A jegybank akkor lép, ha szükséges

- Magyarország nincs a pénzügyi világválság epicentrumában, nálunk nincsenek "mérgezett" értékpapírok, a bankrendszer stabil, a sokknak ellenáll, tőkevesztést nem kell elszenvednie - sorolta Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, hogy az Európába már begyűrűzött válságnak miért nincs közvetlen hatása ránk. Hozzátette: a hazai bankközi piac működése normális, nincs jele a forint- vagy a devizalikviditás romlásának, és nyoma sincs annak, hogy a magyar bankok anyavállalatai forrást vonnának ki. Mindezek ellenére a jegybank a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével együttműködve, ha szükségessé válik, bármikor kész megtenni a lépéseket a bankrendszerbe vetett bizalom fenntartása és a pénzügyi rendszer biztonságos működése érdekében - jelentette ki. Hozzátette, az MNB nem hajlandó beszállni a pánikkeltésbe.

Az alelnök azért is tartotta fontosnak sorra venni a fentieket, hogy magyarázza, miért nem kellett komolyabban módosítani az MNB áprilisban kiadott, most pedig aktualizált stabilitási jelentését. Azt Király Júlia is elismerte, a világválságtól Magyarország sem tudja függetleníteni magát, hiszen az európai pénzügyi rendszer szerves része. A tornádó oldalszele ide is elér - mondta. Egyelőre nem ismert a tényleges veszteségek nagysága, eloszlása sem. A bankok közötti bizalmatlanság erősödése egyre több irracionális reakciót vált ki. Ezt valamelyest ellensúlyozzák az európai uniós hatóságok által meghozott intézkedések, amelyek elkötelezettséget mutatnak arra, hogy helyreállítsák a bizalmat, és az ügyfelek betétei a jövőben se kerüljenek veszélybe. Ilyen például az, hogy tegnapelőtt az uniós pénzügyminiszterek döntöttek: a korábbi 20 ezer euró helyett 50 ezer euróig garantálják az esetleg bebukó betétek kifizetését.

Az MNB alapvetően három veszélyforrást lát Magyarország szempontjából. Az egyik a vártnál alacsonyabb gazdasági növekedés. A másik, hogy a külföldi források drágulnak, lejárati szerkezetük romlik. A harmadik pedig, hogy a hazai bankok továbbra is úgy próbálják fenntartani jövedelmezőségüket, hogy mind nagyobb kockázatot vállalva bővítik hitelállományukat. Erre utalnak az alacsony önrész melletti kölcsönök, a kockázatos termékek, mint a devizahitellel kombinált biztosítások, illetve az ügynöki értékesítés terjedése. Utóbbi azért is gond, mert a nem megfelelő képesítéssel és ösztönzőkkel ellátott közvetítők hozzájárulhatnak a túlzott eladósodottsághoz, a gyengébb hitelképességű ügyfelek bővülése miatt pedig a kockázatok növekedéséhez.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.