A csábítás mestersége

Mesterképzésbe az államilag támogatott alapképzésre felvettek 35 százaléka nyerhet felvételt: aki végez, a régebbi egyetemi diplomával egyenértékű mesterszakos diplomát kap. Az első nagy évfolyam megcsappant létszámmal végez az idén, így a 21 ezer államilag támogatott mesterszakos helyre csak 28 ezren jelentkeztek. Az egyetemeknek magukhoz kell csábítaniuk a jelentkezőket. Azt gondolhatnánk, éles küzdelem folyik köztük a hallgatókért. Ám sokan felismerték az együttműködés adta lehetőségeket.

Vegyük példaként a biztosítási és pénzügyi matematika mesterszakot. Ezt a Budapesti Corvinus Egyetem és az ELTE indítja közösen, kihasználva a két egyetem sajátosságait: az Eötvösön komoly matematikai hátteret, a Közgázon pedig pénzügyi ismereteket sajátíthatnak el a hallgatók. Nem külön-külön próbálták magukhoz édesgetni a megfelelő alapdiplomával rendelkezőket egy kevésbé jó képzéssel, hanem kihasználták az új rendszer adta átjárhatóságot.

- Túl sok az iskola, kevés a jól felkészült beiskolázható jelölt - mondja Gábriel Róbert, a Pécsi Tudományegyetem rektora. Véleménye szerint a vidéki egyetemek közötti együttműködés alapvetően jó. Ezt bizonyítja négy nagy - a Debreceni Tudományegyetem, a Miskolci Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem - és az ELTE Bölcsészettudományi Karának kölcsönös megállapodása. E szerint elfogadják a társegyetemeken elvégzett 50 kredites specializációkat, azaz minor szakokat. A mesterszakos felvételiket is összehangolják, hogy azonos feltételeket támaszthassanak. A felvételi írásbeli egységesítéséről is tárgyalni kezdtek.

Dezső Tamás, az ELTE Bölcsészettudományi Karának dékánja elmondta, hogy az új rendszerben elvileg a főiskolák is hirdethetnek mesterszakokat, de az intézmények igyekeznek nyomatékosítani a különbségeket. Ezzel a megállapodással is egymás egyetemi képzésének minőségét igyekeztek elismerni a különböző bölcsészkarok.

Véleménye szerint komoly szelekció vagy átalakulás mehet végbe a felsőoktatásban. A kisebb egyetemek-főiskolák kevés mesterszakot tudtak akkreditáltatni. Kérdés, hogy az eddig ötéves finanszírozásra berendezkedett intézményekkel mi fog történni a negyed-ötöd éves hallgatói létszám jelentős csökkenése nyomán. Hozzátette, elképzelhető, hogy ennek köszönhetően ismerik fel, hogy miként tudnak egyedi képzést nyújtani, például felnőttképzésre, szakképzésre való átállással. Másrészt nics kizárva, hogy a kisebb intézmények a áldozatul esnek a felsőoktatási keret csökkenésének.

Gábriel Róbert pécsi rektor
Gábriel Róbert pécsi rektor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.