Nagy elbocsátás a Jabilnél
A tiszaújvárosi Jabil a megrendelésekhez igazítja a létszámát, így nem hosszabbítja meg 900 (kölcsönzött és saját állományban lévő) határozott idejű munkaszerződéses alkalmazottja szerződését. A cég jelenleg több mint négyezer főt foglalkoztat Tiszaújvárosban.
Mirella Kimpen, a vállalat szóvivője szűkszavúan kommentálta a bejelentést. - Cégünk azt követően hozta meg a leépítésről szóló döntését, hogy konzultáltunk ügyfeleinkkel, akik drasztikusan csökkentették megrendeléseiket. Az efféle változások ezen a piacon nagyon gyakoriak, lefelé éppúgy, mint felfelé, ez korántsem példa nélküli fordulat ebben az iparágban - állította.
A válság miatti megrendelés-változások labilissá teszi a Jabilhoz hasonló beszállító és bedolgozó cégek helyzetét. Tiszaújvárosban az elmúlt hat hónapban közel 2200 embert vettek fel a céghez, így alakult ki az a négyezres létszám, amelyből most leépítenek kilencszáz munkahelyet. Lapunk úgy tudja, hogy még januárban is vettek fel új embereket.
A Jabil bejelentése elsősorban azért okozott meglepetést a megyében, mert a munkaügyi központban egy körülbelül kilencszáz fős munkaerőigényt tartottak nyilván a cég részéről. Szabó József az Észak-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ főigazgatója tudósítónknak elmondta: januárban ezer embert teszteltek a Jabil megbízása alapján, közülük hétszázan feleltek meg az elvárásoknak. A most bejelentett leépítésről a cég nem tájékoztatja a munkaügyi szervezetet, ugyanis kölcsönzött és lejárt határozott munkaszerződéssel rendelkező munkavállalók esetében ez nem kötelező. A rendszerbe ezek a dolgozók csak hónapok múltán kerülnek be.
A főigazgató közölte: a térségben 2009 elejétől eddig tizennégy munkáltató jelentett be csoportos létszámleépítést, amely összesen 2300 embert érint. Ebben azonban nincsenek benne a tíz fő alatti elbocsátások, valamint (mint a Jabil esetében is) a lejárt szerződésű, valamint kölcsönzött munkavállalók. Ebben az esztendőben a munkanélküliség 3,3 százalékkal növekedett, ezzel elérte a 13 százalékot az észak-magyarországi régióban. Jelenleg körülbelül 96 ezer regisztrált munkanélkülit tartanak nyilván a térségben.
Koscsó Lajos, Tiszaújváros szocialista polgármestere elmondta: előfordult már, hogy az elektronikai cég a piaci igényekhez igazodva felvett vagy elbocsátott embereket. A mostani leépítés azért keltett meglepetést, mert a több száz fős felvétel és elbocsátás között alig telt el egy hónap. A kölcsönzött és szerződéses munkaerő elsősorban a környékbeli településekről érkezik, így a városban nem jelent nagy feszültséget.