Drezdában nem csak a neonáciké az utca
Az idén Németországból és más európai államokból mintegy hatezer szélsőjobboldali szimpatizáns "zarándokolt el" Drezdába. Az újbarnák felfogása szerint az "ártatlan városban több százezer német civil" vesztette életét az 1945. február 13-14-i amerikai-brit légitámadások következtében. A kutatások kimutatták, hogy legfeljebb 25 ezren haltak meg - igaz, ez a szám is rettenetes.
A "bombaholokauszt" áldozatairól megemlékező első szélsőjobboldali "gyászmenet" jó tíz évvel volt a félmilliós városban. A feketébe öltözött neonácikat a Németország különböző pontjairól idevezényelt több ezer rendőr most is gondosan elválasztotta a baloldali és civil szervezetek, és az egyházak felhívására összegyűlt 12 ezer ellentüntetőtől.
A szombati csillagmenetekben feltűntek neves német politikusok, így Franz Müntefering, az SPD elnöke és Claudia Roth, a zöldek társelnöke. - Nem engedjük, hogy a neonácik megszégyenítsék a drezdai bombázás áldozatait - hangoztatta a szociáldemokraták első embere, arra is figyelmeztetve: a demokratikák felelőssége, hogy a szélsőjobboldali-idegengyűlölő NPD az augusztus végi tartományi választásokon ne jusson be a szász törvényhozásba. Helma Orosz (CDU), Drezda főpolgármestere arról beszélt: a neonácik a bosszút esküsznek, a civilek és a demokratikus közélet a megbékélést választja.
Baloldali autonómcsoportok azonban nemcsak szavakkal, hanem tettlegesen is ki akarták fejezni, hogy nem kérnek az újbarnákból. A kisebb összetűzések nyomán a rendőrség több tucat személyt előállított. Az esti órákban pedig Jéna közelében, egy autópálya-étteremnél szélsőjobboldaliak rátámadtak egy másik busz utasaira. Ezek a Balpárt, illetve a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) hesseni aktivistái voltak, akik részt vettek a drezdai demonstrációkon.