Piac-kutató: Gyökerek
Vegyes vágott
Persze a ruha-, fazék- és hipóárusok az állandó piacokon is jelen vannak, de elkülönülnek az élelmiszeresektől. A heti vásárokon azonban nincs fix foglalt hely, legfeljebb valamennyi szokásjog. Ezért keverednek az árusok. Nekem ez tetszik. Nyíregyházán nőttem fel, és az ottani KGST-piac az ország talán legnagyobb és legkaotikusabb, máig létező kereskedelmi amőbája: nagyobb és változatosabb, mint a Józsefvárosi. Megszoktam, hogy az instant kávét meg a csipkés bugyit egymás mellett kínálják.
Szabolcsi alma, szatmári szilva
De azt is megszoktam, hogy többféle, jó minőségű alma van otthon. Mindig. A nagyszüleimnek almáskertje van, fán nőttem fel. Sokat szenvedek Budapesten a felfújt, ízetlen és viaszos almáktól, amik időnként Dél-Amerikából jönnek. Pár éve, amikor Torgyán bácsi cseresznyét akart importálni Brazíliából, betegre röhögtük magunkat, most viszont ez az étrendi valóság: a télen kapható friss áruk legnagyobb része import, sokszor irreálisan messziről jön, több kerozint égetnek el az idehozásával, mint az áru súlya.
Sokat köszönhetek az otthonról jövő élelmiszer-csomagoknak, de nem várhatom el a szüleimtől, hogy egész évre való almát hurcigásszanak nekem Budapestre. Nem is volna hol tároljam, tönkre mennek ezek a konyhában. Valahonnan mégis muszáj rendes tiszántúli almát szereznem.
„Mi nem borogatni akartunk"
Tavaly nyáron szánalmas áron vették át a felvásárlók a meggyet, és néhány gazda a Parlament elé borította a termését. Még a megtermelés költségeit sem fedezte volna a nagykereskedelmi ár.
Voltak azonban gazdák, akik nem akartak borogatni, hanem tisztességes áron eladni a meggyet, amivel dolgoztak egy évig. A nagykörűi termelők összefogtak a Szövetség az Élő Tiszáért (röviden: Szövet) nevű civil szervezettel, és megszervezték az első Meggymentő akciót: levelezőlistákon hirdették meg, hogy aki szeretné a gazdákat segíteni azzal, hogy közvetlenül tőlük veszi meg a gyümölcsöt, az jó áron kaphatja meg Budapesten. Az akciónak óriási sikere volt, és végül sárgabarackot, almát, krumplit is kezdtek Budapestre hordani.
Most a Komjádi piacon standolnak, és mindig az idénynek megfelelő élelmiszereket hozzák rendelésre. De nem csak a nagykörűi terményeket árulják, hanem szabolcsi almalevet, tarpai aszalt gyümölcsöket és lekvárokat is.
Az egyik nagykörűi termelő, Makk Anna-Mária erdélyi lány, és amikor Magyarországra került, evidensnek tartotta, hogy földet műveljen. Mi mást? „Összefogtunk itt a többiekkel, és a vevőink nagyon lelkesek. Segíteni akarják az övéiket, mi meg jó minőségű árut hozunk, a saját arcunkkal áruljuk, amink van. Ha valakinek nem ízlene a savanyú káposztám, nem jönne vissza. De visszajönnek."
A Szövet több gazda termését szállítja Budapestre, de Nagykörűhöz közelebbi településekre is. Több fajta almát szállítanak: idaredet, jonatánt, goldent, gálát több méretben is.
Idényélelmiszerek
Valaki meg is jegyezte a Piac-kutató sorozat előző része, a Fehérvári piacról szóló cikk alatt, hogy nem télen kéne a piacokat bemutatni, és ebben valóban van valami. Nem télen a legszebb a piac, ilyenkor kicsi és nem túl látványos a választék. Mégis most forgatunk, mert hogy mikor eszünk valamit, legalább olyan fontos, mint az, honnan jön. Sokan vágyunk paradicsomra a hideg, nyálkás télen, hogy valami kis nyarat ehessünk meg vele - pedig a télen érett paradicsom ízetlen és nem is túl egészséges. Többnyire érésgyorsító gázokkal érlelik, napfényt keveset kap még Spanyolországban is. Fűtik az üvegházakat, többnyire gázzal, ami rengeteg szén-dioxidot termel, és a végeredmény: kőkemény, gumiállagú, pállottvíz-ízű zöldség. Akkor mit lehet enni télen? Hiszen ilyenkor nem terem szinte semmi...
Ahogy minden időszaknak, úgy a téli hónapoknak is megvannak a jellemző, idényszerű ételei. A gyökérzöldségek, krumpli, cékla, a káposztafélék, és olyan jól eltartható gyümölcsök, mint az alma meg a körte a pincékben telelnek át. Fóliasátorban fűtés nélkül is megterem a hónapos retek, a salátafélék, és a hordókban ilyenkorra érik össze a legjobb C-vitamin forrás, a savanyú káposzta. Télen vesszük elő a tartósított élelmiszereket, a szárított magvakat, aszaltakat, hüvelyeseket és gabonát, a befőzött, savanyított holmit, lekvárokat, és a fagyasztottakat. Ha végképp paradicsomra vágyik az ember, akkor szárítottat, sűrítettet és hámozva befőzöttet is kaphat.
Aztán nemsokára spenótszezon!
Piac-kutató, videó-sorozat budapesti piacokról, Csillával és Rékával:
A Fehérvári úti vásárcsarnok
A Hunyadi téri piac