Szent Oszi - a konkurenciától

Oswald Grübelt nevezték ki a svájci UBS óriásbank élére. A sztárbankár feladata lesz a hitelválságon 50 milliárd dollárt bukott pénzintézet talpra állítása. Az ősellenség, a Credit Suisse felvirágoztatásával Grübel már bizonyította rátermettségét.

A svájci sajtó által nemes egyszerűséggel Szent Oszinak nevezett Oswald Grübelre hárul a feladat, hogy kivezesse a UBS bankot eddigi legmélyebb válságából. Különös pikantériája az ügynek, hogy Európa második legnagyobb bankjának irányításához éppen a helyi konkurens, a Crédit Suisse (CS) egykori első emberét szerezték meg. A 65 éves Grübel kinevezése hatalmas megkönnyebbülést váltott ki a részvényesek körében, az UBS papírjai rögvest 15 százalékot drágultak a zürichi tőzsdén, s magukkal húzták a 8 százalékot dráguló CS-t is. Grübel azt a Marcel Rohnert váltja a vezérigazgatói poszton, akire az elmúlt másfél évben a válságmenedzselés hálátlan szerepe jutott, vagyis a Peter Wuffli által hátrahagyott veszteséghalmaz eltüntetése. Nem csekély összegről volt szó: az amerikai ingatlanpiacon igencsak aktív és nagy kockázatokat vállaló UBS a hitelválságon több mint 50 milliárd dollárt bukott - jobban mondva buktak a bank ügyfelei.

A világ legnagyobb privátvagyon-kezelőjeként számon tartott UBS hírének az sem tett jót, hogy amerikai befektetési részlegét pénzmosással vádolták meg. A gyanú szerint több ezer tengerentúli ügyfelüknek segítettek eltüntetni a pénzüket az adóhivatal szeme elől. A bank ellen vizsgálat indult, s ez is közrejátszott abban, hogy tavaly 87 milliárd dollárt vontak ki a feltétel nélküli diszkréciót kedvelő kliensek a bankból, amelynek részvényárfolyama másfél év alatt 85 százalékot
veszített értékéből - írja a Bloomberg. Alig egy hete a UBS belement a 780 millió dolláros bírság kifizetésébe, és vállalta, hogy átadja 300 adócsalással vádolt amerikai ügyfelének adatait a nyomozó hatóságoknak. Utóbbiak az 52 ezres ügyféllistára lettek volna kíváncsiak, ám ha azt kiadták volna, azon nyomban összedőlt volna a titkos számlavezetésből évtizedek óta milliárdokat profitáló svájci bankrendszer. A CS-nél 37 évet lehúzó, s onnan 2007-ben nyugdíjba vonuló Grübel révén a két óriásbank most egységesen léphet fel a bankrendszert érő külső támadások ellen, ami különösen fontos a helvétek számára, hiszen e szektor termeli a GDP 9,2 százalékát, mérlegfőösszege pedig a GDP több mint hétszeresét teszi ki.

Grübelt személyi kultusz övezi Svájcban, nevéhez eddig csak pozitív döntések kötődnek. A legemlékezetesebb a CS talpra állítása volt. A céget megszabadította állatorvosi lovától, vagyis túladott a masszívan veszteséges Winterthur biztosítón, amelyet az AXA vásárolt meg. Mellékesen duplájára növelte a CS nyereséget. Hírnevét a hitelválság sem koptatta meg, hiszen egyszerű külső szemlélőként követte az eseményeket. Eddig. Mostantól azonban a rendcsinálás feladata vár rá: elbocsátások, átszervezések, költséglefaragások, valamint a befektetők bizalmának visszaszerzése, ami különösen érzékeny kérdés. Első lépésként a UBS befektetési és vagyonkezelési egységét átvilágítják, ám az már biztos, hogy a magas kockázattal járó befektetéseket drasztikusan visszafogják, ezek okozták ugyanis a gigantikus veszteségek zömét. A cég egészétől 11 ezer dolgozót bocsátanak el, közülük kétezret a befektetési részlegtől, amelynek létszámát az év végére 15 ezer főre csökkentik. A UBS 79 ezer fős létszámmal kezdte az évet.

Oswald Grübel költségcsökkentési módszerei már a CS-nél is elismerést váltottak ki a közvéleményben. Ott például elrendelte, hogy a karácsonyi ünnepi ebédre a topmenedzserek sem költhetnek többet fejenként 85 dollárnál. Ezen persze nem lehet sok pénzt megfogni, de jól jelzi a mostantól életbe lépő új irányt.

Menekülnek a londoni bankárok, ha nem kapnak prémiumot

A Nagy-Britanniában tevékenykedő bankárok fele elhagyná az országot, ha bármilyen szabályozás korlátozná az elérhető prémiumot derült ki - egy brit felmérésből. A pénzügyi válság miatt azonban a világ más tájain sem lenne könnyű a bankároknak elhelyezkedniük, arról nem szólva, hogy máshol is egyre inkább megnyirbálnák a juttatásokat. Barack Obama amerikai elnök például nemrégiben intézkedett arról, hogy az állami tulajdonban lévő bankok vezetőinek éves prémiumát 500 ezer dollárban kell maximalizálni. Ez csak kis zsebpénznek számított a Wall Streeten a válság kirobbanása előtt. (MTI)

Grübelnek drasztikus lépéseket kell megtennie az óriásbanknál
Grübelnek drasztikus lépéseket kell megtennie az óriásbanknál
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.