Aki túlélni akar, megtartja a bevált embereket
Inkább alternatív megoldásokat keres, nem pedig létszámleépítésben gondolkodik a cégek többsége - derül ki a Manpower Lehetőségek a válságban címmel indított kutatásából. - A várakozásokkal ellentétben a cégek igyekeznek elbocsátások nélkül átvészelni a válságot. De lényegében a válságkezeléssel kapcsolatos valamennyi prekoncepció megdőlt - mondja G. Nagy Balázs, a kutatás egyik vezetője.
- Kiderült, hogy nem alakult át jelentősen a bérstruktúra, és a cégek ötöde bővítésre is készül. Sőt, a megkérdezettek több mint hatvan százaléka dolgozói képzését tervezi - mondja a szakember. - A cégek alapvető elvárása a biztonságérzet helyreállítása. Egy focimeccs félidejénél járunk, az ellenfél vezet, s most olyan közös stratégiára álltak össze az edzők, amellyel győzni lehet - teszi hozzá.
- A kutatásból arra következtethetünk, hogy a megkérdezett cégeknek - az iparágtól, árbevételtől és a foglalkoztatottak számától függetlenül - nincs egységes válságkezelési stratégiája, ugyanakkor nőtt az érdeklődés az atipikus foglalkoztatási formák iránt, mint például a kölcsönzés - mondja Szekeres Katalin, a kutatás másik irányítója. Számára a felmérés tanulsága az, hogy az egyes vállalatok döntéshozóinak egymástól kell tanulniuk, és az ígéretes megoldásokat megfelelően adaptálniuk saját szervezetükre.
- A vállalatok túlélési vagy fejlődési terveiben az egyik kulcstényező lesz a megfelelő humán tőke megtartása vagy kialakítása. Nem véletlen, hogy a gazdasági visszaesésnek leginkább kitett iparágak azok, amelyek a leginkább innovatívnak mutatkoznak ezen a téren. A termelő cégek esetében a kölcsönzési szolgáltatást igénybe vevők köre várhatóan tíz százalékkal, az IT-szektorban pedig 15 százalékkal bővülhet - mondja Szekeres Katalin.
Kiss Judit, a Manpower vezetője saját tapasztalataikból is kiindulva azt mondja: üres állások is vannak szép számmal, de a munkavállalóknak kompromisszumot kell kötniük. - Nem szabad, hogy bárki presztízsveszteségként élje meg, ha csak más beosztásban, esetleg alacsonyabb bérért jut álláshoz. Fölösleges várni. Most más idők járnak - mondja a munkaerő-közvetítéssel is foglalkozó cég vezetője, hozzátéve: miközben elvileg a nők munkahelye bizonytalanabb, nemzetközi felmérések azt mutatják, hogy a válság nem érintette őket lényegesen rosszabbul, mint a férfiakat.
- Legfeljebb Ázsia vagy Dél-Amerika országaiban spóroltak elsőként a nőkön, Európában nemigen jellemző ez a tendencia, legfeljebb a betanított munkások esetében érzékelhető a válság hatása - mondja a cégvezető-kutató, aki szerint ez azzal is magyarázható, hogy a nők fizetése általában alacsonyabb, mint férfi kollégáiké.
Kiss Judit szerint egy hozzáértő, határozott vezető nő feminin tulajdonságai kimondottan jól jönnek válság idején. A tapasztalatok szerint a nők sokszor jobban, hatékonyabban kezelik ezeket a szituációkat a férfiaknál.