A Tüskecsarnok jubileuma

A jubileumokat meg szokták ünnepelni! De van, amikor sírni volna kedve az embernek. Októberben volt tíz éve annak, hogy felfüggesztették az alakja után csak Tüskecsarnoknak hívott lágymányosi egyetemi sportlétesítmény építését. Azóta kormányok jöttek, mentek, de soha nem akadt eddig négy-ötmilliárd forint a félig kész létesítmény befejezésére. A föld felett látható csarnok a legtöbb teremsport versenyeinek megrendezésére alkalmas lenne, A a föld alatt öltözők, edzőtermek és 200 autó parkolására alkalmas hely van, szerkezetileg teljesen kész állapotban.

A létesítmény a Műegyetem és ELTE területén, közvetlenül a lágymányosi innovációs park mellett fekszik. Eddig állami pénzből épült, és a két egyetem céljait szolgálta volna. Eredetileg uszoda is épült volna, amelynek cölöpalapozása elkészült, és munkagödre a csarnok mellett található. Egy éttermet, sportszállást, fallabdapályákat magában foglaló épület alapjai is elkészültek, a helyén most éppen fizetős parkoló van.

Amikor még aktív részese voltam a történéseknek, évi 40-60 millió forintba került az őrzés és kármegelőzés. Ez a pénz csak kármegelőzésre volt elég. Állagmegóvásról - például acélszerkezetek festése, az időjárás viszontagságainak kitett szerkezetek védelme - szó sem volt.

Az egyetemek saját költségvetésükből nem tudják fönntartani és működtetni a csarnokot. Amikor 2006-ra ide építették volna az úszó Eb-hez szükséges fedett létesítményt, olyan igényekkel álltak elő, hogy inkább a Margit-szigeten és nyitott uszodában rendezték meg a versenyeket.

Hosszú ideje folytatnak tárgyalásokat olyan befektetőkkel, amelyek működtetnék a létesítményt, és ennek fejében bizonyos időszakokban a hallgatók is használhatnák sportolási célra. Megfelelő átalakítással multifunkcionálissá tehető az épület, kongresszusi központként kiszolgálhatná például az innovációs parkban megtelepedett multinacionális cégek igényeit is.

A magam részéről lelkes híve vagyok a budapesti olimpia gondolatának. A 2020-as játékokra 2011-ben kell beadni a pályázatot. És akkor még kilenc év van a szükséges létesítmények megvalósításáig. Szívből drukkolok. Csak ne volna itt a félig kész Tüskecsarnok, amelyet tíz év alatt sem bírtunk tető alá hozni!

A szerző okl. mérnök, az építés kezdete óta a csarnok létesítményi főmérnöke, majd az egyetemi beruházások vezető főmérnöke volt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.