Csak nőknek

- Ha egy fiatal kutatónő úgy dönt, hogy tudományos pályára lép, szembesül a nők és a férfiak karrierjében mutatkozó különbséggel. A nők általában csak néhány szakterületen jelennek meg magasabb arányban, és a felsőbb pozíciókig is jóval kevesebben jutnak el. 1990 óta a Kossuth- és Széchenyi-díjasok alig több mint tizede nő, és az MTA 270 rendes tagja között is csak nyolcan képviseltetik magukat, ami mindössze három százalék - mondta Dobrev Klára a Magyar UNESCO Bizottság és a L'Oréal Magyarország közös ösztöndíjai átadásakor.

- Kossuth-díjat 1990 és 2008 között 54 nő kapott - ez 12 százalékos arány. Állami kitüntetésben 1990 és 2008 között összesen 86 nő részesült, s ez is csak 11 százalék. Széchenyi-díjat 1990 és 2008 között összesen tizenegy nő érdemelt ki, az elismerésben részesültek hat százaléka. Hasonló a helyzet a Kossuth- és Széchenyi-díj bizottságaiban is: a tagok alig nyolc százaléka a nő, és az albizottsági elnökök között is mindössze kettő található. A bizottságok felében a nők egyáltalán nem képviseltetik magukat. Az országgyűlési képviselők tizede, a nagyvárosok polgármestereinek öt, a tudományos kutatók 33 százaléka nő. A gyermektelen nők nyolc százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál, de ha már három vagy több gyerekük van, fizetésük 30 százalékkal kevesebb, mint a férfiaké - folytatta a felsorolást a miniszterelnök felesége.

A L'Oréal a Magyar UNESCO Bizottság támogatásával hat éve hirdette meg azt a kutatói ösztöndíjprogramját, amelynek védnöke az MTA. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a tudományos életben gyakran háttérbe szoruló tehetséges nők kutatási eredményeire. A 2003-ban elindított programban 30, 35, illetve 45 év alatti kutatónők nyújthatják be pályázatukat, akik a magyar felsőoktatási, kulturális intézményekben, illetve az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) kutatóintézeteiben dolgoznak.

Az Ádám Veronika akadémikus-professzor vezette szakmai zsűri választotta ki azt a három kutatónőt, aki a több ezer eurós ösztöndíjat a hét elején vette át a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár báltermében Ránky Katalintól, a L'Oréal Magyarország igazgatónőjétől.

Az idén díjat nyert Bartók-Pártay Lívia okleveles vegyész, az ELTE TTK Kémiai Inté-
zet Határfelületek és Nanorendszerek Laboratóriumának munkatársa, aki új módszert fejlesztett ki folyadékok határfelületi szerkezetének és tulajdonságainak részletesebb vizsgálatára. Laczka Csilla biológus, az Országos Vérellátó Szolgálat munkatársa, a Magyar Biokémiai Egyesület és az Amerikai Rákkutató Egyesület tagja, aki a kemoterápia során kialakuló gyógyszer-rezisztenciáért felelős multidrog transzporterfehérjék működésének mechanizmusát tanulmányozza. Széll Márta molekuláris biológus és biotechnológus, az MTA és a Szegedi Tudományegyetem dermatológiai kutatócsoportjának főmunkatársa. Munkatársaival számos olyan gént azonosítottak, amelyek eltérően fejeződnek ki egészséges, illetve multifaktorális bőrbetegségekben szenvedő emberek bőrében.

Laczka Csilla két kisgyermek édesanyja, Széll Márta háromgyermekes családanya.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.