), amelyek esetében nincs szó áthidalhatatlan távolságról.

Másrészt az új parlament megalakulásának pillanatában az ellenzék kormányképtelen látványt nyújt: egyik pártja sincs abban a helyzetben, hogy magát hitelesen az első számú váltópárt szerepében láttassa, azaz egyedüliként várhassa, hogy hozzá vándorolnak a kormányban csalódott szavazók. 1994 kivételével és különösen 1998 után minden választás után világos volt, hogy a kormányzó párt(ok) gyengülésével kiknek a kezébe kerülhetne a kormányrúd (bár 1990 és 1994 között a szereplő személye többször változott), most ez messze nem egyértelmű - véli Török Gábor.

A politikai elemző szerint a megosztott és gyenge ellenzék léte a Fidesz számára komoly lehetőségeket kínál. „Már ezen a héten, a parlamenti pozíciókról való egyezkedéseken megteheti, hogy olyan tárgyalási feltételekkel áll elő, olyan - látszólag akár nagyvonalú - javaslatokat tesz, amelyek sikeres teljesítéséhez, elfogadásához az ellenzéknek összehangoltan kellene fellépnie. Miután azonban ez - az ellenzéki együttműködés - sem érzelmi, sem stratégiai okokból nem teljesíthető, az egymás torkának eső frakciók láttán a Fidesz már okkal kerülhet döntési helyzetbe.  Ha a kormányra készülő párt ügyesen alkalmazza az oszd meg és uralkodj elvét, minden fontosabb politikai vitában egyszerre lehet kompromisszum- és cselekvőképes, miközben az ellenzék pártjai egymással vitázva folyamatosan saját tehetetlenségüket hangsúlyozzák. Egységes, cselekvő kormány és önmagával is vitatkozó ellenzék - ennél szebb és tisztább képet nem is kívánhatna magának a Fidesz" - írja blogjában Török Gábor.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.