Segítenek a bevált praktikák

Villámangol, szuperintenzív kurzus, nyelvlecke futás közben vagy éppen édes álomban - széles a választék a gyors előrehaladással kecsegtető módszerekben. A testre szabott metódus sokat segíthet, de az erőfeszítést semmi esetre sem lehet megúszni.

A nyelvtanulás egyéni módszereket igényel. Ki csoportban, ki magántanárral, ki intenzív tanfolyamon, ki idegen nyelvi környezetben, míg mások egyedül egy CD-vel, az internet támogatásával vagy olvasással, filmek nézésével, esetleg hírműsorokon kupálódva jutnak használható nyelvtudás birtokába. Egyeseknek a relaxáció, az elmélyülés, másoknak az aktív közreműködés hozza a legjobb eredményt.

Pszichológusok is osztják azt a nézetet, hogy a nyelvtanulásban nem feltétlenül az intelligenciáé a főszerep - ennél fontosabb lehet például némi lazaság. Lényeges különbség van ugyanis a nyelv "elsajátítása" és "tanulása" között. Szakértők úgy vélik, 8-10 éves korig az újabb nyelveket is ugyanúgy sajátítjuk el, mint az anyanyelvünket. Ezt követően azonban a tanulás veszi át az elsajátítás helyét. A tanulással szemben az elsajátítást az jellemzi, hogy ennek során még nem félünk a hibáktól, úgy is lehet fogalmazni, hogy ebben az esetben nem működik az az önellenőrzési, önfigyelési folyamat, amelynek következtében később, ha nem tudtuk előre megtervezni mondandónkat, inkább hallgatunk.

Persze léteznek olyan praktikák, amelyek megkönnyítik a nyelvtanulók dolgát, akár még szórakoztatóvá is teszik a tudás megszerzésének rögös útját. Az alapfokon túllépők számára az olvasás mindenképpen üdvözítő. Célszerű egyszerűbb nyelvezetű és feltétlenül érdekfeszítő irodalmat választani, nem szégyen a ponyvaregény sem. Nem érdemes folyton a szótárhoz nyúlni, ha az aktuális tudáshoz mérten kissé nehezebb a szöveg. A szövegkörnyezetből is többnyire kitalálható az ismeretlen szó vagy kifejezés. Hagyni kell, hogy a történet sodorjon, általában az ismeretlen kifejezés később szembejön, annak a jelentésére előbb-utóbb úgyis rá lehet jönni. Az újságolvasás is jó támasz lehet, de tudni kell, hogy egyes lapok nyelvezete túlságosan választékos és gazdag szókincsű a kezdő tudáshoz mérten, de még középhaladó szinten is meg tud "izzasztani".

Érdemes próbálkozni eredeti nyelven beszélő filmekkel: válasszunk DVD-t, amelynek nagy előnye, hogy meg lehet állítani és visszatekerni, és a feliratozás is beállítható. Ez utóbbi praktikus súgóként szolgál, ha nem is szó szerinti a fordítás, a nehezebben érthető, fejtörést okozó szavak és kifejezések többnyire benne vannak.

A napközben elsajátítottak rögzítése pedig alvás közben is megtörténhet. Kutatók állítják, hogy az alvás jótékony hatással van a nyelvtanulásra - legfőképpen a szókincs fejlesztésére -, mert rekonstruálja és megszilárdítja az emlékeket. A chicagói egyetemen kifejezetten a szótanulás és az alvás kapcsolatát vizsgálták a szakemberek. Reggel gyakoroltak, este teszteltek, másnap reggel pedig megismételték a felmérést. A nap folyamán a diákok többségénél elveszett az aznap tanult információ jelentős része, de a reggeli beszámolókon kiderült: az éjszaka során részben visszatért az elfelejtett tudás. A jelek szerint, bármiféle napközbeni zavar ellenére a tanultak egy része az alvás során előjön, az irreleváns információk elhalványulnak, a relevánsak pedig megerősödnek.

Futás közben is fog az agy
Futás közben is fog az agy
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.