Csak nőknek
- Kossuth-díjat 1990 és 2008 között 54 nő kapott - ez 12 százalékos arány. Állami kitüntetésben 1990 és 2008 között összesen 86 nő részesült, s ez is csak 11 százalék. Széchenyi-díjat 1990 és 2008 között összesen tizenegy nő érdemelt ki, az elismerésben részesültek hat százaléka. Hasonló a helyzet a Kossuth- és Széchenyi-díj bizottságaiban is: a tagok alig nyolc százaléka a nő, és az albizottsági elnökök között is mindössze kettő található. A bizottságok felében a nők egyáltalán nem képviseltetik magukat. Az országgyűlési képviselők tizede, a nagyvárosok polgármestereinek öt, a tudományos kutatók 33 százaléka nő. A gyermektelen nők nyolc százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál, de ha már három vagy több gyerekük van, fizetésük 30 százalékkal kevesebb, mint a férfiaké - folytatta a felsorolást a miniszterelnök felesége.
A L'Oréal a Magyar UNESCO Bizottság támogatásával hat éve hirdette meg azt a kutatói ösztöndíjprogramját, amelynek védnöke az MTA. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a tudományos életben gyakran háttérbe szoruló tehetséges nők kutatási eredményeire. A 2003-ban elindított programban 30, 35, illetve 45 év alatti kutatónők nyújthatják be pályázatukat, akik a magyar felsőoktatási, kulturális intézményekben, illetve az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatóintézeteiben dolgoznak.
Az Ádám Veronika akadémikus-professzor vezette szakmai zsűri választotta ki azt a három kutatónőt, aki a több ezer eurós ösztöndíjat a hét elején vette át a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár báltermében Ránky Katalintól, a L'Oréal Magyarország igazgatónőjétől.
Az idén díjat nyert Bartók-Pártay Lívia okleveles vegyész, az ELTE TTK Kémiai Inté-
zet Határfelületek és Nanorendszerek Laboratóriumának munkatársa, aki új módszert fejlesztett ki folyadékok határfelületi szerkezetének és tulajdonságainak részletesebb vizsgálatára. Laczka Csilla biológus, az Országos Vérellátó Szolgálat munkatársa, a Magyar Biokémiai Egyesület és az Amerikai Rákkutató Egyesület tagja, aki a kemoterápia során kialakuló gyógyszer-rezisztenciáért felelős multidrog transzporterfehérjék működésének mechanizmusát tanulmányozza. Széll Márta molekuláris biológus és biotechnológus, az MTA és a Szegedi Tudományegyetem dermatológiai kutatócsoportjának főmunkatársa. Munkatársaival számos olyan gént azonosítottak, amelyek eltérően fejeződnek ki egészséges, illetve multifaktorális bőrbetegségekben szenvedő emberek bőrében.
Laczka Csilla két kisgyermek édesanyja, Széll Márta háromgyermekes családanya.