Törődéssel és odafigyeléssel

Nemcsak a vakok szövetségének, de a sajtó történetében is példa nélküli a haza legfőbb vezetőinek gesztusa: közösen szóltak a látássérült emberekhez. Folyóiratuk hetvenedik születésnapján Magyarország legfőbb közjogi méltóságai, parlamenti pártjainak elnökei szavaikkal adtak vigaszt, bátorítást, szeretetet, és mutatták a segítő szándékot az érintettek felé.

"A vakok és gyengénlátók mintegy ötvenezres társadalmának még talán sosem volt annyi oka ünneplésre, mint most. Eddig aligha érezhette meggyőző bizonyíték alapján, hogy az egész ország figyelmé-nek, megbecsülésének, segítőkészségeinek megnyilatkozásai hoznak enyhülést a gondokra" - nyitja ünnepi számát a 70 éves Vakok Világa. Alapítása, vagyis 1938 óta, de a sajtó történetében sem volt példa arra, hogy jobb- és baloldal, politikai ellenfelek és közéleti személyek egy lapban köszöntik az ünnepelteket. "Erősen hiszem, hogy az eljövendő korok sorstársai is elismeréssel fogadják, hogy a mai látássérült emberekhez szóltak Magyarország legfőbb közjogi méltóságai, parlamenti pártjainak elnökei és szavaik a vigaszt, a bátorítást, a szeretetet és a segítő szándékot sugározták" - írja a lap szerkesztője.

Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke a lapban közölt cikkében szemléletváltást kért, s azt: ne csak ezeken a napokon tegyünk tanúbizonyságot a látássérültekkel közös emberségünk mellett. "Korábban a többségi társadalom a vakokhoz és gyengénlátókhoz mint betegekhez viszonyult, és ezt a viszonyt az elzárkózás, a szégyellés, sőt a kitaszítás jellemezte. A társadalom nem kínálta fel tapintásra az arcát, sőt elfordította azt, s kitaszított szemérmességükben maguk a látássérültek sem érezték elérkezettnek az időt, hogy határozottan lépjenek fel saját érdekükben" - írja az elnök. Sólyom László szerint talán még sosem volt ilyen nagy szükség arra, hogy a figyelem középpontjába állítsuk, magunkban is megerősítsük a kölcsönös figyelmet és szolidaritást.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kormány nevében támogatást ígért, s azt írta: a sors nem mindenkinek ad egyenlő esélyt, ezért az embereknek kell szolidaritással, emberséggel egymás között kiegyenlíteni a különbségeket.

"Törődés a közösségtől, odafigyelés az egyéntől - e kettőre van szükség ahhoz, hogy segíteni tudjuk látássérült honfitársainkat. Minden nap mindannyiunknak tennünk kell azért, hogy egyetlen látássérült ember előtt se záródjanak be azoknak a munkahelyeknek a kapui, ahol nekik megfelelő munka is van. Egyetlen diák se szoruljon ki az iskolapadból a szeme miatt. Hogy egyetlen embernek se kelljen hátrányt szenvednie, megalázkodnia, mert rosszul vagy egyáltalán nem lát" - üzeni a miniszterelnök.

Két oldallal később Orbán Viktor köszönti az ünneplőket. "Azoknak, akik minden lehetséges érzékelés birtokában vannak, elképzelni is nehéz a másféle tapasztalásból felépülő világot." A legnagyobb ellenzéki párt elnöke szerint a tisztánlátáshoz legtöbbször kicsit be kell hunynunk a szemünket.

"Idő kell átérezni, gondolkodni. A nem látók sokkal többet tudnak az emberről, a lényegről. Egyszerűen, mert jobban figyelnek a másikra. Fontosabbak a hangszínek, a szavakból árulkodó árnyalatok,
a mozdulatokból kihallható érzelmek. Mennyivel több kellene nekünk ebből a kristálytiszta ráhangolódásból! Ebből a finom érzékenységből, kisherceges "szívvel látásból!" - szól a pártelnök, mert szerinte ilyen ez a mi világunk: gyors, sokszor figyelmetlen és távolságtartó. Lenne okunk panaszra, de valahányszor látássérülttel találkozunk, megszégyenülünk. Egészen lenyűgöző, ahogy közlekednek ebben a látók által zűrzavarossá és kiszámíthatatlanná tett világban. Megérdemlik tőlünk a könnyebb, élhetőbb és követhetőbb környezetet. Megérdemelnék..."

Fodor Gábor, az SZDSZ vezetője diszkriminációjuk ellen szól, szerinte a magyar társadalom vagy nem vesz tudomást a hátrányos helyzetű csoportokról, vagy sokszor rendkívül ellenséges velük. Éppen ezért a liberális pártvezér olyan politikát hirdet, amely a szolidaritás és az esélyegyenlőség megteremtésén dolgozik.

"Higgyék el, az emberi odafigyelés nemcsak önöknek fontos, hanem azoknak is, akik egyébként minden tekintetben épnek látszanak, mégsem szólal meg bennük a humánum hangja, és a fény sosem éri el a szívüket. Sokaknak kellene tanulni abból a küzdelmes szépségből, amit önök teremtenek maguknak" - üdvözölte az ünnepelteket Dávid Ibolya. Az MDF elnöke szerint mind többen érezzük, hogy szeretet, megbecsülés és szolidaritás nélküli világban élünk. "Ordítanak a látók. A közélet java része is ebből áll. Ma nem bűn átgázolni, megalázni valakit, nem bűn a szeretet helyére a gyűlöletet tenni. Engem ennek a lapnak és a szövetségnek a létezése arra figyelmeztet, hogy a bátorító szeretetnek is van még helye az ég alatt."

A látássérült emberek sokaságának nevében hálásan köszönjük a kedves szavakat!

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.