Felértékelődik a személyzeti politika

A gazdasági válság rákényszeríti a cégeket a régóta halogatott szervezeti átalakítások levezénylésére: kénytelenek felülvizsgálni dolgozói motivációs rendszerüket, képzési gyakorlatukat és a teljesítményértékelésüket.

 

A jó pénzügyes aranyat ér

Ha a gazdaság megrendül, még fontosabb, hogy a vállalkozás pénzügyei a lehető legjobb szakember kezében legyen. Annak érdekében, hogy a megfelelő posztokat valóban a legalkalmasabbak töltsék be, egy pénzügyi tanácsadó cég sajátos teszt- és vizsgarendszert dolgozott ki.

- Két éve kezdtünk foglalkozni azzal, hogy azoknak a cégeknek, amelyeknek pénzügyi, üzleti és adótanácsokat adunk, a legjobb szakembereket is segítsünk kiválasztani - idézi fel az indulást Jamniczky Andrea, a BDO Forte Könyvvizsgáló, Pénzügyi és Adótanácsadó cég HR-igazgatója. - Menet közben rájöttünk arra, menynyire fontos a kiválasztásnál az a speciális tudás, amellyel mi szükségképpen rendelkezünk. Tudjuk, mire van szüksége ügyfelünknek: milyen habitusú emberre és milyen szakismeretre a cégen belül, hiszen jól ismerjük a vállalkozások adottságait, megoldandó feladataikat és magát a pénzügyes szakmát, amelynek tanácsadói is vagyunk. Tehát több oldalról tudjuk megvizsgálni, hogy egy-egy jelölt mennyire alkalmas az adott feladatra, mint a pénzügyekben kevésbé járatos fejvadászok - magyarázza. Tapasztalataik alapján kialakítottak egy felvételi tesztrendszert, amely a különböző szakterületekhez igazodik. Alkalmaznak szóbeli és írásbeli teszteket, szakmánként eltérően. Egy adótanácsadó például adózással kapcsolatos esettanulmányokat kap, a könyvelők számviteli kérdésekre válaszolnak, és kontírozniuk kell, a kontrollerekkel mérlegeredmény-kimutatást elemeztetnek. Egy felső pénzügyi vezetői posztra jelentkezőt az adótörvények aktuális változásairól kérdezhetnek. Annak, aki multinacionális cégnél szeretne főkönyvelő lenni, ismernie kell a nemzetközi számviteli szabályokat, aki alacsonyabb posztra pályázik, annak inkább a részfeladatokban kell jártasnak lennie.

A feladatsorokat gyakran változtatják, nemcsak azért, mert már híre ment, hogy milyen típusú kérdésekkel lehet pályázni egy-egy pozíció bertöltésére, hanem azért is, mert a sűrűn változó szabályokkal is lépést kell tartani.

A vizsgák igen szigorúak. Azok számíthatnak állásra, akik legalább 60 százalékosan teljesítenek. Ezt meglehetősen kevesen érik el, a tapasztalatok szerint nagyjából minden negyedik jelöltnek sikerül ez a szint. Akik csak megközelítik, még nem esélytelenek, legfeljebb más ajánlatot kapnak, mint amire jelentkeztek. Azok azonban, akik csak 20-30 százalékot érnek el, még akkor sem jutnak így álláshoz, ha emberi adottságaik alkalmassá tennék őket a feladatra.

A személyiségnek is fontos szerepet tulajdonítanak. Vannak cégek, ahol a halk szavú, lelkiismeretes, szorgalmas könyvelő az ideális munkatárs, másutt inkább rámenős, határozott könyvelőt keresnek. A jelöltekkel személyiségteszteket is kitöltetnek.

Az elmúlt évben több százan vizsgáztak a BDO-nál. Nemcsak magyarul, hanem németül és angolul is, hiszen sok nemzetközi céggel is kapcsolatban állnak. A jelek szerint a jövőben még nagyobb lesz a jól képzett pénzügyesek iránt az igény, hiszen válsághelyzetben különösen fontos, hogy hozzáértő foglalkozzon a külső és saját források megfelelő kezelésével, előteremtésével, a kinnlevőségekkel vagy éppen a likviditási gondok elhárításával.

Jamniczky Andrea
Jamniczky Andrea
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.