Török Gábor javaslata: tegyük lejjebb a lécet - Blog

Miért menjek el szavazni, ha igazán egyik sem tetszik? - kérdezte tegnap az unokahúgom, aki nem mellesleg „első választó" (lenne), s nekem huszonnégy óra kellett, amíg nagyjából megtaláltam a választ...

Török Gábor: példátlan lesz-e a Jobbik eredménye? - Blog

Komoly nemzetközi figyelem irányul majd Magyarországra, amennyiben az országgyűlési választásokon a Jobbik megismétli, esetleg meghaladja az EP-választáson elért 15 százalék körüli eredményét – írja blogjában Török Gábor.

'A korábbi kvázi-kétpárti szerkezet összeomlott' - Blog

Vége a választás első fordulójának, rengeteg dolog történt: végignézhettünk például egy döbbenetes választási bizottsági szerencsétlenkedést – írja blogjában Török Gábor.

'Elkerülhetetlen a belső harc az MSZP-ben'

Az 1994-es tapasztalatok alapján bizton állíthatjuk: nem a világvége jött el az ellenzéki pártoknak, mint ahogy nem is az örök hatalom hullott a Fidesz-KDNP ölébe – írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.

Török Gábor: miért jó a Fidesznek?

Az új parlamenti felállás a korábbinál kiszámíthatatlanabbá és érdekesebbé teheti a magyar politikát, az ellenzékbe került három párt speciális – Magyarországon még nem tapasztalt – helyzete ugyanis nagy könnyebbséget jelenthet a kormányzó Fidesz számára – véli Török Gábor.

 

Török Gábor: a politikai feltámadás útjai kifürkészhetetlenek

Lehet-e a törvényhozásból húsz évnyi jelenlét után búcsúzó MDF-ből és SZDSZ-ből még politikai tényező? A szokásos elemzős válasz – ami ezúttal nem a kis pártok belső leszámolási praxisára utal - bizonyára tartalmazná azt a fordulatot, hogy „kizárni nem lehet”. S miközben valóban így korrekt, én messzebb is mennék: az eddig megismert formában szerintem nem látjuk őket többet a parlamentben – írja legfrissebb blogbejegyzésében Török Gábor.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a két párt maradványai vagy akár - most meglehetősen megkopottnak látszó - márkái valahol és valahogy ne tűnhetnének fel a későbbiekben - véli az elemző. „Bár minden példa egyedi és mással nehezen összehasonlítható, érdemes észrevenni, hogy az eddigi politikai megsemmisülések többsége sem vezetett teljes és végleges eltűnéshez. A parlamentből 1998-ban 2,3 százalékkal kiesett KDNP-t - egy hosszas bírósági procedúrát követően - visszafoglalhatták azok, akik a Giczy-féle vezetéssel szembeni tiltakozás miatt távoztak a pártból, s lettek a Fidesz szoros szövetségesei. Ugyanezen a választáson 1,3 százalékot elérve leáldozott az MDF-ből kivált politikusok által létrehozott és rövid ideig parlamenti frakcióval is rendelkező MDNP csillaga, a formáció négy év múlva a Centrum nevű párthoz csatlakozott, majd számos tagjuk visszatért az MDF-be. A MIÉP egy ciklusnyi időt töltött a parlamentben, 2002-ben a küszöbhöz közeli 4,4 százalékkal esett ki. A párt ma csak vegetál, áprilisban 1286 darab szavazatot kaptak országosan, de politikusaik közül számosan a Jobbik sorait erősítik, Balczó Zoltán - aki frakcióvezető-helyettes volt 1998 és 2002 között - például a parlament egyik alelnökeként térhet vissza a törvényhozásba. A leghirtelenebb halál kétségtelenül a kisgazdáké: Torgyán József pártja 13 százalékról jutott el négy év után 2002-ben a 0,75 százalékhoz. A volt pártelnök még idén is próbálkozott, ám új pártjának egyetlen területi listája sem lett, Torgyán pedig mindössze 731 darab szavazatot (ami kevesebb, mint a jelöltállításhoz szükséges 750!) kapott a csongrádi választókörzetben. A volt FKgP politikusai közül azonban túlélőkre is bukkanhatunk, akik elsősorban a Fideszben találták meg számításaikat" - írja blogjában Török Gábor.

„Hogy pontosan merre vezet az MDF és az SZDSZ sorsa, ma nehezen megjósolható. Elképzelhető, hogy már az önkormányzati választásokon látni fogjuk, van-e esélyük valamilyen formában megkapaszkodni, vagy tényleg csak az a kérdés, hogy ki lesz az, aki végül lekapcsolja majd a villanyt. Az MDF - a KDNP mintájára - a pártba visszatérő politikusokkal akár egy hátra arccal a Fidesz felé is közeledhet, de a liberális tábor megszervezésében sem elképzelhetetlen a fórum politikusainak a szerepe. Az SZDSZ - pedig ez nagy bravúr - lényegesen rosszabb helyzetben van: sem visszatérni szándékozók nem látszanak, sem olyanok, akik szívesen használnák céljaikra a párt nevét; mindez azonban nem zárja ki, hogy valamilyen módon a későbbiekben ne lépnének újra elő a közéletből rapid módon eltűnt politikusaik. Az egyéni (politikai) feltámadás útjai kifürkészhetetlenek" - véli Török Gábor.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.