Viruljon a másik tehene!
Jobb megállapodni, mint pereskedni - sok peres ügy láttán Fürjes Balázs tárgyalástechnikai tanácsadó ezt idejekorán megtapasztalta. Olyannyira érdekelte ez a lehetőség, hogy a Harvard Egyetemen is a mediációt tanulmányozta. Az alternatív konfliktuskezelési módszer a peren kívüli megegyezést segíti, amire 2003 óta Magyarországon törvény ad lehetőséget.
A fiatal szakember a Budapesti Corvinus Egyetemen Bakacsi Gyula tanszékvezetővel közösen bekapcsolódott egy nemzetközi kutatásba, amely a többi között azt vizsgálta, hogy az egyes államokban milyen mértékben terjedt el a win-win szemlélet. Vagyis az a mentalitás, hogy a tárgyaló felek arra törekszenek: mindketten eredményesen, sikeresen kerüljenek ki a folyamatból. Ne legyen vesztes egyikük vagy másikuk, hanem mindketten úgy érezzék: győztek.
Hatvankét ország összehasonlításában Magyarország az utolsó előtti, hatvanegyedik helyre került. Ez világosan mutatja azt, amit bárki nap mint nap érzékelhet: a széthúzás országában élünk. Ezen az állapoton szeretnének változtatni azok a szakemberek is, akik az Országos Mediációs Egyesületbe tömörültek. Ennek a szervezetnek alelnöke Fürjes Balázs, aki az országos egyesületeket átfogó európai szervezet, az EMNI elnökségi tagja is.
Az elméleti bölcsességeken túl egyre több gyakorlati megoldáson is dolgoznak. Az egyik programmal az oktatásba igyekeznek bevinni ezt a szemléletet. Olyan közvetítő szolgálatot akarnak létrehozni, amely az iskolai konfliktusok feloldásában segíthet. Ez akár a diákok közötti, a tanárok egymásközti vagy a diákokkal való konfliktusait, akár az iskolák és például az önkormányzatok vitáit segíthet rendezni. A programot három év alatt hatszáz iskolára szeretnék kiterjeszteni.
Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács Hivatala (OITH) programja szerint januártól a bíróságokon is bevezetik a mediáció gyakorlatát. Ehhez olyan eseteket választanak, amelyeket peren kívül is meg lehetne oldani. Hogy ez sikerüljön, ahhoz egy ügyeletes mediátor nyújt segítséget a vitatkozóknak. Angliában az ügyek felét már így rendezik.
A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztériummal együttműködve a kis- és középvállalkozásoknak igyekeznek segítséget adni a vitás ügyek megoldásához. Jövőre a vállalkozások még szélesebb körében szeretnék elterjeszteni a módszert.
Az ügyes tárgyalástechnika az üzleti életben is busásan kamatozik, de - Fürjes Balázs tapasztalatai szerint - a hazai üzletemberek azt gondolják, tudják maguktól is. Ezért kevésbé igénylik az ilyen irányú tanácsokat. A konfliktushelyzetek megoldásához sokkal inkább kérik a hozzáértők segítségét. - Ha a "dögöljön meg a másik tehene is!" alapállástól sikerül eljutni a "viruljon a másik tehene!" szemlélethez, az üzleti élet hétköznapjaiban is nélkülözhetetlen lesz a csiszolt tárgyalástechnika - teszi hozzá.