Portugália külföldi orvosokat toboroz
A tízmilliós lakosság ellátásáért mintegy 25 ezer orvos felel, de míg a fejlettebb régiók jól ellátottak, az ország több térségében, valamint a nagyvárosok külterületein nincsenek elegen. Az egészségügyi tárca adatai szerint 400 ezer embernek nincs háziorvosa, és hiány van bizonyos szakorvosokból is. Eddig is sok külföldi - főként spanyol - orvos dolgozott Portugáliában, de jelentős részük visszatért hazájába, jobban megfizetett állásokba. A kilencvenes éveket jellemző túlképzés után ugyanis Spanyolországban szintén megnőtt az egészségügyi szakemberek iránti igény.
A portugáliai orvoshiányhoz az is hozzájárult, hogy az utóbbi egy-két évben szakemberek százai hagyták ott a közegészségügyet, hogy jobban fizető magánintézményekben dolgozzanak. A helyzet még nehezebb lesz a következő években, amikor nem kevés doktor tölti be a hatvanat, azaz éri el a nyugdíjkorhatárt. Az egyetemek ugyanakkor nem képeznek elegendő szakembert.
A portugál mentőszolgálatnál már 14 uruguayi orvos dolgozik, és folynak a tárgyalások chilei és kubai szakemberekkel. Bár Chilében nincs orvosfelesleg, a portugálok a szakorvosi képzés megszerzésének lehetőségét is felajánlják a portugál egészségügyi intézményekbe szerződött friss diplomás chilei orvosoknak, mert a dél-amerikai országban több onkológusra, nőgyógyászra, röntgenorvosra lenne szükség. Kubával egy szélesebb körű egyezményt készülnek kötni, amely magában foglalja kubai orvosok Portugáliába küldését is. A külföldi orvosokat jellemzően három évre szerződtetik.
A portugál egészségügyi minisztérium másutt, így Kelet-Európában is keres elszerződni hajlandó doktorokat. Több mint száz ukrán orvos már a portugál egészségügyet erősíti. Ők évekkel ezelőtt bevándorlókként érkeztek. Eleinte nem dolgozhattak a szakmájukban, diplomájuk elismertetéséhez és a nyelvtanuláshoz később kaptak segítséget a portugál kormánytól. Az orvoshiányt azáltal is enyhítik, hogy az egyetemi képzési időt egy évvel megrövidítik, és a gyakornoki időt 18 hónapról 12-re csökkentik. Reményeik szerint 2010-ig 600 új körzeti orvost állítanak szolgálatba.
Az egészségügyi miniszter, Ana Jorge a külföldi orvosi egyetemeken tanulók hazahívását tervezi, felajánlva nekik azt, hogy Portugáliában fejezhetik be tanulmányaikat. A bejelentés nemtetszést váltott ki a helyi orvostanhallgatók körében: a felajánlott lehetőséget igazságtalannak tartják. A külföldi egyetemeket ugyanis a különösen nehéz hazai felvételi követelményeket teljesíteni nem tudó, ám a magas tandíjakat megfizetni képes hallgatók választják. Emellett arra is figyelmeztetnek, hogy a hazai egyetemeknek nincs kapacitásuk több diák befogadására.