London: "Ha tudtuk volna..."

A legszerencsétlenebb időpontban, a globális hitelválság közepette folynak a 2012-es nyári olimpia előkészületei. A költségvetésre nehezedő nyomást mindenesetre könnyebben veszik tudomásul az adófizetők azt követően, hogy Pekingben a várakozást messze meghaladó eredményt elérve Nagy-Britannia az előkelő negyedik helyet szerezte meg az éremtáblázaton (47 érem, ebből 19 arany).

A finanszírozási nehézségeket jelzi, hogy nemrégiben Kevan Gosper, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság sajtótagozatának vezetője "háborús idők kihívásaihoz" hasonlította a szervezők előtt tornyosuló feladatokat. A legnagyobb csalódást az okozta, hogy nem sikerült elnyerni a magánszektor rokonszenvét, miközben az eredetileg tervezett 2,4 milliárd fontos költségvetés már 2008-ra csaknem megnégyszereződött, 9,35 milliárd fontra emelkedett. A kormánynak újra és újra mélyen a vastartalékokat rejtő zsebébe kell nyúlnia, hogy megakadályozza az építkezések leállását. Az elképzelésekkel ellentétben például a büdzséből kellett előteremteni a megálmodottnál immár visszafogottabb megjelenésű, húszezer újságírót befogadó médiaközpont és az olimpiai falu most esedékes 461 millió fontos költségét. Mint kitudódott, egyszerűen elpárolgott az együttesen egymilliárd fontos projekt iránti érdeklődés. Alaposan felborzolta a kedélyeket az olimpiáért felelős miniszter, Tessa Jowell kijelentése, hogy "ha tudták volna, amit most tudnak a gazdaság állapotáról, szinte bizonyosan nem szálltak volna harcba a szervezés jogáért". A politikus később visszavonta megjegyzését, de elégedetten fogadta a NOB elnöke, Jacques Rogge tanácsát, hogy a pekingi tapasztalatokon okulva az "örökség és a fenntarthatóság" jegyében kell megrendezni a tornát. Az ingatlanpiac összeomlása miatt bizonytalanná vált a falu és a sajtócentrum helyére tervezett háromezer lakás, illetve kommunikációs és technológiai irodaegyüttes jövője.

Az előkészületek jelenlegi szakaszának legnagyobb vívmánya, hogy a végeredményben amúgy is rehabilitációra szoruló kelet-londoni építkezésekre felvett 3500 dolgozó 9 százaléka korábban munkanélküli volt, 23 százaléka pedig az öt érintett kerületből érkezett. Az eddigi legsúlyosabb vesztes az egyes sportágakat finanszírozó UK Sporthivatal, amely az olimpiai költségvetés lyukai miatt máris nyolc sportág támogatását nyirbálta meg. Úgy tűnik, biztos csak a pekingi sikerszámok, elsősorban a kerékpározás, úszás, vitorlázás vehetik igénybe az állami szponzorálást. 

A 2012-es londoni olimpiai stadion
A 2012-es londoni olimpiai stadion
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.