Iskolabusszal Burgenlandba
A minap rendezett szombathelyi pályaválasztási és képzési börzén 38 kiállító, köztük 27 szakképzéssel foglalkozó középiskola és 11 munkaadó, illetve más cég vett részt. Bár osztrák iskolák nem jelentek meg kínálatukkal, Ausztria keleti tartományát a Burgenlandi Felnőttképző Intézet (BFI) képviselte.
A szakképzők a gyakorlatban mutatták be repertoárjukat a pályaválasztás előtt állóknak, a szakképzetlen, illetve munkát kereső felnőtteknek: a fodrászok hajat vágtak, a kozmetikusok sminket készítettek, az építőipari cégek falaztak, mások számítógép-vezérlésű gépbemutatót tartottak, a vendéglátósok palacsintát sütöttek, koktélokat kínáltak a 4200 érdeklődőnek.
Kovács Péter, a Nyugat-dunántúli Regionális Munkaügyi Központ főigazgató-helyettesének tapasztalatai szerint a határ menti régióban azonosak a hiányszakmák, vagyis az egész fém- és építőipart érintik, de ápolókból, szociális gondozókból éppúgy kevés van, mint asztalosokból, villanyszerelőkből. Arra figyelmeztetett, hogy ez a helyzet gondot okoz a magyar gazdaságnak, hiszen Ausztria öt-hatszoros bérért szipkázza el a nálunk képzett szakembereket. Sőt már ott tartunk, mondta, hogy az osztrák szakképzők is Magyarországra jönnek. Ezek közt említette a BFI-t. Nem véletlenül enyhítik folyamatosan a sógorok a munkavállalási korlátokat, tette hozzá.
Nyári László, a BFI igazgatója lapunknak így reflektált: cégük regisztrált, akkreditált felnőttképzési intézmény, híd Ausztria és Magyarország közt, vagyis az osztrák munkaerőpiacon eladható szakembereket képeznek Szombathelyen, nyelveket is tanítva. Keresnek szobalányt Tirolba, hegesztőket, kőműveseket, borászokat, fogászati asszisztenst más tartományokba is. A költségeket cégük vagy az érintett ügyfelek állják, a Lépj egyet előre magyar programba felvettek oktatására állami támogatást kapnak. Megerősítette: a végzettek közül sokan külföldre mennek dolgozni.
- Kint is maradnak a szakemberek? - Kovács Péter szerint főként fiatal egyedülállók mennek 2-3 évre külföldre dolgozni, hogy aztán anyagilag megerősödve itthon keressék boldogulásukat. Ez azonban főleg azoknak éri meg, akik a határközeli térségben élnek, s ingázókként járnak át. Persze az lehet csak sikeres, tette hozzá, aki megfelelő nyelvtudással vág neki a világnak. Ezért a német nyelv tanulására sok gyereket járatnak a szülők burgenlandi iskolákba, például az Eisenstadt-közeli Mattersburgba.
Nem véletlen, hogy a Vasi Volán szeptembertől új szolgáltatást vezetett be: munkanapokon reggel fél hét előtt tíz perccel iskolabusz indul Szombathelyről a negyven kilométerre lévő Oberwartba. A retúrjegy 1422, a havi bérlet 4800 forintba kerül. Korábban a szülők vállalták az autózást, például a rohonci óvodába vagy az oberpullendorfi általánosba, netán a két-három tannyelvű középiskolába. Az sem mellékes, hogy Nyári László szerint a tankönyvkészlet is olcsó: egy évre 12 euró.
A vásáron sláger volt a külföldi munkavállalás. A toronyi Csercsics Gábor korábban három évig dolgozott Olaszországban kamionsofőrként. Most Ausztriába vagy Németországba menne az Eures, az EU tagországainak tanácsadó és információs hálózatának segítségével. A szombathelyi Csizmazia Zsolt és Kovács Balázs forgácsolónak tanul. Ők is Ausztriát választanák a nagyságrenddel jobb bér miatt. Harmadik társuk hozzátette: "ebben a Győzike-országban nincs perspektíva".