Vállalati szemafor
Az elmúlt években számos díjjal tüntették ki azokat a vállalatokat, amelyek különböző kritériumok alapján sokszínűnek, családbarátnak vagy éppen legjobb munkahelynek minősültek. Illés Márton, a jelzőrendszert fejlesztő Kurt Lewin Alapítvány munkatársa szerint a minősítések általában részterületekre fókuszáltak, és csupán a menedzsment által szolgáltatott adatokra építettek.
Ugyanakkor a vállalati társadalmi felelősségvállalást (CSR) előtérbe helyező magatartásmodell dinamikus fejlődésében mind nagyobb hangsúlyt kapnak a felelősség cégen belüli dimenziói. A belső viszonyokra akkor kaphatunk komplex választ, ha a munkavállalókat is megszólaltatva, különböző területeken együttesen zajlik a vizsgálat. A jelzőrendszer alapján akár az alapítvány, akár egy független szakértő is objektív képet ad a cég működéséről. Ez a kép akkor lesz valóban objektív, ha helyszíni interjúk is készülnek, ha korábbi munkatársakat is megszólítanak, ha a munkakörülményeket is felmérik.
A http://kla.hu/szolgaltatasaink/indikator/ honlapon elérhető, új jelzőrendszer segítségével a munkaadó pontos és átfogó képet kap arról, milyen erősségei, illetve hiányosságai vannak a cégnek a munkavállalók szempontjából, és mindezek alapján hogyan és mely területeken kell javítani üzleti gyakorlatát, működését.
Az eszköz tíz szempont alapján - a többi között az esélyegyenlőség, a munkakörülmények, a bérezés, az adatvédelem, valamint a munkahelyi kommunikáció és érdekképviselet mentén - vizsgálódik. - Segítségével egyedülállóan komplex, hiteles vizsgálat végezhető, kényszer és a retorzió veszélye nélkül - állítja Héra Gábor szociológus, a projekt szakmai vezetője.
- Szakmailag rendkívül alapos anyag, amely a vállalati belső CSR valamennyi területére betekintést kíván nyújtani - véli Somorjai Éva, a Magyar Telekom humánerőforrás-vezérigazgató-helyettese. Kun Attila munkajogász szerint a jelzőrendszer legnagyobb erénye, hogy a munkavállalókkal kialakuló legtipikusabb konfliktusok veszélyforrásaira hívja fel a vállalatok figyelmét.
Illés Márton szerint az elsősorban a nagyobb cégeknek hasznos jelzőrendszert több szervezet is kipróbálta. Ezek közé tartozik a több mint ezer embert foglalkoztató dombóvári Szent Lukács Egészségügyi Kht., illetve a Videoton is. Utóbbi a tapasztalatok alapján vállalati esélyegyenlőségi tervet dolgoz ki.
Az eszközt bármely vállalat felhasználhatja jelképes, tízezer forint körüli regisztrációs díj ellenében, vállalva, hogy visszajelzést ad az alkalmazás tapasztalatairól. A beérkező javaslatokat egy szakmai grémium félévente mérlegeli, és elfogadásuk után azokat beépítik az eddig elkészült anyagba.