Befektetéssel menekül előre Gordon Brown
"Csúcsértekezletet" hívott össze Gordon Brown kormányfő Londonban, hogy vállalati vezetők, a jóléti szektor szakértői, a szakszervezetek és munkáltatói szövetségek jelenlétében kiutat keressen a növekvő munkanélküliségből. Nem kellett ahhoz különös balszerencse, hogy a nagy publicitást kapott megbeszélés újabb masszív elbocsátások hírével essen egybe. A City eddigi egyik legnagyobb egyedi tömegmészárlásának keretében a Merrill Lynch befektetési bankház új tulajdonosa, a Bank of America közel kétezer dolgozó talpára köt útilaput. A JCB építőipari munkagépeket gyártó cég humánerőforrások-részlege majdnem kétezerötszáz felmondólevelet kézbesít. Az év első, nem egészen két hete alatt olyan világmárkák kényszerültek leépítésre, mint a Marks & Spencer, a Barclays, a Nissan UK, a Waterford Wedgwood és még sokan mások.
Gordon Brown a Science Museumban tartott konferencián a százötven meghívott előtt kijelentette, hogy 500 millió fontot bocsát rendelkezésre a hosszú távon munka nélkül maradtak megsegítésére, visszairányításukra a gazdaságba. Azok a személyek, akik több mint hat hónapja nem állnak alkalmazásban, intenzív és személyre szabott támogatást és tréninglehetőséget kapnak. Maguk a munkaadók 2500 font kedvezményben részesülnek, ha régóta nem dolgozó embereket fogadnak be. A fél évnél hosszabb ideig kényszerpihenőn lévők közül 75 ezren vehetnek rész a szakképzésben, s a kormány pénzzel is támogatná a vállalkozást alapító munkanélkülieket.
A beavatkozást riasztó előrejelzések indokolják. A CBI Brit Iparkamara becslése szerint az egymillió embert foglalkoztató pénzügyi szektor a következő három hónapban 15 ezer munkatársát bocsátja el. A Federation of Small Businesses, a Kisvállalkozások Szövetségének adatai arra utalnak, hogy naponta nyolcvanhat üzlet zár be. Ha minden rosszul megy, 2010-re a jelenleg kétmilliós munkanélküliség hárommillióra kúszik fel.
Gordon Brown úgy számol, hogy az egyszerűen "golden hello"-ként, arany kézfogásként emlegetett gesztus és a csomag további elemei félmillió embert juttatnak munkához, vagy legalább annak elérhető közelségébe.
Mentőövek a kínai friss diplomásoknak
A kínai kormány felajánlotta a gazdasági válság miatt állás nélkül maradt friss diplomásoknak: kifizeti tanulmányi hiteleiket, feltéve, hogy az ország kevésbé fejlett középső, illetve nyugati részén vállalnak munkát. Az államtanács más kedvezményekkel is igyekszik segíteni a munkaerőpiacra idén belépő több mint hatmillió pályakezdőt, akik a válság miatt várhatóan nehezebben tudnak elhelyezkedni. Már eddig is több ezer játék-, cipő- és olcsó elektronikai termékeket gyártó vállalat kényszerült bezárni a krízis miatt, idén ráadásul 400 ezerrel több pályakezdő kerül ki az iskolákból, mint tavaly. A tervek szerint a kormány azoknak a friss diplomásoknak nyújt segítséget, akik meghatározott ideig munkát vállalnak a fejlesztések szempontjából kiemelt területeken, áll a Ven Csia-pao kínai miniszterelnök által vezetett kormány közleményében. A tanulmányi hitelek törlésére és a tandíjak visszatérítésére számíthatnak azok is, akik a Kínai Népi Felszabadító Hadsereg kötelékébe lépnek. (MTI)