Kategorizált hallgatók

Linda félárva. Rá egy évre, hogy szülei elváltak, édesapja meghalt. Édesanyja egyedül neveli, havi százezer forintos fizetéséből. Pedig kellene a pénz, hiszen Linda egyetemre jár Budapestre és 250 kilométerre lakik a fővárostól. Mégsem kapta meg első körben a szociális támogatást az egyetemen. Ahhoz, hogy valaki szociális ösztöndíjat kapjon főiskolai vagy egyetemi hallgatóként, számtalan papírral igazolnia kell rászorultságát. Többek között vonatjegy fénymásolattal, ha vidéken lakik, az albérlet szerződési és rezsi számláinak fénymásolatával, szülei vagy szülője kereseti kimutatásával. Utána a hallgatói önkormányzat (hök) kategorizálja a diákok benyújtott pályázatait.

A hök elvileg ismeri és figyelembe veszi az adott intézmény szociális támogatási rendszerére vonatkozó szabályzatát, amelyet minden egyetem vagy főiskola saját maga határoz meg az erre a célra rendelkezésre álló összeg után. Linda két követelménynek is megfelelt, hiszen félárva és egyedül neveli szülője. Mégis csak fellebbezés után kapta meg a neki jogosan járó pénzt.

Esete nem egyedi. A felsőoktatási intézményekben fukarkodnak a szociális támogatással. 2007 előtt csak be kellett nyújtani egy pályázatot a mellékelt igazolásokkal, majd a pályázatban bejelölt és igazolt tényezőkre pontokat kaptak a diákok. Összesítették a pályázók pontjait, figyelembe vették a rendelkezésre álló keret összegét és ki-ki megkapta a maga jussát.

2007 szeptemberétől azonban mindez megváltozott: fix összegű vagy pályázati rendszerben kiosztott támogatást kaphatnak a rászorulók. A fix összegű támogatás a minimum hallgatói normatíva húsz százalékánál (23 920 forint) vagy tíz százalékánál (11 960 forint) nem lehet kevesebb. Petra, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanul, azonban csak havi háromezer forint szociális támogatást kapott. Pedig ő is vidéki, édesanyja egyedül neveli, másik testvérével együtt, havi 39 ezer forint a család jövedelme. Ráadásul elsőéves hallgatóként jogosult volna iskolakezdő alaptámogatásra is, amit nem kapott. A Zeneakadémia főtitkárától, Bankó Sándortól lapunk megtudta, hogy a hallgatók szociális támogatáshoz nyilvános pályázat benyújtása után juthatnak, amelyet a Diákjóléti Bizottságnak kell elküldeniük. Ezzel az esettel kapcsolatban ugyanakkor megkerestük az Oktatási és Kulturális Minisztérium főosztályvezető-helyettesét, Rádli Katalint is. - A hallgatónak mindenképpen saját intézményéhez kell fordulnia jogorvoslatért, hiszen járna neki a hallgatói normatíva tíz százaléka, vagyis 11 960 forint - mondta a főosztályvezető-helyettes.

Arra a kérdésre, hogy mit próbál tenni az Oktatási Minisztérium a hallgatói szociális támogatások igazságtalan elosztása ellen, azt a választ kaptuk, hogy nem kívánnak beleszólni a felsőoktatási intézmények autonómiájába, hiszen minden egyetemnek és főiskolának erre vonatkozóan saját belső szabályzata van.

Az is előfordul azonban, hogy olyan hallgatók jutnak nagyobb összegű szociális támogatáshoz, akik ugyan nagycsaládosok, de a szüleik keresete alapján nem számítanak rászorulónak.

Mindenesetre a diákoknak jól tájékozottnak kell lenniük ebben a kérdésben és ha jogsértés éri őket, elsősorban intézményükhöz kell fordulniuk.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.