Még szigorúbb büdzsé

Sokan, sokféle összeggel támogathatják Magyarországot - az IMF-csomagon túl az Európai Központi Bank is adna pénzt, tegnap pedig azt közölték, hogy az Európai Bizottság, az IMF-megállapodás részeként, szintén előkészít valamifajta pénzügyi segítséget.

Hogy pontosan mi mennyi, azt még nem lehet tudni, de a rendelkezésre álló összeg jóval meghaladja a tízmilliárd eurót. Ez már akkora tétel, amely megnyugtatta a piacokat, a kedd "jót tett" a hazai tőzsdének és a forintnak is: a börze 9,23 százalékkal emelkedett, egy euró pedig 261-262 forintot ért. Aktuális hír, hogy Európa irigyelt országa, Dánia is pénzügyi mentőövre szorul, s a nagy hírű Aegon biztosítót a holland kormány támogatja meg ötmilliárd euróval.

A tegnapi ötpárti tanácskozáson minden a papírforma szerint alakult. A tárgyaláson, amely nyilvános volt (az lesz az IMF-fel kötendő egyezmény is), Gyurcsány Ferenc négy rendkívüli és egyben átmeneti intézkedést javasolt: jövőre a közszférában nem jár a 13. havi bér és a jelenlegi szinten kell tartani a béreket, 13. havi nyugdíj csak a 62. évüket betöltőknek jár majd, összege nem lehet magasabb nyolcvanezer forintnál. A miniszterelnök ezeken kívül több kisebb-nagyobb takarékossági intézkedésről szólt, s kiemelte: a jövő évi költségvetés 323 milliárdos bevételkieséssel számol, a GDP egy százalékkal mérséklődik, csökken a fogyasztás (3,7) és az export (3,9). A hiányt a GDP-hez viszonyítva 2,6 százalékosra tervezik. A stabilizáció azt a célt szolgálja, hogy a világon szétterülő válság mentén minél kevesebb hazai munkahely kerüljön veszélybe - hangsúlyozta Gyurcsány, s bejelentette: már jövőre csökkentik a munkát terhelő járulékot, s létrehoznak egy ezermilliárdos növekedési alapot.

A hozzászólásokból az derült ki, hogy az SZDSZ sok tekintetben egyetért a tervekkel, de reformokba torkolló kormányzást vár el a szocialistáktól, az MDF kevesli a készenléti hitel hátteréről kapott információkat, és a még komolyabb megtakarítás pártján áll. A KDNP szerint kevés, amit a kormány tesz a válság enyhítésére, ugyanakkor a családok és az egzisztenciák kárára nem lehet stabilizáció. A Fidesz képviselője leszögezte: ezzel a "csomaggal" Magyarország Izlanddal, Ukrajnával, Fehéroroszországgal és Pakisztánnal kerül egy csoportba, s az ország hitele csak a miniszterelnök távozásával szerezhető vissza. Továbbra is karakteres adócsökkentést szorgalmaznak - és nem támogatják a születendő megállapodást.

A találkozó után továbbra is úgy tűnik, hogy van esély a jövő évi költségvetés parlamenti elfogadtatására, több szakszervezet ugyanakkor jelezte, a várható intézkedésekkel szemben vannak kifogásai.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.