Szenegálban elfogadásukért harcolnak a melegek
Nyugat rontása
Az újság szomorúan állapítja meg: a 90 százalékban muzulmánok által lakott Szenegálban a lakosság legjobb esetben tabunak tekinti a kérdést, rosszabb esetben bűnnek, akárcsak egész Afrikában, ahol az azonos neműek közötti vonzalmat betegségként és jellembeli gyengeségként fogják fel, s egyben mindig hozzáteszik: ezzel a Nyugat rontotta meg a fekete kontinenst.
Egy, a lapnak nyilatkozó, a melegeket támogató szenegáli civil szervezet aktivistája kijelentette, a letartóztatottak szabadon bocsátása „nagyon is ideiglenes győzelem a hazugság és a képmutatás felett". Nyilvánvalóan nem a hatóságok jó szándéka miatt nyerték vissza szabadságukat, hanem azt követően, hogy Rama Yade - maga is afrikai származású - francia, az emberi jogok betartását felügyelő államtitkár-asszony szállt síkra érdekükben, felszólítva a szenegáli hatóságokat, hogy tartsák tiszteletben a szexuális szabadságjogokat. Mindazonáltal - állapítja meg a lap - mind a helyi hatóságok, mind pedig a közember felháborodott Yade asszony nyilatkozatán, és a „belügyekbe való" beavatkozással vádolják a politikust.
A legismertett meleg aktivista elmenekült
A hatósági döntés nyomán spontán tüntetésekre került sor Dakar utcáin az úgynevezett gurzsidzsen-ekkel szemben - ez a melegek pejoratív gúnyneve a helyi szlengben. A kilenc kiszabadult közül néhányat majdnem meglincselt a tömeg. A legismertebb melegek egyébként már elhagyták az országot, többen ehhez nyugati segélyszervezetek segítségét vették igénybe, mint Pape Mbaye, a legismertett szenegáli meleg aktivista, aki az Egyesült Államokba menekült.
A lap ugyanakkor megjegyzi: alig valamivel korábban Szenegálban senki sem merészelte volna pártját fogni a homoszexuálisoknak, ám ez most másként történik. Sokan megszólaltak az ügyben, többek között a legjelentősebb emberjogi NGO vezetője, Aliune Tine, aki felszólította a hatóságokat: teljesítsék kötelességeiket, és nyújtsanak védelmet a meleg üldözötteknek.
(forrás: globusz.net)