Kármentesítés teljes áron

Nem ad kedvezményt a főváros az iszapkatasztrófa által sújtott területek megtisztítása érdekében végzett munkák után, de azt nem tudják, hogy kinek kell küldeni a számlát.

Az állam veszi át az önkormányzatoktól a tűzoltóságokat

Fel kell mérni a települések tényleges veszélyeztetettségét, s ennek megfelelően kell átalakítani a polgári védelem egész rendszerét. A veszélyes üzemek éves befizetéseiből állnák a számlát, ha ipari baleset történik.

Így sikerült az újjáépítés: Négykézláb a lépcsőn

Felsőzsolcát hatalmas árvíz mosta el tavaly, a Sajó elvitte a házakat.

Tűzoltóságok: az állam ingyen adta, ingyen veszi vissza

Ma ötféle tűzoltóság működik Magyarországon, a rendszer gerincét a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok alkotják.

Jönnek az erős halőrök

Új segélyhívó rendszert épít ki a Belügyminisztérium annak érdekében, hogy a rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentők egységei gyorsabban ki tudjanak érni a balesetek helyszíneire - jelentette be Pintér Sándor, aki közölte azt is, a jövőben többletjogosítványt kapnának az önkormányzatok által foglalkoztatott mezőőrök, halőrök, vadőrök és természetőrök.

 

Mindenkit besoroznak polgári védelmi szolgálatra?

Már gyűjtik a polgári védelmi szolgálatra alkalmas személyek adatait, és aki nem válaszol a kérdőívre, azt bírsággal vagy akár elzárással fenyegetik.

Hamarosan újabb kéretlen levél érkezik a magyar emberek postaládájába, ám ezúttal nem a kormányfő a feladó, hanem a helyi önkormányzat: a hivatalok azt kívánják felmérni, ki mozgósítható polgári védelmi szolgálatra – írja a Népszava. Ezért személyes adatokat kérnek be, és aki nem küldi vissza a kérdőívet, bírságra, elzárásra is számíthat.

A polgári védelmi szolgálatra alkalmas személyek adatait gyűjtik az önkormányzatok
2010. október 6. Az áradás nyomai a Veszprém megyei Kolontáron, miután a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én több ezer köbméternyi mérgező, maró hatású vörösiszap ömlött ki gátszakadás miatt. A térségben katasztrófahelyzet alakult ki. Az áradás három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. 2010.10.06. Fotó: Móricz Simon

Az újabb adatgyűjtés a főváros XI. kerületében már megindult, ott elkezdték postázni a – melléklettel együtt –háromoldalas leveleket. Az adatok az úgynevezett polgári védelmi szolgálatba való belépéshez szükségesek, ugyanakkor ebben részt venni nem az állampolgár egyéni döntése, hanem kötelessége.

"Felhívás adatszolgáltatási kötelezettség teljesítéséről" – indul a levél, amelyet az adatokkal kitöltve 15 napon belül vissza kell küldeni a hivatalba, ellenkező esetben szabálysértési eljárás alá vonják az állampolgárt. Ez jelenthet akár hatvannapos elzárást, pénzbírságot – ötezertől 150 ezerig – vagy közmunkát.

Mindez riasztónak tűnhet, ám a levél maga is riogat, ugyanis nem azzal az általános tájékoztatással indul, hogy a kormány egyik közelmúltban hozott intézkedése szerint szükség van polgári védelem létrehozására bizonyos katasztrófahelyzetek esetére, hanem rögtön azzal, hogy mindazt "terheli" az ilyen kötelezettség, aki nem élvez mentességet alóla.

Az adatgyűjtésre is a katasztrófavédelmi törvény tavalyi módosítása jogosítja fel a polgármestert – idézi a dokumentum a törvényt. A nevet, a születési helyet és időt, az anya családi és utónevét, valamint a lakcímet mindenkinek meg kell adnia, azután, ha valaki mentességet élvezne a szolgálat alól, akkor annak okát is.

Ám ha nem, a hivatal már szakképzettségünkre, foglalkozásunkra, munkahelyünk megnevezésére, sőt munkahelyünk címére is igényt tart a polgári védelembe való nyilvántartásba vételhez. A szolgálatba ugyanis gyakorlatilag a lakosság minden tagja "belép", ha nincs mentessége.

A jogszabály szerint – néhány további kivétellel – csak a 18 éven aluliak, a terhes nők, a legfeljebb hatéves gyermekét egyedül nevelő, illetve három 14 éven aluli gyerekét egyedül nevelő szülők, a munkaképességüket 67 százalékban elvesztők, valamint az országgyűlési képviselők, az EP-képviselők, a település jegyzője, a bíró és az ügyész nem kötelezhető polgári védelemre.

A Magyar Közlönyből azért az kiderül – írja a Népszava –, hogy nincs szó például arról, ha a lakóhelyünkhöz közel fölborulna egy veszélyes anyagokat szállító kamion, akkor a szennyeződést a helyi lakosságnak kellene feltakarítani, ez ugyanis a hivatásos katasztrófavédelem feladata marad.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.