Küzdelem egy kínzó betegséggel

A rheumatoid arthritis (RA) kialakulásának okait máig nem sikerült felderíteni. Ennek is tulajdonítják, hogy a kórt nem tudják gyógyítani, és akiket elér, azok folyamatos romlásra számíthatnak. A tendencia azonban tüneti kezeléssel lassítható, sőt bizonyos terápiákkal megállítható. Többek között erről számoltak be az Európai Reumaellenes Liga (EULAR) nemzetközi betegszervezeteinek budapesti konferenciáján.

A rheumatoid arthritis, azaz a sokízületi, krónikus gyulladás nem időskori betegség. Legtöbbször 30-50 éves korban kezdődik, de előfordul egészen kis gyermekeknél és fiataloknál is. A betegség a nők körében háromszor gyakoribb, mint a férfiaknál. Magyarországon mintegy 90 ezer betegről tudnak, s közülük 72 ezer a nő.

Arthritises ízület - a végtagokon általában szimmetrikusan jelenik meg
Arthritises ízület - a végtagokon általában szimmetrikusan jelenik meg

Ez a titokzatos kór nagyon különböző tünetekkel jelenik meg. Sokszor hónapokba telik, míg a helyes diagnózist felállítják. Dr. Ortutay Judit, a Magyar Reumabetegek Egyesületének elnöke szerint a leggyakoribb tünetek: a kéz vagy a láb kisízületeinek fájdalmas duzzanata, feszülése, a reggeli felkeléskor vagy pihenés után jelentkező, és több mint 30 percig tartó merevségérzése. Az érintett ízületek környékén az izmok meggyengülnek, és a betegség előrehaladtával az ízületek deformálódnak, ami a kézujjakon a legfeltűnőbb. A betegek az influenza tüneteihez hasonló levertségről, tartós hőemelkedésről számolnak be. A betegség további jellegzetessége, hogy a tünetek a végtagokon általában szimmetrikusan jelentkeznek, például egyszerre mindkét kéz ujjain.

Az arthritis esetében a gyulladás nem a csontok és az ízületek elhasználódásának, meggyengülésének a következménye, hanem a szervezet immunrendszerének ma még tisztázatlan eredetű "téves riasztása" miatt lép fel.

A rheumatoid arthritis kiszámíthatatlan betegség. A betegek 15-20 százalékánál hoszszú évek is eltelnek két gyulladásos fázis között panaszmentesen, és olyan betegek is vannak, akiknél az ízületek deformációja egyáltalán nem alakul ki. A többség azonban - kezelés nélkül - már néhány év alatt részlegesen vagy teljesen munkaképtelen lesz az elviselhetetlen fájdalom és a mozgásban való súlyos korlátozottság miatt. A baj az életet akár 6-8 évvel is megrövidítheti.

A reumatológus általában methotrexát-kezelést, úgynevezett betegségmódosító terápiát, vagy szteroidkezelést javasol, a beteg felvilágosítása és tornájának megtanítása mellett. Bizonyos esetekben, kifejezetten agresszív lefolyás esetén, ha a betegségmódosító terápiák nem eléggé hatásosak, bevethetik a biológiai terápiát is az arra kijelölt centrumokban. A biológiai terápia áttörést hozott, de igen költséges, és csak szigorúan meghatározott körülmények között alkalmazható. Lényege, hogy a betegség okozásában részt vevő molekulák ellen célzottan avatkoznak be. Magyarországon jelenleg 21 kijelölt centrum működik.

Az EULAR a betegség korai kezelésére ajánlásokat dolgozott ki, amely előírja, hogy a beteg mielőbb kerüljön reumatológushoz. Az ő feladata elindítani a megfelelő kezelést, hogy még korai szakaszban sikerüljön minél korábban felismerni a betegséget, amikor még az idővel kialakuló deformitások megelőzhetőek, s a beteg munkaképessége megőrizhető.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.