Török Gábor: mi kerül az ünnepi asztalra?
A mostani kampány különleges. Dübörgésnek nyoma sincs, időnként szinte már-már bántó a hírszegénység - írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor. A négy vagy nyolc évvel ezelőtti kampányokkal összehasonlítva ezúttal a kis pártok megkapták az esélyt, hogy valahogy még a végén is magukra irányítsák a reflektorfényt. Ráadásul egy olyan helyzetben tehetnék mindezt, amikor a szavazók egy jelentős része teljesen tanácstalan abban, hogy április 11-én mitévő legyen. Nem kétséges: ha pontosan ismert lenne előttük a teljes választék, a kisebb pártok lényegesen jobban járhatnának.
A politikai elemző kifejti: régóta tudjuk azt, hogy a választói befolyásolás és meggyőzés egyik klasszikus terepe a család. Mint írja: az ebédlő- és vacsoraasztalnál ebből a szempontból is fontos dolgok dőlhetnek el, nem mindegy tehát, hogy egyáltalán kik és milyen témákkal képesek eljutni odáig.
"Most, hogy a húsvéti ünnep miatt talán több idejük lesz az embereknek családi körben beszélgetni, s a választás közelsége miatt sok helyen bizonyára a politika is előkerül, lényeges lehet, hogy akadnak-e olyan témák és ügyek, amelyek miatt az embereknek eszükbe juthatnak ezek a pártok. Mint ahogy az ismertebb pártok kapcsán is jelentősége lehet annak, hogy milyen tálalásban és értelmezésben beszélnek róluk ebben a három napban; mondjuk, hogy a Jobbik a népszerűnek bizonyult javaslataival vagy inkább az elmúlt napok botrányaival jut-e inkább az emberek eszébe. A küszöb átlépéséért küzdőkre visszatérve: az MDF ebben a kampányban egyelőre csak jelöltállítási gubancokkal és belső feszültségekkel vétette észre magát, az LMP pedig - amely pártnak a két évtizedes múltja miatt ismeretlennek azért nem nevezhető MDF-nél is többet kellene tennie a láthatóságért - még az aktív politika-fogyasztók számára is csak időnként volt szem előtt" - teszi hozzá Török Gábor.
A politológus felveti, hogy ha ezen pártok kampányában dolgozna, nagypéntekre erősen készülne, betárazva olyan erős és visszhangot generáló megszólalással, amely a családi asztalok közelébe kerülhet. "Ha ezt elmulasztják, jövő keddtől számítva - egyre csökkenő eséllyel - már csak négy napjuk lesz arra, hogy valahogy beférkőzzék magukat a választók fejébe" - véli az elemző.