Veszélyben a cseh kormányalakítás
- Ha Jan Fischer ragaszkodik a jelöltjeihez, akkor kabinetje nem kap bizalmat a törvényhozásban - szögezte le Mirek Topolánek. Meglepetését fejezte ki a leendő miniszterelnök lépése miatt Martin Bursík, a zöldek (SZ) és Jirí Paroubek, a cseh szocdemek (CSSD) elnöke is. Mindketten újabb tárgyalást javasoltak vasárnapra.
Jan Fischer tegnap rendkívüli sajtótájékoztatón közölte: hajlandó az egyezkedésre. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tárcavezetők kiválasztása elsősorban az ő politikai felelőssége, s azért változtatott a listán, mert néhány személy szakmai rátermettségével kapcsolatban kételyei vannak. A három pártelnök egyébként az ipari, az igazságügyi, valamint a pénzügyminiszteri jelöléseket nehezményezi, szerintük Fischer olyan személyeket kért fel, akiket nem ők javasoltak.
Lapunk érdeklődésére Ladislav Jakl, a cseh államfő hivatalvezetője csak annyit közölt, hogy a politikusok vasárnap vagy az elkövetkező napokban remélhetően megegyeznek, mert Mirek Topolánek március végén megbuktatott ügyvezető kormányának mandátuma május 8-án lejár.
Bohumil Dolezal cseh politológus a Népszabadságnak elmondta, hogy Jan Fischer szakértői kormánya az államfői kinevezést követően elvben a parlament támogatása nélkül is megalakulhat, mert az előre hozott választásokig (október 9. és 10.) nincs sok idő hátra. - Ezzel azonban újabb szégyen érné Csehországot, amely június végéig az unió soros elnöki tisztét tölti be, s amelyet már eddig is számos bírálat ért - mutatott rá a neves cseh politológus.