Sokba kerülhet a tudatlanság
Ez a program is egyike annak a sorozatnak, amelyen ingyenesen vehetnek részt a kezdő vállalkozók.
Az egynapos foglalkozáson csupa gyakorlati tudnivalót lehet elsajátítani. Azt, hogy mi a bértömeg, hogyan adózik az alkalmazott, milyen járulékok vannak, milyen típusú vállalkozások léteznek, melyik, kinek előnyös. Képet lehet kapni arról, hogyan kell elkészíteni egy üzleti tervet, és arról is szó esik, milyen fontos, hogy a kezdő vállalkozónak legyen szakmai tudása, önismerete.
Lakatos Marika mindenre tud gyakorlati tanácsot adni. Végtére is ezt a szakmát gyakorolja 12 éve. Tudja, hol vannak a buktatók. Óva int attól, hogy valaki olyasmibe vágjon bele, amihez nem ért. Nem elég az induló tőke - ha az érdemi dolgokat kívülállóra kell rábízni, nagy a kockázat. Azt is fontos tudni, hogy a vállalkozói lét olyan, mint a hullámvasút, hol fent, hol lent. Ezért nagy hiba, ha valaki feléli a sikeres időkben szerzett pénzt. Nem feltétlenül cselekszik okosan az sem, aki veszteségesre hozza ki a cégét. Az uniós pénzekből például nemigen adnak ilyen vállalkozásoknak.
A közönség vegyes: fiatal lányok, asszonyok, középkorú férfiak, fiatalemberek. Legtöbbjük munkanélküli.
Mint például az az ötvenes éveiben járó férfi, aki vendéglátó-ipari gépekkel foglalkozott sokáig, és szakmája kiválóságaként ismerték. Egy külföldi érdekeltségű cégnél is dolgozott. - Szakmailag, anyagilag is jó volt, de kitiporták a belem, havi 300-340 órát dolgoztam, és megesett, hogy elaludtam a volánnál - mondja. Az újabb helyen sem volt jobb, ezért elhatározta: megpróbálja főnökök nélkül folytatni a szakmáját, a maga erejéből, a maga hasznára.
Az a 28 éves hölgy sem akarja feladni eredeti foglalkozását, aki fényképészként dolgozott, de munkanélkülivé vált. Úgy gondolja, saját vállalkozással továbbra is folytathatja, amit tanult és szeret.
Vendéglátósként dolgozott az a harmincas fiatalember is, aki elvesztette munkahelyét. A munkaügyi központban, amikor éppen ügyeit akarta intézni, meglátta a kezdő vállalkozók felkészítését propagáló hirdetményt. Eljött tanulni, hogy belevághasson saját vállalkozásába, némi saját tőkével, és azzal a reménnyel, hogy nem fogja elbukni nehezen összeszedett vagyonkáját.
Egy csinos fiatalasszony viszont annak idején értékes diplomáját cserélte fel új hivatásra. - Elavult a szakmám - mondja. Ruhaipari mérnökként végzett, de ezzel ma nem sokra megy. Ezért egy merész elhatározással elutazott a férjével egy évre Németországba. A család finanszírozta a nyelvtanulást, de ő úgy tanulta a nyelvet, hogy közben új szakmát is szerzett: kozmetikus lett. Két kisgyerek mamája. S most úgy gondolja, elindítja első vállalkozását.
Lakatos Istvánné azt mondja: nem kell mást megtanulni, csak azt, ami a saját vállalkozáshoz kell. De azt nagyon!
A kezdő vállalkozókat segítő programokat vidéken és a fővárosban is rendeznek. A részleteket a www.usefa.hu honlapon lehet megismerni.