Három diploma állami finanszírozásból
2005-ben a bolognai rendszer bevezetése mellett az állami finanszírozásra vonatkozó szabályozás is megváltozott. Az új felsőoktatási törvényben rögzítették, hogy minden hallgató 12 államilag finanszírozott félévre jogosult, ez elég egy alap- és egy mesterszak elvégzésére. A törvény ugyanakkor azt is kimondja, hogy egy félévnek kell számítani, ha egy hallgató egyszerre két szakon (párhuzamos képzésben) tanul, és az első képzésének legkésőbb harmadik félévében kezdte meg tanulmányait a második szakon.
Tehát, ha a hallgatók másodévesként megkezdenek egy másik képzést, jóval kevesebb államilag finanszírozott félév felhasználásával szerezhetnek két alapdiplomát, mintha egymás után végeznék a két szakot. Ezért sok elsőéves dönt az újrafelvételizés mellett, a törvényi engedményen túl egészen változatos motivációk miatt.
Vetlényi Enikő érdeklődésből felvételizett az orvosira. Az első év alatt döntötte el, hogy az orvoslás is komolyan érdekli a földtan mellett, ezért úgy döntött, kipróbálja azt is. Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke szerint éppen ez volt a szabályozás célja. - Nem biztos, hogy a 18 évesek pontosan tudják, mivel szeretnének majd foglalkozni. A törvény lehetővé teszi, hogy a hallgatók egy második szakon olyasmit tanuljanak, ami az első szakon felül érdekli őket - magyarázza az elnök.
Az elsőéves építészhallgató, Krauth Veronika által választott második képzés az első hiányosságait kívánja pótolni. - Az építész szakon kevés művészettörténetet tanulunk, szerintem leendő építészként többre volna szükségem. Ezért választottam a szabadbölcsészetet, ahonnan majd művészettörténetre szeretnék szakosodni.
Lakatos Gergő úgy látja, a munkaadók szívesebben alkalmaznak olyanokat, akiknek legalább két diplomájuk van. Ezért választott egy másik szakot a politológia mellé. Igazgatásszervező szakra készült, ám elsőévesként a felvételi időszak után értesült a törvény nyújtotta kedvezményről. Még abban az évben nyáron pótfelvételizett, de már nem volt hely az államigazgatási szakon. Ezért döntött egy másik felsőfokú szakképzés mellett, hogy majd az általa választott harmadik szakot is fel tudja venni félévkedvezménnyel. Az idei felvételi időszakban újra felvételizett, immár a Budapesti Corvinus Egyetem igazgatásszervező szakára, így jövőre három szakra fog járni állami finanszírozásban.
A törvény ugyanakkor igyekszik gátat szabni a két alapdiploma térítésmentes megszerzésének. Kimondja, hogyha a hallgató megszerzi első diplomáját egy alapszakon, a másik alapszakos képzését már csak költségtérítéses formában folytathatja. Az egyetemisták látják a rést a rendszeren. - Több diákot ismerek, aki az első szakján négy félév után halaszt kettőt, hogy a másikon utolérje magát, azután a két szakon egyszerre diplomázik. Én még nem tudom, hogy csinálom a három szakkal, de biztos, hogy én is halasztok majd néhány félévet, hogy ne kelljen fizetnem - magyarázza Lakatos Gergő.
Az alapdiploma (vagy diplomák) megszerzése után a hallgatóknak lehetőségük van plusz két év mesterszakra jelentkezni. Mindegy, hány alapszakos diplomája van egy hallgatónak, ha maradt még államilag finanszírozott féléve, felhasználhatja. Így szerezhet egy párhuzamos képzésben részt vevő hallgató három diplomát ingyen, hat év alatt.
Több kérdést is felvet a tömeges párhuzamos képzés. A kétszakosok kiszoríthatnak más hallgatókat a felsőoktatásból. Az Oktatási Hivatal elnöke szerint ez jelenleg nem igazi probléma, hiszen 56 ezer hallgatót vesznek fel államilag finanszírozott képzésbe minden évben, tehát még így is marad hely mindenkinek.
Költségvetési oldalról vizsgálva ez a jelenség nem kerül többletpénzbe az államnak: ugyanazt a normatívát kifizetnék más hallgatók után is. Ráadásul, ha egy hallgató egyazon egyetemen tanul két szakon, az intézmény a képzési támogatást kétszer, de a hallgatói normatívát csak egyszer kapja meg.
Más a helyzet a szociális és tanulmányi ösztöndíjakkal. Ha két intézményben jár két szakra, akkor a hallgató két tanulmányi ösztöndíjhoz is hozzájuthat. Ebben a kérdésben megegyezik a gyakorlat és a szabályozás. - Szociális támogatásban viszont csak egyszer részesülhet - jelentette ki Bakonyi László.
Ezzel szemben Lakatos Gergő felhívta rá a figyelmet, hogy igenis van lehetőség a szociális támogatás kétszeres igénylésére, és látott már rá példát, hogy valaki két egyetemtől is megkapta. Ez körülbelül kétszer 20 ezer forintot jelent öt hónapon keresztül.
Érdemes megvizsgálni, hogy a hallgatók miként képesek egyszerre két nappali szak elvárásait teljesíteni. Valószínűleg egyes esetekben rendkívül szorgalmas és jó képességű hallgatókról van szó, de felvetődik a gyanú, hogy a képzések alacsony színvonala teszi lehetővé kevésbé szorgalmas hallgatóknak is a két diploma elérését.
Ehhez hozzájárul a kreditrendszer rendkívüli rugalmassága - mely szinte lehetetlenné teszi egyes egyetemekről a kibukást -, valamint a szakok közti tantárgyi átfedések. A hallgatók szinte következmények nélkül vállalhatnak újabb szakot, ha mégsem bírják, egyszerűen otthagyják.
Pontos adatok még nincsenek, de a diákok közötti gyors kérdezősködés szerint a bolognai rendszerben a hallgatók jelentős része vesz részt párhuzamos képzésben. Sokan a felvételi jelentkezés február 15-i határideje előtt hasraütés szerűen választottak ki maguknak néhány szakot, azután beadták elektronikus jelentkezésüket az interneten. Nem valószínű, hogy ez volt a törvényi szabályozás eredeti célja.
- Az adatok feldolgozása, a következmények felderítése most kezdődik, az eredmények fényében várhatóak esetleges módosítások - mondta az Oktatási Hivatal elnöke. - Lehet, hogy korlátozni kéne a kétszakosodást, de a lehetőséget mindenképpen fenn kell tartani.