Rövidnadrágban a Pentagon körül

Vasárnap reggel hatkor ritkán kerültem még csúcsforgalomba - úgy látszik, ehhez is Amerika kellett. Mindenki parkolóhelyet keres. - Meg akar állni, ember? - mosolyog hitetlenkedve egy izmos fiatalember, amintfelveszi a futótrikóját, rajta a rajtszámával.

Az övé lehetett az utolsó parkolóhely. Pedig előrelátóan a Pentagontól két metrómegállóra kerestem (volna) rést a járműnek. Mindenütt rendőrjárőr villog a sötétben, pirosan-kéken. A tilosban megállást nem kockáztatom. Olyan ez, mint a Budapest Maraton, csak éppen a hadsereg szervezi. Ennek megfelelően korán kelünk, kutyát, gördeszkát, MP3-lejátszót, mobiltelefont otthon, illetve - az első tétel kivételével - az öltözőszekrényben hagyunk.

A US Army híres tízmérföldese ez; az Egyesült Államok legnépesebb, a világ második legnagyobb futóversenye ezen a távon. A jelentkezés már áprilisban lezárult, mintegy 50 dollár a részvétel. (Ám a "jegyek" egy részét a hadsereg visszatartotta, és a nyáron lottón kínálta újra fel. Ehhez azonban .mil kiterjesztésű, azaz a katonai kötődést igazoló e-mail címről kellett jelentkezni.) Ezzel együtt a 26 ezer induló csak egynegyede-egyötöde tényleges vagy leszerelt katona. A többi élvezi az október elején is kellemes napfényt. A mezőny a Pentagon nyugati oldaláról, tehát Virginia államból indul, át a hídon a Potomac folyó felett, kerüli a híres Watergate szállodát és a Kennedy-központot, végigfut a Potomac parkon és a National Mall mellett, tesz egy kört a Capitolium előtt, majd irány újra a Pentagon. Ingyenes washingtoni városnézés, és még egészséges is. A katonaság pedig mindebből profitál. Nemcsak a bevételből, amelyet jótékony célra, a katonacsaládok, veteránok megsegítésére is fordítanak.

- A hadsereg keresi a megjelenési formákat, amelyekkel ellensúlyozhatja az Irakból érkező, negatív hangvételű tudósításokat, és a közvélemény előtt kidomboríthatja a katonaélet pozitív oldalát. Maratont csak úgy lehet nyerni, ha valaki fegyelmezett, összeszedett, céltudatos. Ezekre a tulajdonságokra csaknem mindenki pozitívan tekint - magyarázza Loren Thompson, a Lexington Intézet védelmi elemzője. Ezzel együtt a "khakiszínű" tízmérföldes nem új találmány, most huszonnegyedszer rendezik. De a mezőny nem tökéletes: nem látni ezúttal a startvonalhoz álló sorokban Fay Steelet. A 92 éves veterán a korábbi évek legidősebb indulója volt, két éve a korosztályos csúcsra is tört. A veteránotthonban, spártai módon berendezett szobában élő Steele a második világháborúban 78 bevetésen vett részt. A hetvenkilencediknek beillett viszont a 2005-ös tízmérföldes, amelyen teljesen kifulladva utolsóként, de célba érkezett. Ez a futás annyiban is emlékezetes volt, hogy egy, az útvonalon talált, veszélyesnek kinéző csomag miatt nem mérték le senkinek az idejét, az egész mezőnyt elterelték, bő egy mérfölddel hosszabb távot futtatva így le.

Sokan túlságosan is jól ismerik az út mellől így festő csomagokat. Minden évben bővül a Hiányzó Alkatrészek kategóriában, azaz lényegében a Pentagon paralimpiáján indulók száma. Többtucatnyian vannak - ki-ki műlábbal, kerekes székkel gyűri maga alá a távolságot, gyógytornászok, trénerek kíséretében. Mások, de saját maguk előtt is bizonyítani akarnak. - Láttam már, hogy az indulásom milyen hatással van a teljesen ép újoncokra, odakint a terepen. Vannak, akik ebből merítenek életerőt - így a floridai Daniel Metzdorf törzsőrmester, aki négy évvel ezelőtt, Irakban veszítette el egyik lábát. Harmincszor műtötték, hét hónapot töltött rehabilitáción. Most már a hadsereg Aranyejtőernyős csapatának tagságára is ráhajt. Kézi hajtású kerekes székével a New York-i maratonon is végigküzdötte magát. A texasi Rose Camero-Gill Irakban elvesztett fia iránti tiszteletből szokott indulni, "így tartom életben az emlékét". Csaknem 4200 amerikai katona (és összesen százezer ember) halt meg a közel-keleti országban az elmúlt öt és fél év megszállásának következményeképp. Harmincezer amerikai rokkant meg - sokszor a Humveekat is felborító, út menti pokolgépektől. Éppen így veszítette el térd alatt az egyik lábát mindöszsze 24 évesen James Stuck őrvezető is, aki viszont - protézis segítségével történt - lábra állása óta falja az életet. A hosszútávfutás mellett a hódeszkázás és a sí viszi előre.

"Pártpolitikai" szempontból egyébként az egész verseny közömbös - a fegyveresek hagyományosan republikánus szavazók. Bár Virginia állam egésze inkább a demokrata Barack Obamához húz, Arlington, azaz a Pentagon környéke John McCainhez. A hadsereg nem hivatalos lapja, a Military Times bevallottan nem reprezentatív, de csaknem 4300 katonára kiterjedő felmérése szerint a laktanyákban 68:23 arányban utóbbi nyerne. - Mindig is úgy gondoltam, hogy a Republikánus Párt érdekelt az erősebb hadseregben, ami erősebb Amerikát is jelent. Így nagyobb a szavunk a világpolitikában, jobban kitűnünk a világ vezetőiként - így a légierőnél szolgáló Daniel Becker, számos társa véleményét tükrözve. A különbség a seregben soha nem szolgált Obama és az öt évet vietnami hadifogságban töltött McCain között nem is olyan jelentős, ha azt vesszük: ugyanebben a felmérésben a válaszadók 69 százaléka szavazott négy éve saját bevallása szerint George W. Bushra, és csak 16 százalék John Kerry demokrata szenátorra.

A tízmérföldest egyébként, immár szokás szerint, brazil katona nyerte. A tavalyi második Reginaldo de Oliveira Campos a Fehér Házzal és az USA hadseregével nem feltétlenül rokonszenvező Latin-Amerika nem kis örömére utasította maga mögé a washingtoni mezőnyt; időeredménye 48 perc 59 másodperc volt.

Washington, 2008. október

Tíz mérföld a táv
Tíz mérföld a táv
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.