Útmutató szmogriadóhoz

A környezetvédelmet akarta szolgálni, és ezért talán túlságosan drákói lett a szmogriadó, és hosszú a kitiltott autók listája. Elmagyarázzuk.

Szemetet hoz Kárpátalja felől a tiszai ár

A kárpátaljai Rahó térségéből egy nagyobb árhullám a Tiszán több ezer tonna háztartási szemetet hozhat magával.

A halott folyó

Az már biztosnak látszik, hogy a Torna patak Kolontártól lefelé kietlen, halott vízfolyássá válik. De nagyon valószínű, hogy hasonló sors vár a Marcalra is.

A vörösiszapról közérthetően

A vörösiszap nem fémtartalma, és nem is a szintén határérték alatt lévő radioaktivitása (a bauxit és a vörösiszap egyaránt radioaktív, azonban az ÁNTSZ által Kolontárnál végzett mérések szerint akut sugár-egészségügyi ártalommal nem kell számolni), hanem erős lúgos kémhatása – pH 13, a tömény hipó PH-ja 12 – miatt veszélyes.

Búbos bankák

A bűnösök meg lesznek büntetve. Vizsgálat ugyan még nincs, de Orbán már tudja, kik a bűnösök. Zay Andreáról, a Búbos banka kör egykori oszlopáról szó se essék, Illés Zoltán neve vörösiszapilag legalábbis, tabu. FSP

 

Többszázezer tonnányi bányászati hulladék szennyezi a Beregszász környékét

Az aranybányászat után visszamaradt több százezer tonna, nehézfémeket tartalmazó meddőkőzet veszélyezteti a kárpátaljai Nagymuzsaly lakóinak egészségét - adta hírül szerdán a podrobnosti.ua internetes ukrán hírportál.

A magyarországi vörösiszap-katasztrófa nyomán Ukrajnában is elrendelték a veszélyes hulladékok tárolásának ellenőrzését. Ennek kapcsán készített helyszíni riportot a bezárt nagymuzsalyi aranybányában az Inter országos ukrán televíziós csatorna. 

A tudósítás szerint a beregszászi járási település mellett több százezer tonnányi, nehézfémeket tartalmazó meddőkőzet maradt vissza az aranykitermelés nyomán. A káros anyagok veszélyt jelentenek az ott élőkre, mert az esővízzel a talajba mosódnak, és a falu kútjaiba is bekerülnek a nehézfémek.

A műsorban megszólaló Marija Szkobulej, a Kárpátalja megyei környezetvédelmi felügyelet laboratóriumának vezetője elmondta, hogy a meddőkőzetben a kadmium tartalma 1800-szor, a rézé 58-szor, a krómé 7,7-szer haladja meg megengedett határértéket. A kadmiumot már a kutak vizében is kimutatták. 

Az egyik nagymuzsalyi lakos a műsorban elmondta, hogy a családja drága palackozott vizet iszik, de főzéshez kútvizet használnak. Abban bíznak - fogalmazott -, hogy a forralás semlegesíti a vízben lévő káros anyagokat.

A riportműsor szerint senkin sem lehet számon kérni a környezetszennyezést, mivel az aranybánya még februárban csődöt jelentett, ráadásul ötmillió hrivnya (kb. 150 millió forint) munkabért még nem fizetett ki a dolgozóinak.

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.