Külföldre kényszerülnek az orvostanhallgatók

Mintha csupán a zseniknek lenne fenntartva az orvosi egyetem Portugáliában: a maximális húsz pontból 18-nál többet kell megszereznie annak, aki felvételt akar nyerni. Bár az országban már orvoshiány van, az egyetemi keretszámok továbbra is szűkösek. Emiatt a néhány tizedponttal lemaradt, de a gyógyítás iránt elhivatottságot érzők közül egyre többen választanak külföldi egyetemet.

Az első számú célpont Spanyolország, ahol tíz pontból 8,47-et megszerezve lehetett az idén bejutni a felsőoktatási intézményekbe. A legtöbben Santiago de Compostela orvosi karát választják: itt a külföldi hallgatók kilencven százaléka portugál.

Vannak, akik jóval meszszebbre is hajlandók elutazni: egyre divatosabb például a Dominikai Köztársaság, ahol jelenleg mintegy negyvenen tanulnak. A spanyol nyelvű kurzusok után a legkedveltebbek Csehország orvosi karai, ezeknek jelenleg több mint háromszáz portugál diákjuk van. Pedig az angol nyelvű oktatás nem olcsó, közel kilencezer euró évente, amihez még a megélhetési költségeket is hozzá kell számolni. (A pilseni egyetem ma már költségvetésének közel húsz százalékát e tandíjakból fedezi.) Igaz, aki hajlandó megtanulni a hivatalos nyelvet, részesülhet a cseh állampolgároknak járó, gyakorlatilag ingyenes oktatásban.

A külföldi diplomával rendelkező portugál orvosoknak nincs problémájuk az elhelyezkedéssel, könnyen találnak állást. Mindazonáltal a jelenlegi felvételi rendszert - ahol szerintük többet számít a tárgyi tudás, mint a hivatásra való alkalmasság - hibáztatják amiatt, hogy sokkal nagyobb erőfeszítésre van szükségük ugyanoda eljutni, mint Portugáliában végzett szerencsésebb honfitársaiknak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.