Teremts magadnak munkahelyet!

Lassan átadják a stafétabotot a rendszerváltás körül indult vállalkozások tulajdonosai, készülődhet a következő generáció. Az önálló vállalkozás azonban nem csak a családi céggel együtt nevelkedett fiataloknak kínál alternatívát: bárki nekivághat, akinek piacképes ötlete van, vagy megelégelte az alkalmazotti létet. Ehhez főként civil szervezetek nyújtanak segítséget.

- Az ember igyekszik mindenről alaposan tájékozódni, és sokáig azt gondolja: most már igazán mindent tudok arról, hogyan kell vállalkozni, de ez illúzió - mondja Nagy Dániel ékszerész, aki feleségével, Ráski Orsolyával huszonévesen vágott bele egy ötvös- és ékszerészműhely alapításába. A Splendor Ékszer Kft.-nél azóta már heten dolgoznak. - Fogalmunk sem volt, hogyan kezdjünk neki; milyen hatóságnál mit kell kérvényezni, benyújtani, befizetni. Mint azok a fiatalok, akik önálló életük kezdetén még egy bögrének is örülni tudnak, mi is minden kis segítségért hálásak voltunk - emlékszik Nagy Dániel. A pár aztán a könyvvitel kivételével lassan mindenbe beletanult. - A munka mellett én vittem az adminisztrációt, Orsolya pedig a termeléshez kapcsolódó feladatokat, mára ez megfordult. - Első szerszámainkat apróbb, vállalkozásfejlesztési alapítványoknál nyert, kedvezményes hitelekből vettük, és egy holtponton az segített át, hogy második helyezést értünk el az Életpálya Alapítvány az év legígéretesebb vállalkozása pályázatán. A szakmai tanácsok és a díjjal járó hírverés számos ismeretséget, üzleti kapcsolatot, megrendelést hozott. Budakesziről hamarosan a Moszkva térre költözünk egy nagyobb, elengáns üzletbe - teszi hozzá.

A kezdők viszont ma sincsenek könnyű helyzetben.

- A hozzánk forduló fiatalok többségének van ötlete, és szeretne függetlenedni a családtól, vagy kipróbálta tanult szakmáját, és úgy döntött, inkább önállóan akar boldogulni ahelyett, hogy alkalmazott lenne - mondja Darázs Dóra, a 15 éve alakult Életpálya Alapítvány ügyvezető igazgatója.

A szervezet honlapját tavaly közel harmincezren, idén pedig már 25 ezren keresték fel. Munkatársaiktól eddig összesen több mint tízezer fiatal kapott segítséget.

- Diplomások és szakmunkás-bizonyítvánnyal vagy érettségivel rendelkezők egyaránt ránk találnak. Azok között, akik kitöltötték a regisztrációs adatlapot, a diplomások aránya ötven, a középiskolai végzettségűeké 26, a szakmunkásoké pedig 14 százalék. Az egyetemeken, főiskolákon egyre divatosabb arra ösztönözni a diákokat, hogy egy-egy találmány vagy akár a társakkal közösen kitalált szolgáltatás köré céget alapítsanak - jegyzi meg Darázs Dóra.

A Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Kisvállalkozás-fejlesztési Központja ősztől Interuniversitas Hallgatói és Vállalkozói Klub és Spin-off Keltető néven indítja el a vállalkozás iránt érdeklődő, fővárosban tanuló hallgatóknak szánt rendezvénysorozatát, amelyre vendégeket is be lehet vinni, de a szervezők főként a diákoknak szeretnének segítséget nyújtani - akár pénzügyi támogatást is.

- A mottónk: "Ne keress, hanem teremts magadnak munkahelyet!" A foglalkozásokra hétfőtől csütörtökig esténként hattól nyolcig várjuk az érdeklődőket a Kinizsi Klubba - mondja Szirmai Péter docens, a BCE Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának igazgatója.

Első alkalommal, szeptember 29-én beszélgetést szerveznek ismert üzletemberekkel, később pedig vállalkozói konfliktusokat, cégekről, menedzserekről szóló filmeket nézhetnek meg a klubtagok, és ezeket elemzik is. A csütörtöki üzleti tervezés kurzuson akár egy valódi cég alapjait is lerakhatják azok, akiknek konkrét ötletei vannak. Jövő februártól randevúkat szerveznek, ahol az ötletgazdák a potenciális üzleti angyalokkal, azaz befektetőkkel találkozhatnak. Az előkészítő fázisban a kisvállalkozás-fejlesztési központ munkatársai a hatékony prezentációra, önmaguk gyors, lényegre törő bemutatására is megtanítják a résztvevőket. Terveznek finanszírozási tanfolyamokat is, a létrejövő cégek pedig mentori segítséget kapnak.

- Nyilván nem mindenkiből lesz vállalkozó, de bízunk abban, hogy legalább minden tizedik beiratkozóban sikerül felkeltenünk az érdeklődést. Ha biológusok, mérnökök, fizikusok, közgazdászok kezdenek együtt gondolkodni, valószínűleg nagyobb eséllyel építenek fel sikeres céget. Ráadásul Magyarországon sok vállalkozó mostanában éri el a nyugdíjkorhatárt. Őket szeretnénk összehozni a fiatalokból álló csoportokkal, hogy tudásukon, tapasztalatukon kívül üzleti angyalokként, azaz kockázati tőkebefektetőkként segíthessék a következő generációt. A sikerre persze nincs garancia, de a befektetett öszszeg kamatostul is megtérülhet - teszi hozzá Szirmai Péter, aki az első időszakban 10-12 cég létrejöttére számít. Ha nagy lesz az érdeklődés, egy év múlva vidéki egyetemi városokban is szerveznek hasonló kurzust. (További információk és jelentkezés a www.spinoffklub.hu vagy a peter.szirmai@uni-corvinus.hu címen.)

Annak, hogy ki, hol, milyen feltételekkel alapíthat céget, először az interneten érdemes utánanézni. A részletes üzleti terv elkészítésében, a hitelfelvételben pedig többnyire civil szervezetek segítenek, hiszen a kezdő vállalkozóknak általában nincs pénzük fizetett tanácsadóra. A Seed Alapítvány a nőket és a családi kezdeményezéseket karolja fel, a 18 év alattiaknak pedig érdemes a Junior Achievement Alapítványhoz fordulniuk.

A hitelfelvétel a kezdők számára is reális lehetőség: a kormányzati Mikrohitel program, a civil szervezetek pályázatai és a banki konstrukciók révén megalapozott üzleti tervvel hozzájuthatnak a vállalkozás megalapításához, fejlesztéséhez szükséges tőkéhez. - Az első év sok pénzt emészt fel, aki azonban jól felkészült, tervei átgondoltak, célcsoport- és piacvizsgálattal vág bele, sikeres lehet, akár külföldön is - számol be tapasztalatairól Darázs Dóra.

Az Életpálya Alapítvány évente kiírja az év legígéretesebb fiatal vállalkozója pályázatot, amelynek során a jelentkezőknek gazdasági szakemberek előtt kell megvédeniük üzleti tervüket. A pénzügyi támogatási program keretében pedig visszatérítendő indulótőkét biztosítanak 18 és 32 év közötti ügyfeleiknek. Emellett szakmai, mentori segítséggel, a világhálóra feltöltött tudnivalókkal támogatják a vállalkozókedvűeket. - Hitelfelvételkor például hasznos lehet egy szakértő szem: valaki, aki felhívja a figyelmet a buktatókra, és segít megoldani a futamidő alatt jelentkező problémákat. Azok is felkereshetnek minket, akiknek a cégalapítás első lépéseiről sincs információjuk, és személyes találkozót is kérhetnek munkatársainktól - mondja az ügyvezető.

Alapítási lázban a román egyetemisták

Mintegy ötezer vállalkozást alapítottak az utóbbi években a romániai egyetemisták: ezek négy év alatt négyszáznál is több munkahelyet teremtettek, jövedelmük pedig megközelíti a 20 millió lejt (mintegy 1,32 milliárd forint). Romániában adókedvezménnyel alapíthatnak céget a diákok. A kezdő vállalkozóknak csupán a kétszáz lejes alaptőkét kell finanszírozniuk.

A spin-off cégek az anyaszervezetekben - egyetemeken, kutatóintézetekben, nagyvállalatoknál - elért eredményeket, találmányokat hasznosítják, ezekkel próbálnak érvényesülni a piacon. A kifejezés a kalászból kipergő magra utal.

A Debreceni Egyetemen például 2006 februárjában két professzor, egy egyetemi tanársegéd és az egyetem hozott létre spin-off céget. Az InnoTears Kft. az alapkutatások eredményeinek hasznosítására alakult - meglehetős eredménnyel: a Debreceni Egyetem spin-off vállalkozásának nevéhez már három szabadalom fűződik. A kifejezést a regény-, a filmsorozatok, a képregények vagy a videojátékok világában is használják: ez a media spin-off. Az ilyen tartalmakat előállító vállalkozások leginkább egy jól jövedelmező termékről igyekeznek újabb bőrt lehúzni azzal, hogy az eredetihez hasonló, cikket állítanak elő.

Nagy Dániel és felesége tavaly 22 díjat nyert, munkáik már külföldön is keresettek
Nagy Dániel és felesége tavaly 22 díjat nyert, munkáik már külföldön is keresettek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.