Korábban megvetett állások után is kapnak a britek

A kelet-európai munkavállalók dicséretével sokakat magára haragított a napokban Peter Mandelson, az üzleti életért felelős kabinetminiszter. Az egykori EU-főmegbízott parlamenti képviselők előtt kijelentette, hogy a kelet-európai munkaerő "semmilyen káros hatást nem gyakorolt a munkaerőpiacra".

A szikár statisztikai adatok szerint jelenleg 3,8 millió olyan ember dolgozik a szigetországban, aki külföldön született. Ez a szám tíz év alatt több mint megduplázódott. Egy másik, igen hangzatos adat pedig arra utal, hogy a 2001 óta létesített 1,34 millió új munkahely közül 1,08 milliót töltöttek be nem brit állampolgárok.

Nagy-Britanniában a munkanélküliek száma az év elején kétmillió fölé emelkedett, és a legpesszimistább jóslatok alapján 2010 közepére a hárommilliót is eléri. A januárral zárult három hónapban átlagosan 2,03 millióan voltak állás nélkül - a statisztikai hivatal tegnapi közlése szerint -, többen, mint 1997 óta bármikor. Ez a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) szabványai alapján számolva 6,5 százalékos munkanélküliségnek felel meg. A vizsgált időszakban 165 ezerrel nőtt a bejegyzett munkanélküliek száma - ez a legnagyobb negyedéves növekedés az adatok ilyen gyűjtésének negyedszázaddal ezelőtti kezdete óta. Ennek ellenére Peter Mandelson szerint félmillió betöltetlen állás vár gazdájára a munkaerőpiacon.

Az elszólásnak minősített miniszteri kijelentés egyik kritikusa, Damian Green, a Konzervatív Párt bevándorláspolitikai szóvívője sértőnek és arrogánsnak nevezte Mandelson szavait, hangsúlyozva, hogy a legtöbb brit munkanélküli kétségbeesetten próbál elhelyezkedni.

A Financial Times napilapból is az derült ki az elmúlt napokban, hogy a recesszió olyan kemény, rosszul fizetett munkákra kényszeríti rá a briteket, amelyek az Európai Unió határainak bővítése óta valósággal a "bevándorlók kiváltságai" voltak. Az újság elsősorban a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban adódó lehetőségekre gondol. Az FT kimondatlanul is Peter Mandelson álláspontját erősítette, amikor így fogalmazott: "Az iparban továbbra is tartja magát az a vélemény, hogy a kelet-közép-európai dolgozóknak jobb a munkamoráljuk".

Az egész brit sajtó figyelmét felkeltette az a hír, hogy a warwickshire-i Twycross Állatkertben százötven takarítói és bolti kiszolgálói állást hirdettek meg, amelyekre háromezren jelentkeztek - többségükben brit állampolgárok. Egy munkaközvetítő ügynökség vezetője szerint "a britek inkább munkanélküli- segélyt vesznek igénybe. Nem akarnak visszajönni dolgozni. Egy csomó angol könnyen vonul betegállományba, több szabadságot is vesz ki."

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.