Sugárúti fények
Néhány éve még attól féltettük az Andrássy utat, hogy bankutca lesz belőle, de mára a bankfiókok is megritkultak. Nem dominálnak a kávézók sem, bár három-négy éve még itteni virágzásukról írtunk riportot. Lehet, hogy csak azért érezzük ezt, mert télidőben visszahúzódnak a teraszok. Akárhogy is, ma már nem róluk szól az Andrássy út.
Bizonyos, hogy a változások epicentruma a belső, legdrágább Andrássy úti szakaszon az Opera. A dalszínház közelsége, s az életnívó, amit általában az opera reprezentál, nyilvánvalóan vonzerőt jelent az ide költöző világmárkák számára. Az Ybl-épület melletti sarkon az egyik oldalon ott látjuk az Andrássy út 24.-ben a Louis Vuittont és a Burberryt, szemben a másik oldalon, az Andrássy út 23.-ban pedig a Guccit és a Roberto Cavallit. A fennmaradó két sarkon, a 20.-ban és a 27.-ben érdekes módon kávésok telepedtek meg: a Callas nagykávéház és a svájci Nespresso.
A francia Vuittonnak van némi úttörő szerepe abban, hogy a többi nagy márka is ide költözött. Öt évig várták és keresték a helyet Budapesten, mielőtt 2006-ban megnyitották boltjukat az Opera sarkán. Az Opera szomszédsága bevallottan fontos volt számukra, hisz 1854-ben első üzletük az Opera sarkán nyílt Párizsban, s ma szerte a világon csak Budapesten van ez hasonlóképp. Itt árulja hát táskáit, bőrtermékeit, kendőit és szemüvegeit, s májustól már a cipőit is a Vuitton. Pontosan a volt Eckermann kávézó, s a múlt század eleji Három Holló kocsma helyén (mit szépítsük), amely Ady Endre egyik törzshelye volt. A költő "Repülj, hajóm" feliratú emléktáblája ma is ott található a kapualjban. Ugyanebben a házban a Burberry, az 1856 óta létező angol divatcég tavaly június 7-én nyitott.
Az utca másik oldalán, a szépen felújított Andrássy 23.-ban szinte egyszerre jelent meg 2008 szeptemberében és októberében egymás mellett a Cavalli és a Gucci. Közismert, hogy a Cavalli üzlet Andy Vajna filmproducer tulajdona, s az olasz divatház-tulajdonoshoz fűződő régi barátságának köszönhető, hogy a márka Kelet-Európában elsőként itt telepedett le. Ezek az üzletek több százezres holmikat kínálnak, melyek a középosztálynak már nehezen megfizethetők, legfeljebb a "nagy Sale" idején, az év eleji leértékeléskor. A kirakatba kitett nyolcszázezres pitonbőr női táska láttán sokan talán be se mernek nyitni. Mégsem találtam az üzleteket üresen. "Akik eddig Bécsbe jártak, most ide jönnek" - mondja az egyik üzletvezető.
És ha ide jönnek, nemcsak az Opera sarkán találnak minőségi boltokat, hanem az Oktogontól a Bajcsyig mindenfelé. Már a Vuitton előtt itt volt az olasz Ermenegildo Zegna divatmárka az Andrássy 15.-ben. Csak az érdekesség kedvéért említjük, hogy a brand helyi nagykövete Janikovszky János, az írónő fia. Valószínűleg a Zegna volt itt az első nagyon drága márka, a férfiöltönyök középára például 350-500 ezer forint között mozog. Mellette egy svéd cég, a Pelote készít méret utáni öltönyöket, ingeket, nyakkendőket. Az Andrássy 40.-be decemberben költözött a Dior. Ennek az üzletnek a története is érdekes: a Haris közből jöttek el, követvén az egyre inkább ide helyeződő luxusszínvonalat. Ugyan mindenki Diorként ismeri őket, de nemcsak Diort árulnak, hanem Versacét és Lanvint is. Tulajdonosa csak névrokona a fiatal énekesnőnek, Rúzsa Magdinak. Szintén a Belvárosból, a Kígyó utcai Klotild-palotából jött át 2005 decemberében az Andrássyra a herendi porcelán márkaüzlete a palota felújítása miatt. Az üzlet jól megy, de szeretnének visszatérni a régi helyükre is.
Érdekes megfigyelni a minőségi új ékszerüzletek idetelepülését. A Szentendrén gyártóközponttal is rendelkező Caprice International gyémánt- és ékszerkereskedő cég az Andrássy út 27.-ben bérel saroküzletet 2005-től, mellette két éve ott az indiai, gyémántékszerekkel foglalkozó MeeVida. Kicsit arrébb, a 31.-ben alig két hónapja állt elő önálló bolttal a nemesfémből készült, kőberakásos ékszermobilokat áruló brit Vertu. A 43.-ban tavaly ilyenkor nyitott a német Schoeffel gyöngyékszer szaküzlet. A spanyol Tous márka pedig egy hónapja jelentkezett üzlettel a páros oldalon, a 16. szám alatt, Kelet-Európában elsőként itt. Egyébként, ha ezekben a jó nevű üzletekben (nemcsak az ékszeresekben), megkérdezzük, hol vannak jelen még a régióban, általában Bécset, Prágát és Moszkvát említik. A Vuitton például 8 évvel korábban érkezett meg Prágába, mint Budapestre. De például Marco Bicego divatékszerboltja az Andrássy 13.-ban a New York-ival egyszerre nyitott, decemberben.
Órában a felsőosztályt két svájci cég képviseli saját bolttal: az Omega és a Tag Heuer. Az Omega érkezett hamarabb, két éve az Andrássy 18.-ba. A Tag Heuer decemberben nyitott úgynevezett "butikot" az Andrássy 2.-ben, ami ebben a világban mást jelent, mint a '80-as, '90-es évek Budapestjén jelentett. Olyan üzletet takar, ahol a teljes termékcsalád kapható. Itt domborít (homorít) március óta a 6. szám alatt az optikai ipar mestere, a Carl Zeiss. Konkurense a szemüvegpiacon a Fotex-érdekeltségű Vision Express, mely két üzletet is nyitott tavaly.
Cipőben Alberto Guardiani a luxuskategória. Ez a 70 éve létező olasz cég 2005 óta árulja itt a százezerhez közelítő árú elegáns lábbelijeit. A sportosabbakat olcsóbban. A másik híres cipőbolt, a Salamander már régi üzletnek számít a 37. alatt a maga 11 évével. Az út új profiljába a régiek közül a legjobban a szőrmeüzletek illettek bele, meg is maradtak. Köztük a görög termékeket áruló Image s a Répás szőrmeszalon.
Kissé még hiányoznak az elegáns illatszerboltok. A Chanel egyelőre csak másokkal "egy gyékényen" kapható a 35. szám alatti Glamour Beautyban, bár beszélik, hogy a közeljövőben önálló boltot is nyit. "Szépségvonalon" a Zsidró hajszalon évek óta hozza az ide illő színvonalat.
Mintha kevesebb volna aztán a bútor- és lakberendezési bolt: talán csak a 2001-ben nyílt Ligne Roset (42.) és az Arteon, amely 5 éve létezik a 38.-ban. Érdekeset mondanak itt: azért is örülnek a világmárkák megjelenésének, mert ezeknek a boltoknak vizuális nevelő hatásuk van. Vagyis: az is nyugodtan menjen be, nézzen körbe, aki nem tud ott vásárolni, mert öltözni ingyen is tanulhat.
A legjobb sport- és farmermárkák is igyekeznek az elitsoron üzletet tartani. Áprilisban a Nike, decemberben az Adidas nyitotta meg prémiumüzletét a 12.-ben, illetve a 37.-ben. Októberben költözött az útra a Levi's prémiumboltja, s valamivel korábban, de még tavaly a GAS is.
Mit találunk itt még? Előkelő csillárboltot például, amely a régi cseh gyár, a Bohemia kristály világítótesteit árulja öt éve az Operához közeli 21.-ben (s mint a tulajdonosnő mondja, az Opera közelsége nekik is fontos volt). Bohemia csillárok világítanak például a köztársasági elnöki palotában is, fönn a Várban.
A kisebb számítógépes boltok mellett az Apple nyitotta meg "iStyle" nevű iPod és számítógép-barlangját az Andrássy 4.-ben. Azt hiszem, ennek helyén volt valaha az a fürdőszobaszalon, amelyet egy Andrássy úti palotáért kapott pár éve - a botrányos palotaeladások idején - cserébe az önkormányzat.
Újabb nagy neveket is várnak: a Nagymező utca sarkára, ha minden igaz, még idén jön a Dolce and Gabbana olasz divatmárka, az Andrássy 9.-ben már olvasható az Emporio Armani neve, az Andrássy 2.-ben, a volt Foncier-palotában, a sarokantikvárium helyén az amerikai kávéházlánc, a Starbucks foglalja el Budapest egyik legjobb üzlethelyiségét. A híre már a Pradának is itt van a sugárúton.
Az Andrássyn szinte minden üzlet bérlet. S ha valamiért nem örülnek a világmárkák ideköltözésének a régebben itt lévők, annak oka az, hogy fölverik a bérleti díjakat. Főleg a vendéglátósokat érinti ez, akik nem biztos, hogy ki tudják termelni a nyolcvan euróhoz közelítő négyzetméterárakat. Ezt bizonyítja néhány 2005 óta eltűnt hely: az Eckermann, a Douwe Egberts, az egykor negyvenféle fagyit áruló, olasz Spaghetti Ice, a Café Mezzo. A Jókai utca sarkán a Night&Day (boldogult úrfikorunk rossz hírű Rozmaring presszója) nem zárt be, csak felújítják, ám a másik oldalon a Vespa (a múlt idők Brasil preszszója) csak alkalmilag van nyitva. Valószínűleg a csábítóan emelkedő négyzetméterárak miatt mondtak fel az azt megfizetni nem tudó Andrássy úti, régi gyógyszertárnak, a 26. szám alatti Opera patikának is, amelyet a műemlékvédelem próbál megmenteni szép, régi berendezése miatt.
Nemcsak megszűnések voltak, átalakulások is. Így lett a Vörös és Fehérből "Klassz" étterem. És jöttek újak: az 51-féle minőségi bort kínáló Wine&Coffee (a 15.-be), a Goa (a 8.-ba) és a Fotel (a 2.-be). No és a Callas grand café, az Opera mellett, a központi jegyiroda helyén. Az igazi, régi nagykávéházak mintájára tervezte át David Collins, aki, mint mondják, Madonnának is dolgozott. A Callas tágas, nagy boltozatú, franciás helyiség, a falon eozinmázas díszítményekkel, a terem végében foncsorozatlan, homályos falitükrökkel, amelyekre általában az aznapi menüt írják fel. Négyszázhúsz forintért ülhetünk be egy sima presszókávéra. Megvan még a Művész presszó is. Jó látni ezt a régi művésztanyát itt, az új Andrássy úton.
A sugárút és az irodalom mindig is barátságban voltak, amit jelez például az is, hogy meg tudott maradni az Írók boltja, mellette a Liszt Ferenc zeneműbolt, s 2006-ban az egykori MÁV-pénztár helyén is könyves nyitott: az Alexandra.
Sokan mondják, hogy ebben az új imidzsben elférne még egy igazán elegáns étterem, akár egy japán hely és egy pezsgőbár. S hogy mi minden kellene még? Díszburkolatos járdák, felújított homlokzatok és udvarok. Mert sajnos észre kell venni, hogy a csillogás sok helyen csak az első emelet magasságáig tart, a fölött feketék a falak. Ezek ügyét valakinek kézbe kellene venni. Az Andrássy úton nincs egy személy, aki a fejlődés irányait megszabná, pénzelné, mint például a Deák tér és a Vörösmarty tér között kiépülő Fashion Street esetében.
A most látható felvirágzás spontán módon alakult, s nyilvánvalóan maga a hely építészeti, környezeti minősége indukálta. Az elegáns boltok sokáig a sétálóutcákat keresték, míg végre észrevették, hogy az Andrássy út platánárnyas, széles járdája, kellemes tágassága felér egy sétálóutcáéval. Az egységes hangulatú nagypolgári paloták pedig eleve magukban hordozzák az eleganciát, hiába kopottak. A Váci utcában ez a fajta pompa nincs meg. Jóval nagyobbak itt a bolthelyiségek is. Az Andrássy út maga miatt lett azzá, amivé, a magyar Champs- Élysées-vé. Bár vannak, akik inkább a finomabb Avenue Montaigne-hoz hasonlítják.