Megdőlnek a nemekkel kapcsolatos tabuk Indiában
Az írónő őszintén bevallja, mint egy felső kasztból származó, kiváló nevelést kapott értelmiségi nem repesett az örömtől, amikor e kérdés korábban először felmerült, mert úgy vélte: a nőknek is, mint bárki másnak, meg kell küzdeniük a karrierjükért, és képességeik, nem pedig női mivoltuk okán kell kiérdemelniük egy-egy pozíciót. De véleménye gyorsan megváltozott, amint beértek annak az intézkedéssorozatnak az eredményei, amelyek mintegy 85 000 nőt „segítettek be" az addig középkori nívón működő, csak férfiak által irányított falusi területi elöljáróságokba. Az intézkedés nyomán nem várt fejlődés és szemléletbeli módosulás ment végbe, és olyan kritikus területeken is radikális javulás történt, mint mondjuk a korrupció - írja a globusz.net. „Elképesztő - vallja meg Shobhaa De -, de ez volt az indiai demokrácia első valódi sikeres próbája."
Ma már több bizalommal, ugyanakkor továbbra is nagy elvárásokkal tekint a kvótatörvényre, melynek csak ezt követően adatik meg, hogy bizonyítson.
Mindazonáltal az indiai társadalom is fejlődik, ami azt jelenti: az ilyen intézkedéseknek nem csak helyük van, de elkerülhetetlenek is. Egyetlen generáció alatt a felnövő ifjú indiaiak élete többet változott, mint addig évszázadokon át, nyitottabb a szexuális életük, bátrabban vállalnak fel kapcsolatokat, és a nők hirtelen megjelentek igen magas vezető posztokon. Az újságok főszerkesztői székében épp úgy látni ma már nőket, mint a rendőrőrsökön. Nem is beszélve a vállalkozásokról...
Nyilvánvaló, hogy az élet demokratizálódása megnyitja az utat az ellentmondások előtt is - jegyzi meg. Ezeket a társadalomnak szintén kezelnie kell. A Bollywood-i filmekben egyre több a trágárság és obszcenitás, de mindezt kezelni könnyebb lesz, mint ledönteni a tabukat - állítja az indiai írónő.