Padlót fogott a tőzsde

Borzalmas napot zártak tegnap a világ tőzsdéi, köztük a pesti parkett is. A befektetők válogatás nélkül szabadultak részvényeiktől, a pánikszerű eladási hullám pedig a mélybe rántotta az indexeket. Itthon a legnagyobb veszteséget az OTP könyvelhette el, a bank vezetői azonban nem aggódnak, jövő év végéig egyetlen fillér külső forrás bevonása nélkül is biztosítottnak látják a működésüket.

Az amerikai tőzsdék előző napi rossz teljesítménye és az ázsiai piacok - itteni idő szerint szerda hajnali - zuhanása miatt tegnap reggelre már az európai parkettekre is borítékolni lehetett a pánikhangulatot. Az eladási hullám a Budapesti Értéktőzsdén is végigsöpört, a befektetők válogatás nélkül szabadultak meg részvényeiktől, olyannyira, hogy a BÉT-en jegyzett papírok csaknem felének, 19 részvénynek, valamint a kárpótlási jegynek is szünetelt a kereskedése néhány percig, mert tíz százaléknál nagyobb mértékben esett az árfolyamuk. A BUX 1277 ponttal, több mint hét százalékkal zárt alacsonyabban, mint kedden, de napközben ennél nagyobb mélységeket is megjárt az index.

A vezető részvények közül a Molt és az OTP-t is fel kellett függeszteni napközben. Az olajpapír legalacsonyabb árfolyama 12 060 forint volt napközben, ami csaknem tizenhárom százalékos visszaesést jelentett az előző napi záróárhoz képest, nap végére 13 ezer forintig erősödött a részvény, de ez még mindig hatszázalékos veszteséget jelent. Az OTP még ennél is rosszabbul járt: a napi minimumot a 4422 forint jelentette, amely közel tizenöt százalékos zuhanás, és a nap végére elért 4500 forintos árfolyam is több mint tizenhárom százalékos mínuszt mutatott a keddi záróértékhez képest.

Bár a részvények tegnapi esése nem volt váratlan, hiszen az amerikai Dow Jones és a japán Nikkei is gyászosan teljesített, az elmúlt napok tőzsdei zuhanásának mértéke teljesen indokolatlan volt - mondta lapunknak Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője szerint ráadásul fél éven belül nagy javulás nem is várható, miután az európai gazdaság a recesszió szélén táncol. A hitelválság jelei immár egyértelműen láthatóak a reálgazdaságban: az autógyárak például sorra jelentik be, hogy megrendeléseik elmaradnak a várttól, és ezért hosszabb-rövidebb időre leállítják termelésüket. Az ebből fakadó mélypontot az idei negyedik és a 2009-es első negyedévre várja Suppan. Ha ezt követően megneszelik a piacok a növekedés lehetőségét, akkor lehet arra számítani, hogy lassan, nagyon lassan helyreállnak a piacok - tette hozzá. A meghatározó jegybankok részéről tegnap kora délután végrehajtott kamatvágás ebben semmi változást nem hoz. A feszült piaci hangulatot ugyan enyhíti, ám azon semmit sem segít, hogy a bankok változatlanul félnek attól az egymásnak nyújtott hitelezéstől. A bizalom korántsem áll helyre ettől a lépéstől, ez csak felszíni kezelés - summázta az elemző.

Az általános eladási hullámon kívül az OTP-részvényesek idegeit délelőtt Urbán László, a bank vezérigazgató-helyettesének egy bécsi konferencián elmondott beszéde is borzolta. A tudósítások szerint a bankár úgy fogalmazott, hogy az OTP Bank átkapcsolt túlélőmódba. Urbán ezt lapunknak úgy magyarázta, hogy a bank - a már korábban meghozott döntésnek megfelelően - visszafogja a kevésbé jövedelmező vállalatfinanszírozást, miközben a gazdaság lassulása miatt a keresleti oldalon is visszaesés tapasztalható. Hasonló a helyzet az OTP terjeszkedési elképzeléseivel is: a bank nem adta fel terveit, továbbra is vizsgálja a lehetőségeket a régióban, ám legyen bármilyen ígéretes is egy üzlet, ha a források az adott pillanatban drágák lesznek, a pénzügyi stabilitás hosszú távú megőrzésének fontossága felülírhatja az esetleges kedvező befektetés lehetőségét.

A bank továbbra is kiemelt figyelmet fordít a lakossági üzletágra, bár a hitelbírálat során a korábbinál is konzervatívabb kíván lenni - mondta Urbán. Hiteltermékeinél a legnagyobb hazai bank a forrásköltségek emelkedését érvényesítheti, egyben az új betétek és befektetések körében a megtakarítások után magasabb kamatot fizethet. A vezérigazgató-helyettes szerint az idei profitcélokon nem változtatnak, továbbra is elérhetőnek tartják a tízszázalékos növekedést. Jövőre nulla forrásbevonás mellett csökkenhet valamelyest a bank jövedelmezősége, a nemzetközi pénzpiaci folyamatok alakulására azonban az OTP többféle szcenárióval készül - tette hozzá.

A bank tőke- és likviditási helyzete erős, amely az esetlegesen elhúzódó negatív nemzetközi pénzpiaci folyamat hatásainak kezelését is biztonsággal garantálja - mondta a vezérigazgató-helyettes. Ez azt jelenti, hogy a bank pénzügyi helyzete stabil, akkora tartalékokkal rendelkezik, hogy jövő év végéig egyetlen fillér külső forrás bevonása nélkül is biztosítani tudja likviditását - tette hozzá. A bankcsoport tőkemegfelelési mutatója európai szinten is kimagasló, meghaladja a 14 százalékot.

A pesti tőzsde bejárata. Ott túl a rácson
A pesti tőzsde bejárata. Ott túl a rácson
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.