Az sem baj, ha elalszik az órán a diák

Hetente ötször agytréner segíti egy speciális szakiskola tanulóit. Ettől még nem valószínű, hogy nagyobb eséllyel találnak majd munkát, de a tanulást megkönnyítheti az "észgép".

Így képzeli el az egyszeri diák álmai tanóráját: végighever egy kényelmes nyugágyon, fülére fejhallgatót húz, szemére sötét szemüveget tol, és elengedi magát. A tanár utasításai is szokatlanul szimpatikusak: lazíts, relaxálj, az sem baj, ha elalszol.

Mindezt hetente ötször élhetik át a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány által működtetett bakonyoszlop-sövénykúti speciális szakiskola diákjai, mivel az intézmény egy pályázaton nyert egy úgynevezett agytréner központot, azaz olyan számítógéppel vezérelt fény-hang készülékeket, amelyek relaxáció közben stimulálják az agyműködést.

A bentlakásos intézményben 47 enyhén értelmi fogyatékos és magatartászavaros gyereket oktatnak. Olyan fiatalok kerülhetnek ide az ország bármely pontjáról, akik nem tudták befejezni az általános iskolát, vagy túl nehéznek bizonyult számukra a hagyományos szakképző iskola.

- Az alapozó két év után két szakmát tanítunk a gyerekeknek: a nyolc általánost elvégzők gyorséttermi eladók, a többiek parkgondozók lehetnek - mondja Kővári Ildikó, az intézmény vezetője. - A fény-hang készülékekkel leginkább a tanulási képességeikhez kapcsolódó problémáikon szeretnénk enyhíteni. Amikor a gyerekek tudomást szereztek a tervezett agytréner központról, már előre - anélkül, hogy pontosan tudták volna, miről is van szó - észgépnek, agygépnek nevezték el a speciális berendezést.

- Szuper, nagyon élvezem - minősíti a gépet az egyik fiú, mielőtt felvenné a fejhallgatót meg a szemüveget. - Az biztos, hogy nagyon megnyugtat. Be szoktam kérezkedni a délutáni csoportokba is, ha van egy-egy szabad hely.

A fiatalok nem valamiféle kísérlet szereplői. Az agytréner központot a világ számos országában régóta ismerik, igaz, Magyarországon alig néhány oktatási intézményben használják. Bakonyoszlopon egy üres tanteremben alakították ki a központot: oda kerültek a relaxációs ágyak, a komputerek, a speciális szemüvegek és fejhallgatók. A félórás relaxáció során egyénre szabott program alapján hang- és fényimpulzusokkal stimulálják a gyerekek agysejtjeit, ami csökkenti a diákok fáradékonyságát, segíti a haté-konyabb tanulást és oldja a szorongást.

A Dunántúlon eddig csak egy balatonfűzfői középiskolában használták a fény-hang készülékeket, az ottani eredmények azt mutatták, hogy a relaxációs órákkal akár harminc százalékkal is nőhet a diákok teljesítménye.

- A mi tanulóink stresszhelyzetben általában begörcsölnek, az elsajátított tananyagot a szakvizsgákon nehezen képesek visszaadni. Ebben számítunk javulásra - mondja Kővári Ildikó.

Az intézmény nem vezet statisztikát arról, hogy egykori tanulói közül később hányan kapnak állást tanult szakmájukban. Feltehetőleg csak nagyon kevesen, hiszen az innen kikerült, magatartászavarokkal küszködő, enyhe értelmi fogyatékos fiatalok jelentős hátrányban vannak a munkaerőpiacon.

- Gyakoribb, hogy a végzettek visszakerülnek a családjukba, esetleg beköltöznek egy felnőtteket ellátó szociális intézménybe - mondja Kővári Ildikó. - A nálunk eltöltött évek mégis nagyon fontosak fejlő-désük szempontjából, nélkülünk valószínűleg korán kiesnének az iskolarendszerből. És bármilyen nehéz is munkát találniuk, mégis csak szereznek egy szakmát.

Van, aki akkor is bekéredzkedik, amikor nem kötelező
Van, aki akkor is bekéredzkedik, amikor nem kötelező
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.