Előremenekülnek a porcelángyárban
A gyár nagyrészt szakképzetlen nőket foglalkoztat. Polyák Gyöngyi, aki 1975 óta dolgozik a gyárban, azt mondja, csak nyolc általánost végzett, de itt a kézügyesség a legfontosabb, amit a napi gyakorlatban lehet tökéletesíteni. Az asszony egyedül él, csak a saját jövedelmére számíthat. Biztos benne, ha elveszítené az állását, helyben nem találna másikat. Az edénygyár azért is számít jó munkahelynek, mert az alapfizetés mintegy húsz százalékkal magasabb a minimálbérnél, ehhez jön a műszakpótlék és a minőségi prémiumok. A nettó bér 80 és 120 ezer forint között van - magyar viszonyok közt, szakképzetlen asszonyok számára ez jónak számít.
Stephane Zanchertől, a Guy Degrenne-csoport elnök-vezérigazgatójától azt kérdeztük, fölmerült-e, hogy áttelepítik a gyárat más, olcsóbb bérű országba. - A cégcsoport megújulását célzó stratégiai terveinket 2004-ben készítettük el, s ebben az itteni gyár kulcsszerepet kapott - válaszolta a francia cégcsoport vezetője. - Itt különleges szaktudás alakult ki mind a díszítés, mind az égetés területén, és az alapanyag is kiváló minőségű. A versenyképességünk a dolgozók tudásából és szorgalmából származik, ami itt megvan, másutt a nulláról kellene felépíteni. A gyárban készülő, formatervezett edénykészletek vásárlói a középosztálybeli családok és a vendéglátó-ipari vállalkozások. A kereslet visszaesését agresszív piaci terjeszkedéssel is ellensúlyozzuk: új boltokat nyitunk a Távol-Keleten, a Közel-Keleten, továbbá Bulgáriában és Görögországban.
Tímár Tibor, a gyár vezérigazgatója arról beszél: olyan fejlesztésekre költik a pénzt, amelyekkel csökkenteni lehet például az égetőkemencék gázfogyasztását. A cégcsoportnak és a városnak érdeke, hogy hosszú távon fenntartsák és fejlesszék a kerámiakultúrát. Ennek most az előremenekülés az útja: nem a leépítés, az elbocsátás a versenyképesség növelésének eszköze, hanem az egyéb költségek csökkentése.
Mind az egyes államok, mind az Európai Unió sokféle támogatási formát működtet a műszaki fejlesztések elősegítésére és a munkahelyek megőrzésére. Ezek megszerzésének azonban alapfeltétele, hogy az önkormányzatok és az ott működő cégek együttműködjenek. Lázár János, Hódmezővásárhely polgármestere hangsúlyozza: szeretnék, ha a város a hagyományokra építve Magyarország kerámiaközpontja lenne, mind a művészi kerámia, mind a porcelángyártás tekintetében. Testvérvárosaikkal együtt nemrég kétmillió euró uniós támogatást nyertek ennek megvalósítására. Az önkormányzat és a francia cégcsoport együttműködésével megnyílt a munkahelyek hosszú távú fenntartásának, sőt számuk növelésének lehetősége. Ennek támogatására pedig a munkaerő-piaci alapokból is jelentős támogatásokat lehet elnyerni.