Újabb rejtély vár megfejtésre Skóciában
A Discovery News és a Scientific American új cikkei párhuzamosan arról számolnak be, hogy tudósok szerint a korábban csak a 8. századi angol történetíró, Beda Venerabilis (673-735) Historia ecclesiastica gentis Anglorum, (Angol egyháztörténet) című írásából ismert pikt nyelv egy írott nyelv lehetett. Elméletüket a szakemberek matematikai bizonyítékokkal támasztották alá - írja a nyest.hu.
A piktek, akik a 3. és a 9. század között lakhatták Skóciát, feltételezhetően egy, a skót gaeltől eltérő kelta nyelvet beszéltek. Mintegy ötszáz pikt felirat maradt ránk ebből a korból. A tudósok már régóta szerették volna tudni, vajon ezek a - többnyire csak néhány szimbólumból álló - feliratok egy egész nyelvet kódoltak-e, vagy csupán egyszerűbb, például kláni hovatartozást jelző szimbólumokat.
A kutatócsoport a pikt feliratokat számítógépes elemzésnek vetette alá, amely matematikai formula alapján elemezte, hogy a jelek eloszlása más írott nyelvekéhez hasonlít-e, vagy inkább egyéb képi ábrázolásokhoz. A kutatást vezető Robert Lee, az Exeteri Egyetem professzora szerint az eredmények egyértelműen azt igazolják, hogy a pikt feliratok egy emberi beszédet kódoló írást rejtenek. Sajnos a jelek megfejtése még várat magára, mert ehhez általában egy kétnyelvű felirat is szükséges - ahogy az egyiptomi hieroglifák megfejtése is csak a rosette-i kő megtalálásának volt köszönhető.