A közgáz házhoz szállítja a multikat
Az állásbörzét szervező nagy egyetemeken a bejáratnál megannyi prospektus mellett standtérképet és vaskos cégkatalógust nyomnak a látogató kezébe. A kiadvány nemcsak a kiállítók meghirdetett pozícióit tartalmazza, a kínos kérdések elkerülésében is segítséget nyújt azoknak, akiknek esetleg elképzelésük sincs a kezdő fizetésekről, vagy arról, mivel is foglalkozik egy-egy jól ismert nevet viselő nagyvállalat
- A Karrierexpón száz munkaadó közel négyezer állásajánlata, képzési és fejlesztési programja várta a diploma előtt állókat és a frissen diplomázott fiatalokat, de az azonnal betölthető állásokon kívül van olyan ajánlat, amely csak 2009 szeptemberétől nyílik meg - mondta Andrási Monika, a Karrier Iroda igazgatója. Felméréseik szerint a látogatók harmada nem azonnali állást vagy gyakorlatot keres, hanem tájékozódni jön, illetve a kísérőprogramok iránt érdeklődik, mint amilyen a személyes nyelvi szintfelmérés, a cégprezentációk vagy a pszichológiai tesztek. Néhány cég - köztük a British American Tobacco vagy a Cemex - a helyszínen meginterjúvolta a pályázókat, és sok vállalat Budapest vonzáskörzetébe, illetve vidéki nagyvárosokba keresett jelölteket. Pridalkó Patrik, a Decathlon sportáruházlánc országos toborzási felelőse elmondta: náluk legtöbben a HR-es és marketinges pozíciókra kérdeztek rá. A megfelelő nyelvtudás minden pályázónál megvolt, ám az érdeklődők meglehetősen röghöz kötöttek. - A budapesti fiatalok hallani sem akartak arról, hogy Zalaegerszegen vállaljanak munkát, de még a Zuglóban élőket is képtelenség rávenni, hogy legalább Budaörsig eljöjjenek - mondja.
A 21 éves Éva először járt a Karrierexpón. Az egri Eszterházy Károly Főiskolán tanuló lány évfolyamtársaival érkezett, s az egyik tanáruk is elkísérte őket, aki az segítette őket az önéletrajzok elkészítésében. Bár Éva is hozott magával egy tucat CD-t, ezek többsége még a dossziéban lapul, mert a legtöbb standnál azt kérték tőle: elektronikus formában juttassa el a céghez.
A Corvinus nemzetközi gazdálkodás szakán harmadéves László és Zoltán szintén a jövő szeptemberben kezdődő, 15 hetes szakmai gyakorlathoz néztek vállalatokat. A börzén azt tapasztalták, hogy a cégek egy része most dolgozza ki a bolognai rendszerhez a gyakornoki programot. - Eddig 4-5 céghez mentünk oda. A szakmai gyakorlatról, a nyelvkövetelményekről, valamint arról érdeklődtünk, mi a menete annak, hogy bejussunk a céghez - mondják.
- Nálunk nagy előnyt jelent, ha valaki az egyetem alatt gyakorlatot szerez. Erre ma már nem elegendő néhány hét, ám az átalakult képzési rendszer akár egyéves szakmai gyakorlatra is lehetőséget ad az alap- és a mesterképzés között - mondja Tóth Krisztina, a Budapest Bank HR-asszisztense. A bank rendszeresen jelen van a börzéken. A Corvinuson pénzügyi, gazdasági és informatikai végzettségű pályakezdőknek kínáltak több hónapos rotációs programokat. A biztos angolnyelv-tudás itt is alapkövetelmény.
A megkérdezett kiállítók szinte mindegyike szóvá tette: kevés az olyan hallgató, aki célirányosan keres, tudja, hogy mi érdekli, és konkrét kérdéseket is alig mernek megfogalmazni. Nem így a kommunikáció és médiatudományok szakon tanuló Máté, aki az ExxonMobil standjánál magabiztosan ecseteli a cég munkatársának, hogy mit tanul, és mik az elképzelései. Részmunkaidős állást keres, hogy a tanulás mellett szerezzen némi rutint, de úgy látja, a cégek csak teljes munkaidőre toboroznak. Mindenesetre az olajvállalatnál is ott hagyta az önéletrajzát. - Hoztam magammal vagy huszat, mindet szét akarom osztani, hogy amenynyire lehet, hasznosan töltsem itt az időt - mondja.
A rendezők gyors felmérése szerint a két nap alatt 45 felsőoktatási intézményből 8-10 ezer álláskereső fordulhatott meg a Fővám téri egyetem aulájában és a zsibongóban. A nagy érdeklődést magyarázza, hogy a közgáz most is házhoz hozott olyan multinacionális cégeket, mint a Bosch, a Coca-Cola, az Ernst & Young, a KPMG, a Morgan Stanley, a Procter & Gamble vagy az Unilever.