Kövezik az utat a munkához
Jelenleg 210 ezer ember kap rendszeres szociális segélyt, közülük minél többeket szeretnénk munkához juttatni - mondta tegnap Pirisi Károly, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgatója. Az Út a munkához program legfőbb célja, hogy a rendszeres szociális segélyben részesülők lehetőség szerint elsősorban munkát végezzenek, vagy olyan képzést kapjanak, amellyel könnyebben visszatalálnak a munkaerőpiacra. Csak akkor kapjanak segélyt - ez most átlagosan 35 ezer forint -, ha az előbbi két cél nem teljesíthető.
Jelenleg a program bevezetésén dolgoznak a munkaügyi és önkormányzati szakemberek. Az önkormányzatok március 31-ig az új szabályokhoz igazodva felülvizsgálják a segélyezettek körét, foglalkoztatásának vagy képzésének lehetőségét. E téren kilenc megyében és a főváros egyes részein próbatervek készültek. Kiderült, hogy a vizsgált területeken élők körében a segélyben részesülők hetven százaléka alkalmas munkavégzésre, húsz százaléka pedig beiskolázható lenne.
A program fontos eleme a közfoglalkoztatási tervek készítése. A települési önkormányzat, illetve önkormányzati társulás a munkába vonható, rendszeres szociális segélyre nem jogosult ügyfelek részére közmunkát vagy közcélú foglalkoztatást szervez, amelyhez minden év elején közfoglalkoztatási tervet kell készítenie. Ahhoz, hogy ezek a tervek megfelelő megalapozottsággal készülhessenek el, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat ellátja a szükséges információkkal az önkormányzatokat.
Annak érdekében, hogy az önkormányzatok segítséget kapjanak megnövekvő foglalkoztatásszervezési feladataik ellátásához, országosan mintegy háromezer foglalkoztatásszervezőt vesznek fel, akiknek érettségi bizonyítvánnyal kell rendelkezniük. Bérüket a Munkaerőpiaci Alap állja - erre idén kétmilliárd forintot különítettek el. Fizetésük a képzettségüknek megfelelő minimálbér lesz. A pályázatok február közepéig megjelennek.
A program része az is, hogy a 35 év alatti, nyolc általánossal sem rendelkező álláskeresők minél hamarabb bekapcsolódhassanak az általános iskola befejezését biztosító oktatásba, illetve a szakmatanulást megalapozó közismereti, úgynevezett kompetenciaképzésekbe.
Az önkormányzatok és a munkaügyi szervezet közös adatbázist hoz létre. A Foglalkoztatási és Szociális Adatbázis célja, hogy megkönnyítse és egyszerűsítse az ügyintézést. A rendszer a közfoglalkoztatásban, illetve a segélyezésben levőkről folyamatos információáramlást tesz lehetővé a települési önkormányzat és a kirendeltség között. Az adatbázis tartalmazza a rendszeres szociális segélyben és rendelkezésre állási támogatásban részesülők adatait. Mivel az adatbázis üzemeltetője a feketemunkán ért személyek adatait is megkapja, gyorsan megállapítható, van-e köztük rendszeres szociális segélyben részesülő. Amennyiben igen, az illető szakciókra számíthat.
Januártól a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal telefonos ügyfélszolgálattal is segíti az önkormányzatok és kirendeltségi ügyintézők munkáját. Emellett a rendszeres szociális segélyben részesülők, a rendelkezésre állási támogatásra, illetve a jövőben is rendszeres szociális segélyre jogosultak is kaphatnak információt. Az érdeklődők telefonon és e-mailben is kereshetik az ügyfélszolgálat munkatársait munkaidőben a (06-1)4591-077 telefonszámon, vagy az utamunkahoz@lab.hu e-mail címen. A call-center június végéig működik. Az ügyfélszolgálathoz beérkezett kérdésekre adott válaszok a www.afsz.hu honlapon a Gyakran feltett kérdések menüpont alatt is megtalálhatók a következő címen: Az Út a munkához programban meghatározott egyes szociális ellátások változásairól, a munkához jutást segítő közfoglalkoztatás szervezéséről.