Cambridge a magyarok előtt is nyitva áll

Cambridge-ben járok egyetemre - ez volt a vágyam, és az idén teljesült. Előtte pár évig dolgoztam Angliában bébiszitterként és a BBC irodai asszisztenseként. Amikor Londonban és Manchesterben éltem, többször elmentem Cambridge-be. Tetszettek a patinás épületek, a hangulatos kávézók, pubok, tetszett, hogy a diákok mindenhova biciklivel vagy gyalog közlekednek. Különös érzés volt azokon a helyeken járni, ahol korábban Newton, Cromwell, Sir Francis Bacon, Károly herceg vagy Salman Rushdie sétálgatott. Cambridge célba vételében az is szerepet játszott, hogy ez Európa legjobb egyeteme.

Tudtam, hogy a felvételi követelmények magasak, de nem teljesíthetetlenek. A magyar diákoknak jó érettségi eredményt kell produkálniuk, és feltétel egy Cambridge Advanced vagy IELTS nyelvvizsga. A felvételi folyamat szinte teljes egészében elintézhető Magyarországról elektronikus úton vagy levélben. Sok formanyomtatványt kellett kitöltenem, és leírnom, mi motivál abban, hogy bekerüljek. A szakok választéka széles - történelem, jog, pszichológia, képzőművészet -, a képzési a bolognai rendszernek megfelelő BA-, BSc-, MA-, illetve PhD-fokozatot ad. Én egy társadalomtudományi kar politológia-filozófia és gazdaságtan szakán tanulok, Bachelor diplomáért, de a mesterfokozatot is megszerezhetem.

Az előadásokat egy központi épületegyüttesben tartják, kilenctől egyig, ezt követik a "supervision" órák. Ezek lényegében magánórák, a kollégiumi szaktanárral. Az én supervisiorom a brit konzervatív párt tanácsadója, de van, aki az amerikai, a francia vagy az olasz kormány gazdasági tanácsadójaként tevékenykedik, esetleg a Nemzetközi Valutaalap vezetője volt. Az egyetemi évek alatt többnyire baráti kapcsolat alakul ki a supervisiorral. Csak eleinte meglepő, hogy 18 éves diákok Nobel-díjas professzorokat szólítanak keresztnevükön. A diákok egyéni figyelmet kapnak. A titkárnők, asszisztensek, könyvtárosok fénysebességgel teljesítik kéréseinket.

Ha egy európai diák nem tudná fizetni a tandíjat - ezt otthoni papírokkal igazolni kell -, annyi ösztöndíjat kap, hogy abból futja rá, illetve a megélhetésre is. Az én esetemben is ez történt, bár volt némi spórolt pénzem, azt tartalékolhattam utazásra és szórakozásra. A szó szoros értelmében vett képzés csak hat hónapon át zajlik - a tanév hivatalosan ennél hosszabb -, így bőven van lehetőség dolgozni is a tanulás mellett.

Itt mindenki kap kollégiumot, aránylag olcsón. Én egy modern, szállodához hasonló színvonalú kollégiumban élek, egyedül egy szobában, saját fürdővel. A 700-800 éves épületek patinás szobáiért jó előre elkezdődik a vetélkedés: a mostani legjobbak jövő októberben költözhetnek be Darwin, A. A. Milne, Keynes és Lord Byron egykori helyére. Informatika szakos szlovák barátnőm például bármit megtenne azért, hogy a között a négy fal között élhessen, ahol az angol matematikus és számítógéptudós Charles Babbage töltötte mindennapjait.

A kollégiumokban családias hangulatban zajlik az élet. Mindennap van teadélután vagy valamilyen szellemi játék a kollégium bárjában. A vacsorák nagyon fontosak a Cambridge Egyetem társasági életében. Sok kollégiumban a Harry Potter-filmekben látott étkezőtermekhez hasonló helyiségekben tartják a vacsorát, ahová egyetemi egyenruhában vagy szmokingban, illetve lányoknak földig érő fekete ruhában kötelező megjelenniük. Az egyetemi egyenruha, az úgynevezett gown fekete, földig érő köpeny, olcsón beszerezhető. A többfogásos vacsorák mellé a diákoknak is a legjobb borokat szolgálják fel. Az a kollégium, amelyben én lakom, minden második nap tart ilyen vacsorát, kezdetét gongütés jelzi.

Cambridge-be a világ minden tájáról érkeznek diákok, a legkülönfélébb családi és anyagi háttérrel, de nem létezik hierarchia. Egy joghallgató barátom apja történetesen egy ország miniszterelnöke, de ennek nincs semmi jelentősége. Az öltözködés sem árulkodó, itt nem divat a divat; sokan szívesen viselnek használt ruhát, sőt menő dolog turkálóból beszerezni egy-két egyedi darabot. A többséghez hasonlóan én is farmerben és melegítőfelsőben tisztelem meg jelenlétemmel a szociológia és politológia előadásokat. De még így is a jobb megjelenésű diákok közé tartozom, mivel legalább megfésülködöm. Vannak diáktársaim, akik néha jól szabott öltönyt és inget vesznek fel, de kissé feszélyezi őket, hogy körülöttük melegítőben és sportcipőben vannak a többiek. Nem mintha bárki is megvetné a konzervatívabb öltözködést. Az evezős csapat tagjai a nap minden szakában büszkén viselik a Cambridge Egyetem címerével díszített evezős egyenruhájuk pulóverét, és mindenki tiszteli őket, főleg azokban a hetekben, amikor Oxford ellen szállnak versenybe. Az evezés mellett népszerű a rögbi, a tenisz, és sokan csatlakoznak a színjátszó- vagy képzőművészeti körökhöz. Én drámát, táncot és rockzenét választottam.

Természetesen sokat kell tanulni, de megtérül a befektetett energia. Cambridge vagy Oxford neve varázsszó minden önéletrajzon: az itt végzetteket bárhol a világon tárt karokkal és jó fizetéssel várják a multinacionális cégek, bankok, kormányok, oktatási intézmények. Pár héttel a bekerülésem után már névre szóló e-mailben kaptam állásajánlatokat, s azóta is rendszeresen rám találnak olyan cégek, mint az IBM, a Google és ismert svájci bankok. Mire a végzettek átveszik diplomájukat, többnyire biztos állásajánlatuk van. Sokszor az sem számít, ki, milyen szakon folytatta tanulmányait. Margaret Thatcher például kémia szakon diplomázott, London jelenlegi polgármestere klasszikát tanult, Hugh Laurie archeológiát. A Cambridge-ben végzett diákok többgenerációs globális hálózatként segítik egymást a világban, még ismeretlenül is.

Bár Cambridge-ben vannak magyar hallgatók - és magyar professzorok is -, relatíve alulreprezentált nemzet vagyunk. Talán kevesen tudják, hogy az egyetemnek létezik egy külön, közép- és kelet-európaiaknak szánt ösztöndíjalapja, amiből szívesen támogatnának további magyar diákokat. Az egyetem hivatalos neve The University of Cambridge, internetes oldaluk: www.cam.ac.uk.

A hagyományos evezősverseny a cambridge-i és Oxfordi Egyetem csapata között a Temzén
A hagyományos evezősverseny a cambridge-i és Oxfordi Egyetem csapata között a Temzén
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.