A 103 éves dolgozó sem idős Amerikában

Rövidesen mindez száz munkavállalóból hat bőven nyugdíjaskorú lesz az Egyesült Államokban. Az amerikaiak akkor törekszenek a munkaerőpiacon való bent maradásra, amikor százezrek veszítik el állásukat.

Mindenütt leépítésekről hallani most Amerikában: november elejére huszonöt éve példátlanul magasra, 6,5 százalékra szökött fel az álláskeresők rátája hivatalosan is. Ez azt jelenti: a tízmillió munkanélkülinél valójában jóval - mintegy egyharmaddal - többen vannak állás nélkül, ha az alulfoglalkoztatottakat és az újabb munkahelyről már lemondott hosszú távú állástalanokat is számoljuk. Az Egyesült Államok 1 millió 180 ezer álláshelyet veszített az idén. És a helyzet tovább romolhat: bajban vannak a detroiti hármak, a nagy autógyárak. Az elmúlt hónapban egyedül a gyáriparban 90 ezer dolgozót építettek le (összesen 240 ezret), de a nagy szolgáltató cégek mellé is több ezres táblákat lehetne leszúrni. American Express (a magasabb jövedelműek hitelkártyacége): hétezer, DHL csomagküldő: 13 ezer, Circuit City, a minap csődvédelembe menekült szórakoztatóelektronikai forgalmazó: tízezer.

A munkavállalókat mindez gyors alkalmazkodásra készteti, és különösen nincsenek könnyű helyzetben a nyugdíjazás előtt állók vagy azok, akik nyugdíjuk mellett is élethoszszig szóló dolgozói kedvezményeket élveznek. A General Motors tavaly már egymillió ember - korábbi és jelenlegi dolgozói, illetve közvetlen családtagjaik - után fizetett egészségügyi számlákat, összesen 4,6 milliárd dollár értékben. Most, a nyáron már bejelentett céges megszorítások - húszszázalékos fizetéscsökkentés, a dolgozói részvények darabja utáni szokásos egydolláros osztalék felfüggesztése - után az élethosszig tartó egészségbiztosítás felszámolása mellett döntöttek. Eddig volt tartható, hogy egy szívritmus-szabályozó 52 dollárjába került a GM-dolgozó betegnek a tényleges 148 ezer helyett. Cserébe most bruttó 300 (nettó 240-255) dollárt kézbesít majd a gyár egészségügyi kompenzációként, hacsak csődbe nem megy - amitől sokan félnek.

Ami jó a General Motorsnak, az jó Amerikának - tartotta a mondás még a nagyipari korszakban. Ma, amikor az amerikai gazdaság fő erejét a kis- és középvállalkozási szektor adja (amely többet termel, mint a teljes német gazdaság), ez inkább fordítva igaz: ami rossz a General Motorsnak, az rossz Amerikának.

Sokan nyugdíjba vonulásukat próbálják halasztani vagy nyugdíj melletti munkára kényszerülnek. - Engem is érzékenyen érint a válság: befektetéseim értéke csökkent, a megélhetési költségek pedig nőnek - mondja az 52 éves Jan Fitzsimmons, aki már öt éve elmehetett nyugdíjba, miután 22 esztendőt szolgált a haditengerészetnél. Egy októberi felmérés szerint a válságot nagyon is megérzik az amerikaiak: mintegy felük módosított nyaralási tervein vagy kevesebbet jár étterembe, egyötödüknek pedig a jövőt is újra kell tervezniük. A nyugdíjasoknak, nyugdíjba vonulóknak eddig is gondolniuk kellett a befektetésekre - önmagában a nyugdíj kevésre elég, miközben az idősek várható élettartama egyre nő. Ők is kénytelenek az amúgy is beszűkülő munkaerőpiacon tolongani. - Nem tudunk elmenni nyugdíjba. Sem a férjem, sem én - mondja a 61 éves Glen Harley, aki pedig már szívesen otthagyná titkárnői állását egy ügyvédi kamaránál. - Felmerül, érdemes-e egyáltalán előtakarékoskodni - teszi hozzá. Ők igyekeztek spórolni, de ennek hozama igen alacsony maradt, miközben a jelzáloghitel részleteit is törleszteni kell.

Az idős munkavállalók aránya a 90-es évek végétől nőtt meg jelentősen. Az amerikai munkaügyi minisztérium előrejelzése szerint a 65 évnél idősebbek száma 2016-ra négyötödével nő a mostanihoz képest, és az összes munkavállaló 6,1 százalékát teszik majd ki. Tízből hét idősebb dolgozó egy felmérés szerint most is a viszszafoglalkoztatottságra készül - főleg részmunkaidőben. Kétharmaduk ezt jelenlegi anyagi nehézségeivel indokolja, 11 százalékuk a jövő miatt aggódik. - Ha most is két dollárba kerülne a benzin gallonja, és nem lennének házlezárások (a jelzálog érvényesítése a bank által), azt hiszem, maradnának az emberek a nyugdíjazási terveik mellett - így Bob Skladany HR-tanácsadó.

A Wal-Mart áruházláncnak, az üzleti forgalmat tekintve a világ legnagyobb vállalatának 355 ezer, ötven évnél idősebb dolgozója van az 1,2 millióból. A legidősebb 103 éves. - Megbízhatóak, elkötelezettek, nagyfokú stabilitást jelentenek a közösségben - állítja az idősebbekről R. Virginia Smith, a Wal-Mart egyik menedzsere. Az 50 éven felüli munkavállalók érdekeit képviselő civil szervezet, az AARP külön listát vezet mindazon vállalatokról, amelyeknél a legjobb feltételekkel várják ezt a korosztályt. Az első húszban számos egészségügyi szolgáltató található, de az első helyen történetesen egy egyetem, a New York állambeli Cornell áll.

Számos cég és szervezet adóügyi tanácsokkal szolgál - egy washingtoni nyugdíjas például már azáltal 2,75 százalékponttal csökkentheti az adókulcsát, ha átköltözik a Potomac folyó túloldalára, azaz Virginia államba. Még azok is rászorulnak jó ötletekre, akik nagyobb végkielégítéssel mennek nyugdíjba: az adók miatt sokszor megéri, ha annak egy részét adományozásra fordítják, az ugyanis csökkenti az adóalapot.

Patikus a Wal-Mart áruházlánc gyógyszertárában - A világ legnagyobb vállalata előszeretettel alkalmaz ötven év fölöttieket
Patikus a Wal-Mart áruházlánc gyógyszertárában - A világ legnagyobb vállalata előszeretettel alkalmaz ötven év fölöttieket
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.