Kétszer kettő lehet öt

Hogyan lehet megőrizni a dolgozók lojalitását, válságos időkben? Csak őszinteséggel és személyes példaadással.

 

Problématérképet rajzolnak

Motiválónak tartja a bizonytalanság állandó lebegtetését a dolgozók körében, vagy épp ellenkezőleg? Mekkora átlagos bérváltoztatást tervez? Tervez-e leépítést vagy az alkalmazottak számának bővítését? Ismeri-e, használja-e a cége számára elérhető foglalkoztatást segítő támogatási, pályázati lehetőségeket?

A Manpower a Lehetőségek a válságban címmel indított felmérésére adott válaszok hamarosan képet adnak arról, miként érinti a gazdasági visszaesés a magyarországi vállalatokat, és mi várható a következő hónapokban. A kutatás vezetői minden eddiginél pontosabb problématérképet szeretnének rajzolni. Az utóbbi hetekben végzett előkutatásaikból kiderült, hogy a munkaerőpiac szinte minden szereplőjét ugyanaz foglalkoztatja: a pályázati, támogatási lehetőségek, az atipikus foglalkoztatási módok.

Szekeres Katalin, a Manpower kutatási vezetője szerint a leggyakoribb módszer a krízis negatív hatásainak mérséklésére egyelőre a leállás, a részmunkaidő, az elbocsátás és a kényszerszabadság, de egyáltalán nem biztos, hogy ezek hosszú távon megoldást jelentenek. A gazdasági világválságok mindig valamilyen működési, szabályozási zavarra hívták fel a figyelmet, és azok, akik gyorsan tanultak, reagáltak, aránylag hamar kilábaltak a bajból.

- A vállalatok egy része a túlélésért küzd, ők valószínűleg rögtön drasztikus lépéseket tesznek. Ahol még nincs élet-halál harc, várják a fellendülést, amit többnyire 2010-re becsülnek. Azoknak, akik most versenyelőnyt szereznek, olyan feladatokra kell felkészülniük, amelyeket a kieső konkurenciától vesznek át - mondja Szekeres Katalin, a kutatás egyik vezetője.

A szakemberek szerint 100-120 ezer, de akár 200 ezer ember is elveszítheti az állását a válság miatt, egy részük azonban újra el tud majd helyezkedni. Tavaly az utolsó két hónapban az előző évinél mintegy 20 ezerrel több álláskeresőt vettek nyilvántartásba a munkaügyi kirendeltségek. A regisztráltak létszáma 2008 végén 477,4 ezer volt, 32 ezerrel több, mint egy évvel korábban.

Jelentősen megváltoztak a munkahelyek megszűnésének okai. Míg 2007-ben a cégek az elbocsátások indokaként közel azonos arányban jelölték meg a belföldi kereslet csökkenését, a szervezeti átalakulást, illetve a finanszírozási problémákat, tavaly az utolsó három hónapban a tervezett elbocsátások közel felét a külföldi kereslet visszaesésével indokolták. Ez az arány a Közép-Dunántúlon, ahol az elbocsátások jelentős része koncentrálódik, meghaladja a hetven százalékot. Az adatokból egyértelműen kiolvasható: a magyarországi foglalkoztatás csökkenését a nemzetközi gazdasági visszaesés okozza.

A Graboplast is bevetette a négynapos munkahét opciót. Meddig elég?
A Graboplast is bevetette a négynapos munkahét opciót. Meddig elég?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.