Még nem szakadt el a cérna
Ha a Berwin ruhagyár is bezárna, Szabolcsban csak mutatóban marad könnyűipar
A vásárosnaményi Berwin ruhagyár megmentéséről hónapok óta tárgyalnak. Megtartásáért a 25 százalékos munkanélküliséggel küzdő térségben polgármesterek, országgyűlési képviselők is összefogtak. Kaska Zoltán, a gyár termelési igazgatója elmondta: két héten belül kiderül, talpon maradhat-e a Berwin. Nemrégiben ugyanis bejelentették: pályázati támogatással megmenekülhet az angol érdekeltségű ruhagyár. Egy komplex csomag keretében több százmillió forint bér- és járuléktámogatást kaphat, valamint forrást a képzéshez. Ez két év haladékot jelenthet. Tukacs István, a gazdasági válságövezetek kezelésével megbízott kormánybiztos megígérte: az Országos Foglalkoztatási Közalapítványhoz (OFA) benyújtandó pályázat elkészítéséhez minden szakmai segítséget megadnak. Ez meg is történt, a pályázatot már beadták.
A helyi önkormányzat és a kistérségi társulás azzal segíthet, ha a dolgozók bejárásának kedvezményes Volán-bérleti díját átvállalja.
Segítene Nyíregyháza is: a Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft. tárgyal a nyíregyházi gyárépület megvásárlásáról. Ebben van egy hőközpont, amely felújítás után a közeli lakótelep távfűtését segítené.
Az utóbbi években rohamosan csökkent a könnyűiparban foglalkoztatottak száma Szabolcs-Szatmár-Beregben. Míg 2000-ben 8300-an foglalkoztak teljes munkaidőben textília, bőrtermékek, lábbelik gyártásával, 2007-ben már csak 4500-an. - A kilencvenes években még a foglalkoztatottak csaknem tíz százaléka dolgozott a textiliparban. Miután az Európai Unió megnyitotta piacait a kínai termékek előtt, a hazai könnyűipar nem győzte a versenyt az ázsiai konkurenciával - mondta Rezsőfi István, az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központ általános főigazgató-helyettese, aki a kezdetektől részt vesz a Berwin megmentését szorgalmazó tárgyalásokon. - Amikor a kilencvenes évek közepén-végén egymás után települtek a Dunántúlra a nagy foglalkoztatók, azt vártuk, a multik idővel a keleti régióban is megjelennek. Jöttek is néhányan, de amikor a nagyobb hullámra számítottunk, átugrottak minket, és meg sem álltak Kárpátaljáig, Romániáig, vagy őket is kihagyva Indiába, Kínába helyezték át a gyártást - tette hozzá.
Eközben itthon sorra zártak be a könnyűipari cégek. Az 1949-ben Nyíregyházán alakult Nyírség Ruházati Szövetkezetet 2002-ben adták el. Az utolsó elnök, Ágházi Gyula huszonöt évig állt a szövetkezet élén. Azt remélte, hogy a magyar vevő tovább működteti a céget, de az hamarosan bezárta. A helyén most motorosbolt működik, a volt elnöki irodában pedig egzotikus étterem nyílt. Megszűnt a kemecsei és tiszatelki üzem is.
Ágházi Gyulától megtudom: gépparkjuk egyedülálló volt a megyében. A nyolcvanas években még hatszázan dolgoztak itt. Düsseldorfi cégekkel álltak kapcsolatban, bérmunkában minőségi ruhát készítettek. Aztán egyszer azt mondta a düsseldorfi partner: ha már utazom kétezer kilométert, jobban járok, ha még százat megteszek. És az ezredfordulón áthelyezték a gyártást Kárpátaljára, Romániába. Akkoriban emelkedett itthon kétszeresére a minimálbér.
A dombrádi Beba Kft.
60-100 embernek adott munkát, míg angol tulajdonosa úgy nem döntött, hogy átköltözteti az üzemet Máltára. A Nagykállói Ruhaipari Szövetkezet csak 16 kilométerrel távolabb, Újfehértóra települt, majd be is zárt az ezredfordulón. A régi nagy neveket is hiába keressük a megyei Kereskedelmi és Iparkamarától kapott listán: se a Diruváll, se a Nyíregyházi Háziipari Szövetkezet nem szerepel már rajta.
Balogh Zoltán, a Start Rehabilitációs Vállalat vezérigazgatója bizakodó. Szerinte lesz feladatuk a varrónőknek: az emberek sokkal inkább fognak ruhát javíttatni, alakíttatni, varratni. A megváltozott munkaképességűeket foglalkoztató nyíregyházi vállalatnak Nyíregyházán, Ököritófülpösön és Hajdúnánáson van varrodája. Női konfekciót gyártanak osztrák, német, francia és olasz piacra. A nyíregyházi Berwinből már vettek fel varrónőket, és még 70-80-nak tudnának munkát adni.
A kérdésre, léteznek-e Szabolcsban olyan nagy foglalkoztatók, amelyek szakképzetlen munkaerőt fogadnának, az Észak-alföldi Regionális Munkaügyi Központ főigazgató-helyettese azt felelte: tárgyalnak a Legóval, amely a napokban avatott gyárat Nyíregyházán. Egyúttal várnak a második OFA pályázati kiírásra. A pályázatírásba a munkaügyi központ is bekapcsolódik, illetve lesz egy központi forrás, amelyre közvetlenül pályázhatnak.